Jason Lee als Paul Morse | |
Selma Blair als Karen Cooper | |
Julia Stiles als Becky Jackson | |
Shawn Hatosy als Jim | |
Lochlyn Munro als Ray Donovan | |
James Brolin als Ken Cooper | |
Diana Scarwid als Sandra Cooper | |
David Koechner als Buck | |
Julie Hagerty als Dorothy | |
Thomas Lennon als Pete | |
Larry Miller als Minister Ferris (uncredited) | |
Jackie Burroughs als Aunt Budge | |
Jay Brazeau als Howard | |
Matthew Walker als Minister Green | |
Fred Ewanuick als Jeff | |
Lisa Calder als Tonya | |
Dan Joffre als Larry | |
Michael Teigen als Lou | |
Will Sanderson als Bachelor Party Guy | |
Dave McGowan als Bachelor Party Guy | |
Jonathon Young als Bachelor Party Guy | |
Daniel McKellar als Bachelor Party Guy | |
Scott Williams als The Buddy Scott Trio | |
Josef Pelletier als The Buddy Scott Trio | |
Joe Sather als The Buddy Scott Trio | |
Alexander Farquharson als Nephew | |
Brody Smith als Leo Ferris | |
Miriam Smith als Mrs. Ferris | |
John Destry als Angry Driver | |
Paul McGillion als Curt | |
Gina Stockdale als Gladys | |
Michael Sunczyk als Tony | |
Zahf Paroo als Ahmed | |
Noel Fisher als Acne-Faced Teen | |
Enid-Raye Adams als Maid of Honor | |
Ben Immanuel als Officer | |
Dee Jay Jackson als Officer | |
Keith Dallas als Spend Mart Clerk | |
Donavon Stinson als Mouthy Bar Guy | |
Victor Varnado als Hansberry | |
Larry Musser als Ernie | |
Ron Selmour als Doc | |
Gus Lynch als Agent Harris | |
Fiona Hogan als Agent Roberts | |
Xantha Radley als Ken's Secretary | |
Leslie Jones als Sales Employee | |
Chris Wilding als Beaten Suspect | |
Andy Thompson als Guy In Washroom | |
Colin Foo als Phil | |
Natassia Malthe als Melanie | |
Shawn Bordoff als Guy on Sofa | |
Anita Brown als Laundromat Girl | |
Doris Blomgren als Elderly Shopper | |
Benjamin Ettenberg als Zulu Patron | |
Bonnie Kean als Drug Store Twin | |
Jean Kean als Drug Store Twin | |
Stephanie Thorpe als Shopper | |
Clayton Watmough als Police Officer | |
Peter New als Guy in Tiki Bar Bathroom | |
Jared Van Snellenberg als Guy on Moped | |
Damon Johnson als Tollbooth Operator (uncredited) | |
Tseng Chang als Grocer (uncredited) |
David Ladd | Producer |
Pete Schwaba | Screenplay |
David Nicksay | Producer |
Greg Glienna | Screenplay |
Robbie Greenberg | Director of Photography |
David Moritz | Editor |
Chris Koch | Director |
Matt Tarses | Screenplay |
Bill Wrubel | Screenplay |
Mark Mothersbaugh | Original Music Composer |
Rick Pearce | Stunts |
Dan Davis | Production Design |
Risa Bramon Garcia | Casting |
Brennan Dufresne | Casting |
Patrick Banister | Art Direction |
Eugene Mazzola | Assistant Director |
Danielle Sterling | Co-Producer |
David Kerwin | Co-Producer |
Maureen Crowe | Music Supervisor |
Pamela Withers | Costume Designer |
Greg Glienna | Story |
George Chapman | Unit Production Manager |
Bill Mizel | First Assistant Director |
Ryan Kosmynka | Second Assistant Director |
David Nicksay | Unit Production Manager |
Viktoria Langton | Choreographer |
Susan Lehmann | Choreographer |
Mike Vézina | Stunt Coordinator |
Jim Dunn | Stunts |
Kristene Kenward | Stunts |
Jeffrey C. Robinson | Stunts |
Heath Stevenson | Stunts |
Greg Schlosser | Stunts |
George Josef | Stunts |
Coreen Mayrs | Location Casting |
Heike Brandstatter | Location Casting |
Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Tony Lamberti | Supervising Sound Editor |
Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Julian Fisher | Sound Re-Recording Mixer |
Lesley Beale | Set Decoration |
Jeremy Stanbridge | Assistant Art Director |
Sandra Matossi | Production Accountant |
Jessica Clothier | Script Supervisor |
Boris Ivanov | Production Coordinator |
Monty Rowan | "A" Camera Operator |
Ciarán Copelin | First Assistant "A" Camera |
Bradley Crosbie | Second Assistant "A" Camera |
Ron Precious | "B" Camera Operator |
Elizabeth House | First Assistant "B" Camera |
Aki Shigematsu | Second Assistant "B" Camera |
Nathaniel Massey | Steadicam Operator |
Diyah Pera | Still Photographer |
