Amy Steel als Ginny Field | |
Adrienne King als Alice Hardy | |
John Furey als Paul Holt | |
Betsy Palmer als Mrs. Voorhees | |
Kirsten Baker als Terry | |
Stuart Charno als Ted | |
Warrington Gillette als Jason | |
Walt Gorney als Crazy Ralph | |
Marta Kober als Sandra | |
Russell Todd als Scott | |
Lauren-Marie Taylor als Vickie | |
Tom McBride als Mark | |
Jack Marks als Deputy Winslow | |
Bill Randolph als Jeff | |
Cliff Cudney als Max | |
Jill Voight als Extra Counselor | |
China Chen als Extra Counselor | |
Steve Dash als Jason (Stunt Double) (uncredited) | |
Tom Shea als Extra Counselor | |
Ari Lehman als Jason (uncredited) | |
Jaime Perry als Extra Counselor | |
Jerry Wallace als The Prowler | |
David Brand als Extra Counselor | |
Carolyn Louden als Extra Counselor |
Steve Miner | Director |
Ron Kurz | Screenplay |
Harry Manfredini | Music |
Susan E. Cunningham | Editor |
Victor Miller | Characters |
Martin Kitrosser | Script Supervisor |
Mark A. Baker | Location Manager |
Steven Kirshoff | Special Effects |
Cliff Cudney | Stunt Coordinator |
Phill Beard | Grip |
Sandy Hamilton | Assistant Property Master |
Denise Pinckley | Extras Casting |
Webster Whinery | Stunts |
Tony Farentino | Stunts |
Peter Stein | Director of Photography |
Virginia Field | Production Design |
Tom Gruenberg | Executive Producer |
Lisa Barsamian | Executive Producer |
Frank Mancuso Jr. | Associate Producer |
Dennis Stuart Murphy | Co-Producer |
Steve Miner | Producer |
Lisa Barsamian | Production Manager |
John Foster | Still Photographer |
Carl Fullerton | Special Effects Makeup Artist |
Charles Layton | First Assistant Director |
Richard Feury | Second Assistant Director |
Philip Holahan | First Assistant Camera |
Eric Van Haren Noman | Camera Operator |
Jim Canatta | Assistant Camera |
Steve Gerbson | Gaffer |
Steve Gerbson | Assistant Camera |
John Newby | Best Boy Grip |
Sam Ewalt | Key Grip |
Paul Volo | Grip |
Richard Murphy | Sound Recordist |
David Platt | Boom Operator |
Denise Pinckley | Production Office Coordinator |
Cecilia Verardi | Makeup & Hair |
Ellen Lutter | Costume Designer |
Jay Keuper | First Assistant Editor |
Guy Barresi | Assistant Editor |
William Klayer | Electrician |
Miguel Jimenez | Electrician |
Tom Anderson | Electrician |
David Smith | Special Effects Makeup Artist |
John Caglione Jr. | Special Effects Makeup Artist |
Tom Walden | Property Master |
Chris Gardyasz | Property Master |
Alice MaGuire | Assistant Property Master |
Shawn Curran | Construction Coordinator |
Ed Cunningham | Carpenter |
Tom Allen | Carpenter |
Manuela Hartsuyker | Carpenter |
Duke Durfee | Other |
Martha Gibson | Scenic Artist |
Jeff Glave | Scenic Artist |
Susan Kaufmann | Wardrobe Supervisor |
Lisa Brozek | Assistant Makeup Artist |
Joanne Salarno | Assistant Makeup Artist |
Richard Howorth | Dialogue Editor |
Roberta Presser | Location Manager |
Randy Badger | Location Scout |
Modern Film Effects | Title Designer |
Ross Gaffney Inc. | Sound Effects |
Ann Edgeworth | Production Assistant |
Jerry Wallace | Production Assistant |
John Oshima | Production Assistant |
Mitch Wood | Production Assistant |
Jeff Delman | Production Assistant |