Emma Stone als Billie Jean King | |
Steve Carell als Bobby Riggs | |
Andrea Riseborough als Marilyn Barnett | |
Sarah Silverman als Gladys Heldman | |
Bill Pullman als Jack Kramer | |
Elisabeth Shue als Priscilla Riggs | |
Alan Cumming als Ted Tinling | |
Austin Stowell als Larry King | |
Eric Christian Olsen als Lornie Kuhle | |
Natalie Morales als Rosie Casals | |
Lewis Pullman als Larry Riggs | |
Jessica McNamee als Margaret Court | |
Martha MacIsaac als Jane 'Peaches' Bartkowicz | |
Wallace Langham als Henry | |
Mark Harelik als Hank Greenberg | |
Fred Armisen als Rheo Blair | |
Chris Parnell als DJ | |
John C. McGinley als Herb | |
Mickey Sumner als Valerie Ziegenfuss | |
Bridey Elliott als Julie Heldman | |
James Mackay als Barry Court | |
Tim Ransom als Jerry Perenchio | |
Frank Lui Geo als Bobby Zealot | |
Chip Chinery als Roone Arledge | |
Cooper J. Friedman als Bobby Riggs Jr. | |
Enuka Okuma als Bonny | |
Agnes Albright als Dana | |
Bob Stephenson als Bobby's Publicist | |
Nelson Franklin als TV Reporter | |
Amy Holt als Woman #1 | |
Tom Kenny als Bob Sanders | |
Dinka Dzubur als Sports Reporter | |
Lauren Kline als Nancy Richey | |
Fidan Manashirova als Judy Tegart Dalton | |
Ashley Weinhold als Kristy Pigeon | |
Kaitlyn Christian als Kerry Melville Reid | |
Doug Dean als Jack Desmond | |
Jamey Sheridan als Ken Rosewall | |
Matt Malloy als Riggs' Therapist | |
Bill Blair als Sports Reporter / Fan (uncredited) | |
Eli Jane als Dancer (uncredited) |
Jonathan Dayton | Director |
Simon Beaufoy | Writer |
Valerie Faris | Director |
Judy Becker | Production Design |
Alyson Black-Barrie | Hairstylist |
Sam Dean | Special Effects Supervisor |
Brent Studler | Electrician |
Davon Slininger | Additional Camera |
Lyn Matsuda Norton | Script Supervisor |
Matthew Flood Ferguson | Set Decoration |
Danielle Osborne | Art Department Coordinator |
Ai-Ling Lee | Sound Designer |
George Doering | Musician |
Natasha Marcelina De Poyo | Makeup Artist |
Lufeng Qu | Makeup Artist |
Robert E. Kay | Second Assistant Director |
Nicholas Rymond | Leadman |
Michael Lowrance | Lighting Technician |
Haruyo Sawada | Key Makeup Artist |
Alec Contestabile | Assistant Art Director |
Lisa Pinero | Sound Mixer |
Brad Hazen | Chief Lighting Technician |
Paul E. Stroh | Transportation Coordinator |
Danny Boyle | Producer |
Robert Graf | Producer |
Robin Borman-Wizan | Key Costumer |
Paul Belenardo | Production Accountant |
Kim Davis-Wagner | Casting |
Laura Wolford | Set Costumer |
Derek Drouin | VFX Editor |
Camille M. Bratkowski | Set Decoration |
Torsten Witte | Makeup Department Head |
John Finklea | Music Editor |
Mary Zophres | Costume Design |
Jason Miller | Post Production Supervisor |
Alexander Linde | Art Department Assistant |
Ben Greaves | Boom Operator |
Scott Balkcom | Digital Compositors |
Elizabeth Tyson | Production Coordinator |
Albert Elizondo | Makeup Artist |
Gregory Byrne | Set Dresser |
Gregg Szabo | Set Dresser |
Scott Gastellu | Digital Compositors |
Erik Solky | Stunt Coordinator |
Faryn Einhorn | Casting Associate |
Jo Kissack Folsom | Assistant Costume Designer |
Mildred Iatrou | Supervising Sound Editor |
Jared Marshack | Mix Technician |
Vince Manocchia | Electrician |
Audrey Evans | Assistant Editor |
Christian Colson | Producer |
Linus Sandgren | Director of Photography |
Ketty Gonzalez | Hairstylist |
Bart Lipton | Production Supervisor |
John Stewart | Digital Compositors |
Leigh Bell | Key Costumer |
Russell Parks | Post Production Assistant |
Hunter James Cox | Production Accountant |
Galen Goodpaster | ADR Editor |
Anthony Cady | Key Grip |
Mandy Friedrich | Studio Teachers |
Karen Ruth Getchell | Associate Producer |
Alexander Wei | Art Direction |
Yukiko Kinkel | Makeup Artist |
Akiko Matsumoto | Makeup Artist |
Dwayne Grady | Property Master |
Lars Petersen | Construction Coordinator |
Darin Devonshire | Rigging Grip |
Jessica L. Lopez | Additional Camera |
Staci Pontius | First Assistant Editor |
Chris Baugh | Location Manager |
Chris Raines | Transportation Co-Captain |
Jen Fregozo | Makeup Artist |
Thomas Patrick Smith | First Assistant Director |
Wes Hottman | Art Department Assistant |
Chris Diebold | Sound Effects Editor |
Brad M. Hazen | Gaffer |
Frank Annunziata | Driver |
Justine Arteta | Casting |
Ai-Ling Lee | Supervising Sound Editor |
David Robinson | Visual Effects |
Matt Dunkley | Orchestrator |
Pamela Martin | Editor |
Edson Williams | Visual Effects |
Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Mark Avery | Set Costumer |
Lynda Foote | Costume Supervisor |
David V. Butler | ADR Editor |
David V. Butler | Dialogue Editor |
Nicholas Britell | Original Music Composer |
David Marnell | Second Second Assistant Director |
Jennifer Dawson | Assistant Property Master |
Sara Escamilla | Graphic Designer |
Kelly Hemenway | Graphic Designer |
Roberto Dominguez Alegria | Foley Mixer |
James Ashwill | Foley Mixer |
Jack Cucci | Foley Mixer |
John T. Cucci | Foley Artist |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Nick Jimenez | ADR Recordist |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Tim Ryan | ADR Recordist |
Carlos Sotolongo | ADR Mixer |
Donny Bailey | Stunt Driver |
Keith B. Davis | First Assistant "B" Camera |
Melissa Fisher | Second Assistant "A" Camera |
Jenna Hoffman | Second Assistant Camera |
Matt Landry | Best Boy Grip |
John Parson | Second Assistant "B" Camera |
Ari Robbins | Steadicam Operator |
Charles Simons | Dolly Grip |
Jorge Sánchez | First Assistant "A" Camera |
Teresa Brown | Extras Casting |
James P. Driscoll | Extras Casting |
Pernilla Nylander | Seamstress |
Megan Marquardt | Production Secretary |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
David J. Frederick | Additional Camera |
Christopher Ferguson | Lighting Programmer |