Samuel L. Jackson als US President William Alan Moore | |
Onni Tommila als Oskari | |
Ray Stevenson als Morris | |
Victor Garber als Vice President | |
Mehmet Kurtuluş als Hazar | |
Ted Levine als General Underwood | |
Jorma Tommila als Tapio | |
Risto Salmi als Hamara | |
Felicity Huffman als CIA Director | |
Jim Broadbent als Herbert | |
Rauno Juvonen als Safari Pilot | |
Jaymes Butler als Otis | |
Jason Steffan als Dexter / Navy Seal 2 | |
Jean-Luc Julien als Clay | |
Erik Markus Schuetz als Stanley | |
Moe Abbas als Arab Pilot | |
Adrian Can als Hazar's Cameraman | |
Philipp Rafferty als Air Force One Pilot | |
Gabriel Raab als Afo Analyst 1 | |
Peter Nitzsche als Afo Analyst 2 | |
Lincoln Potwin als Pentagon Analyst 1 | |
Murali Perumal als Pentagon Analyst 2 | |
Ken Thomas als Navy Seal 1 | |
Jörg Witte als Farmer |
Jalmari Helander | Writer |
Will Clarke | Producer |
Petri Jokiranta | Producer |
Jens Meurer | Producer |
Jalmari Helander | Director |
Andy Mayson | Producer |
Iikka Hesse | Editor |
Christian Angermayer | Executive Producer |
Phil Hunt | Executive Producer |
Jari Tuovinen | Executive Producer |
Yasin Qureshi | Executive Producer |
Compton Ross | Executive Producer |
Miska Seppä | Original Music Composer |
Klemens Hallmann | Associate Producer |
Alex Garland | Executive Producer |
Judy Tossell | Associate Producer |
Mika Orasmaa | Director of Photography |
Mohammed Hans Dastmaltchi | Associate Producer |
Markus R. Vogelbacher | Executive Producer |
Juri Seppä | Original Music Composer |
Christian Eisele | Production Design |
Mo Vorwerck | Costume Design |
Ville Vellend | Helicopter Camera |
Torsten Jerabek | Stunt Coordinator |
Timo Anttila | Sound Designer |
Christian Kratzert | Animation Supervisor |
Erno Kumpulainen | Sound Editor |
Thomas Gottschalk | Camera Operator |
Ville Hyvönen | Helicopter Camera |
Tuomas Seppänen | Sound Designer |
Jan Krupp | VFX Supervisor |
Frank Lehmann | Associate Producer |
Tatjana Luckdorf | Key Makeup Artist |
Annika Rahner | Makeup Artist |
Dominik Reindl | Painter |
Jochen Gosch | First Assistant Director |
Peter Ackermann | Art Department Coordinator |
Richard Roles | Aerial Camera |
Salla Yli-Luopa | Makeup Designer |
Konsta Mannerheimo | Special Effects Coordinator |
Hucky Hornberger | Art Direction |
Stephanie Kulbach | Still Photographer |
Arno Sieberger | Location Manager |
Daniel Reger | Underwater Camera |
Jan-Hilmar Petersen | Visual Effects Supervisor |
Clemens Bachmann | Dolly Grip |
Hanna Hansen | Casting |
Silke Koch | Casting |
Simjon Spengler | Boom Operator |
Maria Missios | Pilot |
Uwe Greiner | Gaffer |
Marcus Pohlus | Steadicam Operator |
Benjamin Speiswinkel | Property Master |
Jaymes Butler | Fight Choreographer |
Ville Hyvönen | Aerial Director of Photography |
Christina Isabell Molitor | Assistant Costume Designer |
Katja Krannich | Assistant Costume Designer |
Askia Won-Ling Jacob | Costumer |
Mitra Saffari | Dresser |
Katrin Bobek | Seamstress |
Birger Laube | Special Effects Makeup Artist |
Daniel Kuitunen | Second Unit First Assistant Director |
Heiko Hahn | Continuity |
Mark Day | Additional Editing |
Erline O'Donovan-Clarke | Additional Editing |
Andreas Minuth | Color Grading |
Susan Lindner | Colorist |
Jakob Seidel | Online Editor |
Sebastian Krause | Assistant Art Director |
Jussi Lehtiniemi | Concept Artist |
Anja Haid | Construction Manager |
Helmut Härdtl | Construction Manager |
Wolfgang Petters | Construction Manager |
Erwin Schnetzer | Construction Manager |
Christian Huber | Painter |
Kurt Musseg | Painter |
Benjamin Nino | Painter |
Steven Herbener | Set Dresser |
Maria Mathauser | Set Dresser |
Maximilian Ackermann | Swing |
Simon Bartl | Swing |
Johannes Pelzer | