Aamir Khan als Phunsukh "Rancho" Wangdu | |
R. Madhavan als Farhan Qureshi | |
Sharman Joshi als Raju Rastogi | |
Kareena Kapoor Khan als Pia Sahastrabudhhe | |
Boman Irani als Viru "Virus" Sahastrabudhhe | |
Omi Vaidya als Chatur "Silencer" Ramalingam | |
Rahul Kumar als Millimeter | |
Mona Singh als Mona Sahastrabuddhe | |
Javed Jaffrey als Ranchoddas Shyamaldas Chanchad | |
Olivier Lafont als Suhas Tandon | |
Parikshat Sahni als Mr. Qureshi | |
Farida Dadi als Mrs. Qureshi | |
Amardeep Jha als Mrs. Rastogi | |
Mukund Bhatt als Mr. Rastogi | |
Ali Fazal als Joy Lobo | |
Arun Bali als Shamaldas Chanchad | |
Supriya Shukla als Matron in Hospital with Pia | |
Dushyant Wagh als Millimeter / Centimeter | |
Akhil Mishra als Librarian Dubey | |
Atul Tiwari als Minister in Auditorium | |
Achyut Potdar als Machine Class Professor | |
Chaitali Bose als Kamini "Kammo" Rastogi | |
Jayant Kripalani als Campus Interview Panel Head | |
Rajeev Ravindranathan als Lead Ragging Senior | |
Shoaib Ahmed als Chhote |
Vidhu Vinod Chopra | Producer |
Rajkumar Hirani | Director |
Rajkumar Hirani | Editor |
Rajkumar Hirani | Screenplay |
Vidhu Vinod Chopra | Screenplay |
Vir Chopra | Creative Producer |
Shantanu Moitra | Original Music Composer |
Menaka Nagarajan | Casting |
Sumit Basu | Production Design |
Rajnish Hedao | Production Design |
Rajnish Hedao | Art Direction |
Manish Malhotra | Costume Design |
Sheena Parikh | Costume Design |
Vikram Gaikwad | Makeup Designer |
Serina Tixeira | Key Hair Stylist |
Bishwadeep Dipak Chatterjee | Sound Designer |
Anup Dev | Sound Re-Recording Mixer |
Badarinathchinimilli | Digital Compositors |
Mohd Abrez | Digital Compositors |
Achal Muchhala | Digital Compositors |
Bhavesh Patel | Visual Effects |
Rajiv Raghunathan | Digital Intermediate |
Rajashekharan Rajeev | CG Supervisor |
Shubham Singh Rathore | Visual Effects |
Sham Kaushal | Stunt Coordinator |
Caesar Gonsalves | Choreographer |
Bosco Martis | Choreographer |
Javed Akhtar | Thanks |
Dia Mirza | Thanks |
C.K. Muraleedharan | Director of Photography |
Chetan Bhagat | Novel |
Shreya Ghoshal | Playback Singer |
Sonu Nigam | Playback Singer |
Anil Davda | Executive Producer |
Sanjiv Kishinchandani | Line Producer |
Aman Mahajan | Associate Producer |
Ravi Sarin | Line Producer |
Atul Raninga | Original Music Composer |
Sanjay Wandrekar | Original Music Composer |
Rohan Mapuskar | Casting |
Nalini Rathnam | Casting |
Girdhar Swami | Casting |
Mukul Saraogi | Set Decoration |
Raghuveer Shetty | Costume Design |
Anna Cichoń | Special Effects Makeup Artist |
Suraj Godambe | Hairstylist |
Joginder G. Gupta | Makeup Artist |
Boman Irani | Makeup Artist |
Kareena Kapoor Khan | Makeup Artist |
Ritesh Naik | Makeup Artist |
Mahendra Pawar | Makeup Artist |
Serina Texiera | Key Hair Stylist |
Avadhoot Wardham | Makeup Artist |
Ravi Barnabas | Production Manager |
Atishay Dayal | Assistant Production Manager |
Bharat Jha | Production Manager |
Parshuram Mane | Production Manager |
Salim Qureshi | Production Manager |
Sarvesh Singh | Unit Production Manager |
Bhavin Thakkar | Production Manager |
Sachin Utekar | Production Manager |
