Austin Stoker als Ethan Bishop | |
Darwin Joston als Napoleon Wilson | |
Laurie Zimmer als Leigh | |
Martin West als Lawson | |
Tony Burton als Wells | |
Charles Cyphers als Starker | |
Nancy Kyes als Julie | |
Peter Bruni als Ice Cream Man | |
John J. Fox als Warden | |
Marc Ross als Patrolman Tramer | |
Alan Koss als Patrolman Baxter | |
Henry Brandon als Chaney | |
Kim Richards als Kathy | |
Frank Doubleday als White Warlord | |
Gilbert De la Pena als Chicano Warlord | |
Peter Frankland als Caudell | |
Al Nakauchi als Oriental Warlord | |
Gilman Rankin als Bus Driver | |
Cliff Battuello als First Guard | |
Horace Johnson als Second Guard | |
Valentine Villareal als Chicano Tough | |
Kenny Miyamoto als Oriental Tough | |
Jerry Viramontes als Chicano Hood | |
Len Whitaker als Black Hood | |
Kris Young als Gang Member | |
Randy Moore als Gang Member | |
Warren Bradley III als Gang Member | |
Joe Woo Jr. als Gang Member | |
Bill Taylor als Gang Member | |
Brent Keast als Radio Announcer (voice) | |
Maynard Smith als Police Commissioner (voice) | |
James Jeter als Precinct Captain | |
John Carpenter als Gang Member (uncredited) | |
James Johnson als Black Warlord |
Debra Hill | Script Supervisor |
Debra Hill | Assistant Editor |
John Carpenter | Director |
John Carpenter | Editor |
John Carpenter | Original Music Composer |
John Carpenter | Writer |
Tommy Lee Wallace | Art Direction |
Tommy Lee Wallace | Sound Effects |
Craig Stearns | Property Master |
Douglas Knapp | Director of Photography |
Randy Moore | Production Assistant |
Bill Varney | Sound Re-Recording Mixer |
J. Stein Kaplan | Producer |
Joseph Kaufmann | Executive Producer |
Jack English | Gaffer |
Douglas Olivares | Assistant Camera |
Curt Schulkey | Assistant Editor |
Don Bledsoe | Makeup Artist |
Richard Albain Jr. | Special Effects |
William Waldman | Assistant Camera |
Kurt Young | Key Grip |
Michael Everett | Best Boy Electrician |
William Mareneck | Best Boy Electrician |
Trippy Gafford | Grip |
Trippy Gafford | Driver |
William Cooper | Sound Recordist |
Alan Cassidy | Boom Operator |
Rena Small | Still Photographer |
Maxine Syrjamaki | Payroll Accountant |
Steve Fine | Producer's Assistant |
Louise Kyes | Wardrobe Master |
Marla Miller | Production Assistant |
Blake Schaefer | Production Assistant |
Jocelyne Stoikovitch | Production Assistant |
Tom Hansen | Production Assistant |
John Syrjamaki | Production Manager |
Richard Girod | Set Painter |
John Roy Rogers | Stunt Driver |
Rueben Joe Melendez | Stunt Driver |
James Nichols | Post Production Supervisor |
James Nichols | Assistant Director |