Jesse Metcalfe als C.J. Nicholas | |
Amber Tamblyn als Ella Crystal | |
Michael Douglas als Mark Hunter | |
Joel David Moore als Corey Finley | |
Orlando Jones als Ben Nickerson | |
Lawrence P. Beron als Lieutenant Merchant | |
Sewell Whitney als Martin Weldon | |
David Jensen als Gary Spota | |
Sharon K. London als Judge Sheppard | |
Krystal Kofie als Taieesha | |
Randal Reeder als Survivalist Man | |
Ryan Glorioso als Animal Shelter Attendant | |
Jon McCarthy als Detective Rawley | |
Grant James als Aaron Wakefield | |
Eric Gipson als Allen | |
Darcel White Moreno als Reporter #3 | |
Megan Brown als Roberta | |
Michele Williams als Danielle | |
Wallace Merck als Gilbert Romans | |
Robert Larriviere als Kevin Tarlow | |
Juli Erickson als Madalyn Urlanger | |
Carrie Slaughter als Marsha | |
Tony Bentley als Roger Milner | |
Andrei Constantinescu als Bruce Stern | |
John McConnell als Vernon Green | |
Meade Patton als Detective Riddick | |
Sigal Diamant als Maralyn | |
Illana Diamont als Mrs. Hunter | |
Gerry May als Anchorman | |
Carl Savering als Bailiff | |
Kelvin Payton als Cameraman | |
Fred Ellis als Forensics Expert | |
Edrick Browne als Manager | |
Ron Flagge als Property Clarke | |
David Born als Property Sgt. | |
James Harlon Palmer als News Cameraman (uncredited) |
Peter Hyams | Director |
Brent Findley | Sound Effects Editor |
Bryan Carrigan | Music Editor |
David Shire | Original Music Composer |
Ryan Glorioso | Casting |
Kevin Hardison | Art Direction |
Hannah Beachler | Set Decoration |
Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Peter Hyams | Director of Photography |
John Lands | Visual Effects Supervisor |
Jeff Gullo | Editor |
James A. Gelarden | Production Design |
Jack Lynch | Special Effects Coordinator |
Robbie Banfitch | Production Assistant |
Douglas Morrow | Original Film Writer |
Peter Hyams | Screenplay |
Allan Zeman | Executive Producer |
Olga Tymshan | Associate Producer |
Joshua Throne | Line Producer |
Courtney Solomon | Executive Producer |
Steven Saxton | Executive Producer |
Aaron Ray | Executive Producer |
James Portolese | Co-Producer |
Jonathan S. Marshall | Co-Producer |
Laura Ivey | Executive Producer |
John Hyams | Associate Producer |
Michael A. Helfant | Executive Producer |
Ted Hartley | Producer |
Michael P. Flannigan | Co-Producer |
Moshe Diamant | Producer |
Limor Diamant | Producer |
Mark Damon | Producer |
Kevin Cornish | Co-Producer |
Stephanie Caleb | Executive Producer |
Mark Brooke | Executive Producer |
Tamara Birkemoe | Co-Producer |
Faisal S. Al-Saud | Executive Producer |
Susanna Puisto | Costume Design |
Laura Albert | Stunts |
Steve Kelso | Stunt Driver |
Jeremy Fry | Stunt Driver |