Chris Kattan als Doug Butabi | |
Will Ferrell als Steve Butabi | |
Dan Hedaya als Kamehl Butabi | |
Molly Shannon als Emily Sanderson | |
Richard Grieco als Richard Grieco | |
Loni Anderson als Barbara Butabi | |
Elisa Donovan als Cambi | |
Gigi Rice als Vivica | |
Lochlyn Munro als Craig | |
Dwayne Hickman als Fred Sanderson | |
Meredith Scott Lynn als Credit Vixen | |
Colin Quinn als Dooley | |
Mark McKinney als Father Williams | |
Maree Cheatham als Mabel Sanderson | |
Kristen Dalton als Grieco's Lady | |
Jennifer Coolidge als Hottie Cop | |
Michael Clarke Duncan als Roxbury Bouncer | |
Twink Caplan als Crying Flower Customer | |
Eva Mendes als Bridesmaid | |
Chazz Palminteri als Benny Zadir | |
Joe Ranft als Hottie Dancer | |
Agata Gotova als Waitress | |
Rachel Galvin als Girl on Beach | |
Raquel Gardner als Hat Girl | |
Kip King als Flower Customer #2 | |
Deborah Kellner als Topless Woman | |
Dorian Spencer als New Club Waiter | |
Viveca Paulin als Porsche Girl |
Chris Kattan | Screenplay |
Will Ferrell | Screenplay |
David Kitay | Music |
Francis Kenny | Director of Photography |
Steve Koren | Screenplay |
Amy Heckerling | Producer |
Jay Kamen | Editor |
John Fortenberry | Director |
Dan Perri | Title Designer |
Lorne Michaels | Producer |
Marie Cantin | Co-Producer |
Erin Fraser | Associate Producer |
Steve Koren | Co-Producer |
Robert K. Weiss | Executive Producer |
Jeff Greenberg | Casting |
Steven J. Jordan | Production Design |
Carl J. Stensel | Art Direction |
John Philpotts | Set Decoration |
Mona May | Costume Design |
Alan Friedman | Makeup Supervisor |
Joann Kozloff | Makeup Artist |
Darrell Redleaf-Fielder | Hairstylist |
Tina Roesler Kerwin | Key Makeup Artist |
Marie Cantin | Unit Production Manager |
J. Stephen Buck | Assistant Director |
Mark S. Constance | Second Second Assistant Director |
Adam Druxman | Additional Second Assistant Director |
Susan E. Fiore | Second Assistant Director |
Todd Ellis | Property Master |
Ralph Mock | Lead Painter |
Ken Scaife | Construction Coordinator |
Anne Couk | First Assistant Sound Editor |
Don Digirolamo | Sound Re-Recording Mixer |
Jeff Enden | Boom Operator |
Christopher Flick | Foley Supervisor |
Cameron Frankley | Supervising Sound Editor |
Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Avram D. Gold | ADR Editor |
Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Ron Meredith | Assistant Sound Editor |
Rudy Pi | Sound Re-Recording Mixer |
Victoria Rose Sampson | ADR Editor |
Randy Singer | Foley Mixer |
Mike Szakmeister | Supervising Dialogue Editor |
James M. Tanenbaum | Sound Mixer |
Terry Anderson | Set Costumer |
Isabela Braga | Key Costumer |
Felipe Sanchez | Costume Illustrator |
Bryan McMahan | Colorist |
Mike Fantasia | Location Manager |
Eric Klosterman | Location Manager |
Pete Anthony | Orchestrator |
Art Ford | Music Consultant |
Alexander Janko | Orchestrator |
David Kitay | Conductor |
Elliot Lurie | Music Supervisor |
Terry Wilson | Music Editor |
Ellen Statham | Stunts |
Cinda-Lin James | Stunts |
Patrick J. Statham | Stunts |
Kane Hodder | Stunts |
Bob Brown | Stunts |
Charlie Picerni | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Manny Perry | Stunts |
Keith Woulard | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
Danny Wynands | Stunts |
Pat Romano | Stunt Coordinator |
Khristian Lupo | Stunts |
J.P. Romano | Stunts |
Jeff Evans | Stunts |
William Washington | Stunts |
James Ryan | Stunts |