Robert Forster als David | |
Robin Riker als Marisa | |
Michael V. Gazzo als Chief Clark | |
Dean Jagger als Slade | |
Sydney Lassick als Gutchel | |
Jack Carter als Mayor | |
Perry Lang als Kelly | |
Henry Silva als Brock | |
Bart Braverman als Kemp | |
John Lisbon Wood als Mad Bomber | |
James Ingersoll als Helms | |
Robert Doyle als Bill | |
Patti Jerome als Madeline | |
Angel Tompkins als Newswoman | |
Sue Lyon als ABC Newswoman | |
Leslie Brown als Young Marisa | |
Buckley Norris als Bob | |
Royce D. Applegate als Callan | |
Tom Kindle als Announcer | |
Jim Brockett als Gator Wrestler | |
Simmy Bow als Seedy | |
Jim Boeke als Shamsky | |
Stan Haze als Meyer | |
James Arone als Sloan | |
Peter Miller als Sgt. Rice | |
Pat Petersen als Joey | |
Micole Mercurio als Joey's Mother | |
Frederick Long als Sparks | |
Ed Brodow als Ross | |
Larry Margo als Stanley | |
Philip Luther als Purdy | |
John F. Goff als Ashe | |
Elizabeth Halsey als Policewoman | |
Barry Chase als Policeman 1 | |
Richard Partlow als Policeman 2 | |
Jerado Decordovier als Gator Vendor 1 | |
Vincent De Stefano als Gator Vendor 3 | |
JoJo D'Amore als Gator Vendor 4 | |
Bella Bruck als Dot | |
Kendall Carly Browne als Ann | |
Danny Baseda als Radioman | |
Tink Williams als Hector | |
Corkey Ford als Chi Chi | |
Charles R. Penland als Tyrone | |
Anita Keith als Old Lady | |
Mike Mazurki als Gatekeeper | |
Margaret Muse als Society Matron | |
Michael Misita als Reporter 1 | |
Harold Greene als Reporter 2 | |
Jim Alquist als Reporter 3 | |
Margie Platt als Bride | |
Nike Zachmanoglou als Maid at Party | |
Gloria Morrison als Woman at Bar-B-Que | |
Robert Hammond als Wedding Guest (uncredited) | |
Kane Hodder als Alligator (uncredited) | |
Dana MacDuff als Punk (uncredited) | |
Amy Panter als Party Guest (uncredited) |
Lewis Teague | Director |
Brandon Chase | Producer |
John Sayles | Story |
Joseph Mangine | Director of Photography |
Frank Ray Perilli | Story |
John Sayles | Screenplay |
Craig Huxley | Original Music Composer |
Robert S. Bremson | Executive Producer |
Mark L. Rosen | Producer |
Lori Rabin | Casting |
Michael Erler | Art Direction |
Larry Bock | Editor |
Ron Medico | Editor |
Tom Jacobson | Associate Producer |
Geno Havens | Casting |
Cyd Smyllie | Set Decoration |
Kenny Endoso | Stunts |
Conrad E. Palmisano | Stunt Coordinator |
Sue Dolph | Makeup Artist |
Sue Dolph | Hairstylist |
Miller Drake | Second Unit Director |
Marianne Chase | Executive In Charge Of Production |
Paul Stader | Second Unit Director |
Jerram A. Swartz | Assistant Director |
Lisa Marmon | Second Assistant Director |
Richard O. Helmer | Special Effects Coordinator |
Michael Cassidy | Stunts |
Roger Creed | Stunts |
Bruce Paul Barbour | Stunts |
Diamond Farnsworth | Stunts |
Dottie Catching | Stunts |
Bobby Sargent | Stunts |
Rick Seaman | Stunts |
Dale E. House | Stunts |
Tom Steele | Stunts |
Jack Tyree | Stunts |
Peter Stader | Stunts |
Harry Wowchuk | Stunts |
Cindy Wills | Stunts |
Hanania Baer | Second Unit Director of Photography |
David Schmier | Camera Operator |
Moshe Yakobovesky | Gaffer |
Peter Smokler | Second Unit Director of Photography |
Laurie Cohn | Script Supervisor |