Sienna Miller als Deb Callahan | |
Christina Hendricks als Kath | |
Aaron Paul als Chris | |
Will Sasso als Terry | |
Sky Ferreira als Bridget Callahan | |
Pat Healy als Ray | |
Alex Neustaedter als Tyler Hanrick | |
E. Roger Mitchell als Det. Sergeant Morris | |
Kentucker Audley als Brett Tobeck | |
Aidan McGraw als Jesse (Age 7) | |
Aidan Fiske als Jesse (Age 13) | |
Amy Madigan als Peggy | |
Alexander Joseph Wildes als Jesse (Age 1) | |
Maximus Thomas Wildes als Jesse (Age 1) | |
Katie Elinoff als Cindy | |
Rene Cadet als Paul | |
Gavin Earle als Murph (Age 10) | |
Kobi Polisky als Patrick (Age 8) | |
Adrianne Krstansky als Carol Hanrick | |
Kelly Rose Golden als Jenna Cunningham | |
Bates Wilder als Detective O'Brien | |
Chet Harding als Local News Reporter | |
Gwen Callahan als Mrs. Clancy | |
Karen Elverson als Mrs. Caponi | |
Rosemary Mahoney als Mrs. Hastings | |
Maggie Castle als Brett's Wife | |
Dennis Staroselsky als Professor Walters | |
Tyler Wesley Parrish als Murph (Age 16) | |
Jack Brunault als Patrick (Age 14) | |
Maggie Budzyna als Colleen | |
Dottie Reid als Aunt Dottie | |
Jack Reid als Uncle Jack | |
Christopher Hickey als Priest | |
Rebecca Gibel als Nursing Assistant #1 | |
Georgia Lyman als Nursing Assistant #2 | |
Nancy Villone als Shawna | |
Matt Merritt als Murph (Age 21) | |
Logan Hallowell als Patrick (Age 18) | |
Sarah Amber Newcomb als Sarah | |
Dee Nelson als Mrs. Coates | |
Gillian Mariner Gordon als Derrick Daughter | |
Rachel Singer als Mrs. Derrick | |
Joseph Oliveira als Man at the House (uncredited) | |
Lexie Roth als Search Party Member (uncredited) | |
Danielle Lyons als Search Party Volunteer (uncredited) | |
Michael Marchand als Police Officer (uncredited) | |
Tom Mariano als Search Party Member (uncredited) | |
Mazen Elkot als Customer (uncredited) | |
Travis Starr als Football Fan (uncredited) | |
Lisa Wynn als Football Game Spectator (uncredited) |
Ridley Scott | Producer |
Jake Scott | Director |
Erika Olde | Executive Producer |
Brad Feinstein | Producer |
Brad Ingelsby | Executive Producer |
Ryan Stowell | Executive Producer |
John Mathieson | Director of Photography |
Adam Wiltzie | Original Music Composer |
Happy Massee | Production Design |
Joi McMillon | Editor |
Shea Kammer | Executive Producer |
Joseph Ingrassia | Executive Producer |
Carmen Cuba | Casting |
Kevin J. Walsh | Producer |
Michael A. Pruss | Producer |
Alex Bovaird | Costume Design |
Brian Nunez | Key Hair Stylist |
Marissa Giammarco | Makeup Artist |
Sherryn Smith | Key Makeup Artist |
Michael C. Stone | Art Direction |
Danica Chipman | Set Decoration |
Liz Bernstrom | Makeup Department Head |
Sera Trimble | Stunts |
Ginny Colangelo | Makeup Artist |
Tina Ulee | Costume Supervisor |
Alex Berard | Location Manager |
Agnes Obel | Additional Music |
Jenna Dayton | Script Supervisor |
Frank Barbosa | Hair Department Head |
Jarin Rossiter | Production Supervisor |
Randall Poster | Music Supervisor |
Jordan Foley | Executive Producer |
Tevya Desiderio | Production Secretary |
Tobias Haller | Best Boy Grip |
Kenneth Donaldson | Second Assistant Director |
Paul Marini | Stunt Coordinator |
Tom Williams | Sound Mixer |
Brad Ingelsby | Writer |
Howell Caldwell | First Assistant Director |
Feifei Ling | Production Coordinator |
Elliott Adkins | Assistant Production Coordinator |
Wendy Overly | Dialect Coach |
Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Paula Dion | Hairstylist |
Jonathan Rosenthal | Executive Producer |
Shea Kammer | Unit Production Manager |
John Vincent Mason | Stunt Coordinator |
Raul Hernandez | Hairstylist |
Mark Shaw | Boom Operator |
Shayna Passaretti | Key Hair Stylist |
Hillary Derby | Tailor |
C. Kent Lanigan | Property Master |
Mark Schmidt | "A" Camera Operator |
Tyler Kinney | Key Costumer |
Margaret Codola | Set Costumer |
Brian Sprouse | Costume Assistant |
Terrence Hayes | "B" Camera Operator |
Matt Passarelli | Set Costumer |
Joshua Dreyfus | Gaffer |
Amy Teitter | Property Master |
John Ruggieri | Special Effects Coordinator |
Eric Komar | Key Grip |
Carolyn Pickman | Local Casting |
Brian Magrum | ADR Mixer |
David Jobe | Foley Mixer |
Megan Blake | Graphic Designer |
Daniel Morfesis | First Assistant Editor |
Drew Webster | Sound Re-Recording Mixer |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Alix Metros | Art Department Coordinator |
Emma Stickgold | Assistant Editor |
Kimberly Ellis | Dialogue Editor |
Nicholas Fitzgerald | Music Editor |
Helen Geier | Casting Associate |
Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Matt Bouldry | Casting Associate |
Paul O'Shea | Visual Effects Supervisor |
Billy Dowd | Extras Casting |
Dawn Fintor | Foley Artist |
Renee Minasian | Post Production Supervisor |
Andy Hay | Sound Re-Recording Mixer |
Bob Lacivita | ADR Mixer |
Ian Herbert | Music Coordinator |
Guy L. Bermel | Leadman |
Stephen Gavin | Construction Coordinator |
Seacia Pavao | Still Photographer |
Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Charley Stauber | Assistant Sound Editor |
Mike Smith | Stunt Coordinator |
Basil Smith | First Assistant "A" Camera |
Eve Strickman | Second Assistant "A" Camera |
Joe Christofori | First Assistant "B" Camera |
Jamie Fitzpatrick | First Assistant "B" Camera |
Mark Killian | Second Assistant "B" Camera |
John F. McCarthy | Camera Loader |
Mike DeGrazzio | Digital Imaging Technician |
Mark Price | Rigging Gaffer |
James R. Mitchell | Best Boy Electric |
Tim Catz | Dolly Grip |
Beth Anderson | Assistant Property Master |
Justin Bliss | Assistant Property Master |
Niko Diaz | Set Dresser |
Brandon Hollyer | First Assistant Accountant |
Rosa Garces | Payroll Accountant |