Rob Parisien | Video Assist Operator |
Chooch Paglaro | 24 Frame Playback |
John Dekker | Assistant Chief Lighting Technician |
James L. Hurford | Key Grip |
Ron Bowen | Second Company Grip |
Paul Sheridan | Dolly Grip |
Kirk Johns | Location Manager |
David Tarris | Assistant Location Manager |
Janice Genn | Third Assistant Director |
Gina Zappala | First Assistant Editor |
Conor O'Neill | Editorial Production Assistant |
Sherry Snodgrass | Editorial Production Assistant |
Kerry Ann Carmean | Sound Effects Editor |
Lisle Engle | Sound Effects Editor |
Scott Sanders | Sound Effects Editor |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
David Stanke | Assistant Sound Editor |
Katrina Siegmund | Assistant Sound Editor |
Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Kimaree Long | Dialogue Editor |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
James Moriana | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Kelly Oxford | ADR Editor |
Ann Hadsell | ADR Mixer |
Wendy Hoffman | ADR Voice Casting |
Larry Sutton | Production Sound Mixer |
Tony Giacinti | Boom Operator |
Carmen Lavender | Cableman |
Matthew Sullivan | Music Coordinator |
Chris McGeary | Supervising Music Editor |
Steven A. Saltzman | Music Editor |
Christopher Guardino | Orchestrator |
Christopher Guardino | Conductor |
Nancy Duggan | Assistant Costume Designer |
Marie Matson | Additional Music |
Suzanne Armstrong | Costume Set Supervisor |
Anne Burke | Truck Costumer |
Susi A. Hill | Set Costumer |
Rosalina Da Silva | Key Makeup Artist |
Shannon Coppin | Makeup Artist |
Donna Bis | Key Hair Stylist |
Dean Scheck | Hairstylist |
Wayne McLaughlin | Property Master |
Marta McLaughlin | Assistant Property Master |
Catherine Leighton | Assistant Property Master |
Daphne Klebe | Art Department Coordinator |
Karen Brookes | Set Decorating Coordinator |
Faye Thorp | Assistant Set Decoration |
Shirley Wiebe | Set Buyer |
Sandy Walker | Set Buyer |
Paul Jenkinson | Lead Set Dresser |
Steve Lamare | On Set Dresser |
Peter Grace | Construction Coordinator |
John Beatty | Construction Foreman |
Dean Rossmo | Construction Buyer |
Dino Centanni | Standby Carpenter |
Dale Preibe | Standby Carpenter |
Marko Lytviak | Paint Coordinator |
Dan Petrescu | Lead Painter |
Rob Boulet | Standby Painter |
Jim Green | Greensman |
Slava Shmakin | Art Department Assistant |
Gord Davis | Special Effects Coordinator |
Barry Chapman | Transportation Coordinator |
Rod Patten | Transportation Captain |
Julia Frittaion | Unit Publicist |
Linda Sheehy-Brownstei | Assistant Production Coordinator |
Daniel McKellar | Assistant Production Coordinator |
Michele Barber | Assistant Accountant |
Aubree Watson | Actor's Assistant |
Chuck Martinez | Actor's Assistant |
Vatche Manoukian | Producer's Assistant |
Darren Kaliciak | Producer's Assistant |
Jen Lansky | Casting Assistant |
Errin Lally | Casting Assistant |
Jody Ryan | Key Set Production Assistant |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Michael Schatz | Color Timer |
Dawn Charette | Production Assistant |
Jason Durocher | Production Assistant |
Qadesh Markowski | Production Assistant |
Chris McFarlane | Production Assistant |
Tyler McIntyre | Production Assistant |
Darin Mickelson | Production Assistant |
Dimitreius Sagriotis | Production Assistant |
Linda Stewart | Production Assistant |
Trevor Undi | Production Assistant |
Max Steele | Production Assistant |
Julie de Guzman | Production Assistant |
Sandra Couldwell | Extras Casting |
Mike Vézina | Second Unit Director |
Les Erskine | Second Unit Director of Photography |
Douglas Dean III | Second Unit First Assistant Director |
David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Eugene Mazzola | Unit Production Manager |
Peter Allen | Location Manager |
Zita Mazzola | Production Coordinator |
Barbara Brown | Script Supervisor |
A. Anthony Cappello | First Assistant Camera |
Bob Webeck | Second Assistant Camera |
Bryan Pennington | Dolby Consultant |