Danny Glover als George Knox | |
Tony Danza als Mel Clark | |
Brenda Fricker als Maggie Nelson | |
Ben Johnson als Hank Murphy | |
Joseph Gordon-Levitt als Roger | |
Jay O. Sanders als Ranch Wilder | |
Taylor Negron als David Montagne | |
Milton Davis Jr. als J.P. | |
Christopher Lloyd als Al the Angel | |
Tony Longo als Triscuit Messmer | |
Neal McDonough als Whitt Bass | |
Stoney Jackson als Ray Mitchell | |
Matthew McConaughey als Ben Williams | |
Adrien Brody als Danny Hemmerling | |
Tim Conlon als Wally | |
Israel Juarbe als Jose Martinez | |
Albert Alexander Garcia als Pablo Garcia | |
Dermot Mulroney als Roger's Father | |
Robert Clohessy als Frank Gates | |
Connie Craig als Carolyn | |
Johnathan Proby als Miguel | |
Michael Halton als Hairy Man | |
Mark Conlon als Photographer | |
Danny Walcoff als Marvin | |
James C. King als Home Plate Umpire | |
Tony Reitano als Singing Umpire | |
Diane Amos als Woman Next to J.P. | |
Christopher Leon DiBiase als Teenager | |
Robert Stuart Reed als Guard | |
Ruth Beckford als Judge | |
Victoria Skerritt als Social Worker | |
Devon Dear als National Anthem Singer | |
O.B. Babbs als Angels Player (Mapel) | |
Mitchell Page als Angels Player (Abascal) | |
Mark Cole als Angels Player (Norton) | |
Chuck Dorsett als Usher | |
Carney Lansford als Kesey | |
Pamela West als Ms. Angel | |
Oliver Dear als Rookie Angel | |
Lionel Douglass als Brother Angel | |
Bundy Chanock als Umpire | |
John Howard Swain als First Base Umpire | |
Marc Magdaleno als Home Plate Umpire #2 | |
Ron Roggé als Angels Coach | |
Steven Meredith als Toronto Player | |
William Dear als Toronto Manager |
Pam Dixon | Casting |
Holly Goldberg Sloan | Associate Producer |
Rosanna Norton | Costume Designer |
Randy Edelman | Original Music Composer |
Bruce Green | Editor |
J. Dennis Washington | Production Design |
Matthew F. Leonetti | Director of Photography |
Gary Stutman | Executive Producer |
Dorothy Kingsley | Screenplay |
George Wells | Screenplay |
Holly Goldberg Sloan | Screenplay |
Irby Smith | Producer |
Joe Roth | Producer |
Roger Birnbaum | Producer |
William Dear | Director |
Irby Smith | Second Unit Director |
Rocky Capella | Stunt Coordinator |
Kevin Bailey | Stunts |
Lisa Dempsey | Stunts |
Eversley Forte | Stunts |
Johnny Martin | Stunts |
Mike Martinez | Stunts |
Tim Meredith | Stunts |
Jeff Mosley | Stunts |
Richard H. Prince | Production Manager |
Richard H. Prince | Associate Producer |
L. Dean Jones Jr. | First Assistant Director |
Jay Smith | Second Assistant Director |
Thomas T. Taylor | Art Direction |
John Anderson | Set Decoration |
Robert LaBonge | Camera Operator |
David E. Diano | Camera Operator |
Willie D. Burton | Sound Mixer |
Marvin E. Lewis | Boom Operator |
Peter Bankins | Property Master |
Giedra Rackauskas | Visual Effects Supervisor |
Darryl M. Athons | Costume Supervisor |
Pat Blymyer | Gaffer |
Craig Peiffer | Key Grip |
Scott H. Eddo | Key Makeup Artist |
Diane Hammond | Key Makeup Artist |
Paul Abascal | Key Hair Stylist |
Carney Lansford | Technical Advisor |
Joanie Blum | Script Supervisor |
John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Dean Williams | Still Photographer |
Frank W. Tarantino | Special Effects Coordinator |
Véronique Vowell | Location Manager |
Lark Bernini | Production Coordinator |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Morey | First Assistant Camera |
Robert Del Boccio | First Assistant Camera |
Tim Metivier | Second Assistant Camera |
Carmen Bailey | Second Assistant Camera |
Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Peter Jensen | Steadicam Operator |
Mark Santoni | Camera Loader |
Paul Dixon | Editor |
Paul Cichocki | First Assistant Editor |
Mark L. Levine | Assistant Editor |
James A. Brewer | Editor |
Scott K. Wallace | Assistant Editor |
Deborah Cichocki | Assistant Editor |
Susan Nininger | Costume Designer |
Joseph Roveto | Costumer |
Barbara Kassal | Costumer |
Andrea Cooper | Set Costumer |
Renee Alaina Sacks | Set Costumer |
Nancy Servin | Seamstress |
Jan Aaris | Special Effects Coordinator |
Geoff Heron | Special Effects Assistant |
Suzanne Celeste | Dialect Coach |
Amy E. Gerber | Casting Associate |
Robert J. Mooney | Second Unit First Assistant Director |
Sazzy Lee Calhoun | Second Assistant Director |
Shannon Wilson | Second Assistant Director |
Robert LaBonge | Second Unit Director of Photography |
Tom Connole | Camera Operator |
Horace Jordan | Camera Operator |
Gary Dunham | First Assistant Camera |
Patrick Riley | First Assistant Camera |
Frank D. Parrish | Second Assistant Camera |
Claire Sutherland | Second Assistant Camera |
Phillip B. Bowen | Second Assistant Camera |
Andrew Adamson | Visual Effects Supervisor |
Jennifer Bell | Visual Effects Producer |
Joanie Diener | Music Editor |
Jerelyn J. Harding | ADR Editor |
Denise Horta | ADR Editor |
Ulrika Akander | Dialogue Editor |
Susan Dudeck | Dialogue Editor |
Gloria D'Alessandro | Dialogue Editor |
Andy Kopetsky | Sound Effects Editor |
Bruce Lacey | Sound Effects Editor |
Harry B. Miller III | Sound Effects Editor |
John Edwards-Younger | Sound Effects Editor |
Gordon Davidson | Sound Effects Editor |
Mark Pappas | Foley Editor |
Nancy Richardson | Foley Editor |
Gidget Gallagher | Assistant Sound Editor |
Craig Weintraub | Assistant Sound Editor |
Donny Miele | Assistant Sound Editor |
Thomas P. McNamara | Assistant Sound Editor |
David Jobe | Foley Mixer |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Zane D. Bruce | Foley Artist |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Jeff Courtie | ADR Mixer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Dennis S. Sands | Scoring Mixer |
Susan Bradley | Title Designer |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Dale E. Grahn | Color Timer |