Gaurav Chandelya | Third Assistant Director |
Maheep Dhillon | Assistant Director |
Mrunmayee Lagoo | Third Assistant Director |
Rohan Mapuskar | Third Assistant Director |
Menaka Nagarajan | Second Second Assistant Director |
Karan Narvekar | Second Assistant Director |
Jai Sharma | Second Assistant Director |
Karan Tejpal | Second Assistant Director |
Vinay Waikul | First Assistant Director |
Saikat Bose | Assistant Art Director |
Ajay Chodanker | Assistant Art Director |
Jini Dhamande | Property Master |
Sunil Gujar | Graphic Designer |
Ramakant Kanojia | Graphic Designer |
Vipin Kumar | Assistant Art Director |
Dhananjay Thorat | Graphic Designer |
Bharat Reddy | Dolby Consultant |
Sanjay Chaturvedi | Dialogue Editor |
Sajjan Choudhary | Foley Artist |
Subir Kumar Das | Sound Re-Recording Mixer |
Yogi Dholakia | Sound Recordist |
Shashi Kasare | Boom Operator |
Rajesh Kodadi | Sound Recordist |
Gyana Mishra | Boom Operator |
Nihar Ranjan Samal | Production Sound Mixer |
Nihar Ranjan Samal | Sound Recordist |
Sachin K. Sanghvi | Sound Recordist |
Karnail Singh | Foley Artist |
Varun Visoi | Foley Recordist |
Brian Wade | Animatronics Designer |
Soumen Das | Visual Effects |
Biju Dhanpalan | Visual Effects |
Vinay Kadam | Visual Effects |
Atul Khurana | Visual Effects |
Mitul Patel | Visual Effects |
Satya Reddy | Digital Compositor |
Akshay Sachdeva | Matchmove Supervisor |
Saurabh Sameer | Visual Effects |
Vikas Sawlani | VFX Artist |
Gaurav Sharma | Compositing Artist |
Shree Krishna Shrestha | Rotoscoping Artist |
Parantap Singh | Digital Compositor |
Muthu Stalin | Compositing Artist |
Mahesh Sundriyal | Smoke Artist |
Manoj Sundriyal | Smoke Artist |
Amol Thakur | Visual Effects |
Abhishek Vaidya | Modeling |
Piyush Acharya | Jimmy Jib Operator |
Arjun Singh Bhurji | Key Grip |
Dharmendra Bhurji | Key Grip |
Ramani Ranjan Das | First Assistant Camera |
Zeshaan Akbar Latif | Still Photographer |
Siba Prasad Sahoo | Assistant Camera |
Deval Samanta | Gaffer |
Pudiyamuthu Sundaram | Jimmy Jib Operator |
Ashutosh Vandana | Lighting Technician |
Isha Ahluwalia | Costumer |
Sejal Jain | Wardrobe Assistant |
Darshan Jalan | Costumer |
Radhika Mehra | Wardrobe Assistant |
Jhanvi Mehta | Costume Assistant |
Ranjeet Bahadur | Co-Editor |
Rahul Bhadve | Color Assistant |
Gaurav Chandelya | Assistant Editor |
Makarand Surte | Digital Intermediate Colorist |
Sachin Utekar | Location Manager |
Subir Kumar Das | Sound Mixer |
Daniel B George | Music Arranger |
Daniel B George | Orchestrator |
Daniel B George | Conductor |
Suraj Jagan | Playback Singer |
Swanand Kirkire | Lyricist |
Swanand Kirkire | Playback Singer |
Shaan | Playback Singer |
Sandeep Thakur | Musician |
Dileep Desai | Production Coordinator |
Avit Dias | Choreographer |
Ramakant Dubey | Key Accountant |
Kirit Parekh | Accountant |
Navmeet Singh | Production Assistant |
Ranju Varghese | Choreographer |
Sunil Behra | Thanks |
Jitendra Bhargava | Thanks |
Sunil Bohra | Thanks |
Sajal Desai | Thanks |
Amitabh Jhunjhunwala | Thanks |
T. Kundu | Thanks |
Indu Shekhar Vasisst | Thanks |
Rajiv Verma | Thanks |
Abhijat Joshi | Screenplay |
Abhijat Joshi | Story |
Rahul Nanda | Publicist |