John Boyega als Moses | |
Jodie Whittaker als Sam | |
Nick Frost als Ron | |
Alex Esmail als Pest | |
Luke Treadaway als Brewis | |
Selom Awadzi als Tonks | |
Franz Drameh als Dennis | |
Simon Howard als Biggz | |
Jumayn Hunter als Hi-Hatz | |
Leeon Jones als Jerome | |
Sammy Williams als Probs | |
Michael Ajao als Mayhem | |
Paige Meade als Dimples | |
Danielle Vitalis als Tia | |
Gina Antwi als Dionne | |
Natasha Jones als Gloria | |
Terry Notary als The Creature | |
Chris Wilson als Arresting Police Officer | |
Joey Ansah als Policeman 1 | |
Adam Leese als Policeman 2 | |
Adam Buxton als Documentary Voice Over | |
Maggie McCarthy als Margaret | |
Flaminia Cinque als Italian Woman | |
Jacey Sallés als Biggz's Mum | |
Yvonne D'Alpra als Pest's Nan | |
Karl Collins als Dennis' Dad | |
Jermaine Smith als Beats | |
Lee Long als Patrick | |
David Cann als Detective Superintendant | |
Dylan Charles als Police Constable | |
Lee Nicholas Harris als Police Officer - SWAT (uncredited) | |
Stephanie Street als Policewoman (uncredited) |
Joe Cornish | Writer |
James Wilson | Producer |
Joe Cornish | Director |
Nina Gold | Casting |
Dick Lunn | Set Decoration |
Jonathan Amos | Editor |
Marcus Rowland | Production Design |
Steven Price | Original Music Composer |
Nira Park | Producer |
Thomas Townend | Director of Photography |
Rosa Dias | Costume Design |
Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Liam Daniel | Still Photographer |
Olivier Courson | Executive Producer |
Tristan Tarrant | Boom Operator |
Jim Greenhorn | Production Sound Mixer |
Paula Casarin | Script Supervisor |
Julian Morson | Steadicam Operator |
Will Clarke | Executive Producer |
Andrea Coathupe | Art Direction |
Nick Angel | Music Supervisor |
Jenny Borgars | Executive Producer |
Matthew Justice | Executive Producer |
Tessa Ross | Executive Producer |
Jeremy Price | Sound Designer |
Edgar Wright | Executive Producer |
Ben Meechan | Sound Effects Editor |
Sam Conway | Special Effects Supervisor |
Shaun Cobley | Focus Puller |
Peter Field | Camera Operator |
Rodrigo Gutierrez | Camera Operator |
Julian Morson | "A" Camera Operator |
Julian Morson | Second Unit Director of Photography |
Rupert Lloyd-Parry | Key Grip |
Rob Gilmour | Clapper Loader |
Nathan Mann | Focus Puller |
Dean Morrish | Clapper Loader |
Matt Nettheim | Still Photographer |
Peter Talbot | Second Unit Director of Photography |
Sarah Rollason | Focus Puller |
Judith Barkas | Makeup Artist |
Stuart Conran | Prosthetic Makeup Artist |
Paul Hyett | Special Effects Makeup Artist |
Nicola Matthews | Makeup Artist |
Jane Walker | Makeup Designer |
Liberty Haynes | Makeup Artist |
Adam Horley | ADR Recordist |
Peter Burgis | Foley Artist |
Michele Woods | Dialogue Editor |
Barnaby Smyth | Foley Artist |