Frankie Muniz als Cody Banks | |
Hilary Duff als Natalie Connors | |
Angie Harmon als Ronica Miles | |
Keith David als CIA Director | |
Cynthia Stevenson als Mrs. Banks | |
Darrell Hammond als Earl | |
Martin Donovan als Dr. Connors | |
Arnold Vosloo als Molay | |
Daniel Roebuck als Mr. Banks | |
Ian McShane als Brinkman | |
Connor Widdows als Alex Banks | |
Marc Shelton als Surveillance Van Agent | |
Chris Gauthier als Surveillance Van Agent | |
Harry Van Gorkum als Double Agent | |
Eliza Norbury als Mom | |
Ben Immanuel als McAllister | |
Alexandra Purvis als Amy | |
Peter New als Rosychuk | |
Stephen E. Miller als Army Colonel | |
Tseng Chang als Mr, Yip | |
Michael Cromien als Bug Man | |
Andy Thompson als CIA Assistant | |
Andrew Johnston als Paranoid Agent | |
Miriam Smith als Cynical Agent | |
Noel Fisher als Fenster | |
Jeffrey Ballard als Jefferson Buddy | |
Chad Krowchuk als Jefferson Buddy | |
Terence Kelly als Dog Walker | |
Gary Peterman als Gardener | |
Lorena Gale als Waitress | |
Ty Olsson als Security Guard | |
A.C. Peterson als Dark Agent | |
Xantha Radley als Animal Behavior Scientist | |
Forbes Angus als Croupier | |
Moneca Delain als Hologram Babe |
Harald Zwart | Director |
Jason Alexander | Executive Producer |
David Glasser | Producer |
Danny Gold | Executive Producer |
Michael Jackman | Executive Producer |
David Nicksay | Producer |
Scott Alexander | Screenplay |
Mark Morgan | Executive Producer |
Guy Oseary | Producer |
Andreas Klein | Producer |
Ashley Miller | Screenplay |
Dylan Sellers | Producer |
Larry Karaszewski | Screenplay |
Jim Miller | Editor |
Kerry David | Executive Producer |
Madonna | Executive Producer |
John Powell | Original Music Composer |
Denis Crossan | Director of Photography |
Bob Yari | Executive Producer |
Zack Stentz | Screenplay |
Jennifer Birchfield-Eick | Executive Producer |
Mike Chock | Supervising Sound Editor |
Diyah Pera | Still Photographer |
Mark Stainthorpe | Construction Foreman |
Avram D. Gold | Sound Editor |
Jussi Tegelman | Sound Editor |
Tony Lazarowich | Special Effects Coordinator |
Bunny Andrews | Music Editor |
Victoria Balharry | Art Department Coordinator |
Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Ivana Vasak | Set Designer |
Jim Van Dijk | Camera Operator |
Glenn Woodruff | Construction Coordinator |
Jim Brebner | First Assistant Director |
Megan Poss | Set Designer |
Rusty Smith | Production Design |
Robert Getty | Sound Editor |
Craig Brisker | Construction Foreman |
Geoff Wallace | Set Designer |
Scott J. Ateah | Stunt Coordinator |
Shannon Erbe | Music Editor |
Jeff Kushner | Sound Editor |
Julianne Jordan | Music Supervisor |
Rosalina Da Silva | Key Makeup Artist |
Suzanne McCabe | Costume Design |
Jessica Clothier | Script Supervisor |
Jeffrey Jurgensen | Story |
John Papsidera | Casting |
Donna Bis | Key Hair Stylist |
Richard L. Anderson | Supervising Sound Editor |
Wayne McLaughlin | Property Master |
Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Thomas Jones | Supervising Dialogue Editor |
Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Meyer Burnett | Producer |
Doug Chapman | Stunts |
Neal Sopata | VFX Artist |
Crystal Dalman | Stunt Double |
Terry Leonard | Second Unit Director |
Brett Armstrong | Stunts |
Owen Walstrom | Stunts |
Steven McMichael | Stunts |
Laura Lee Connery | Stunts |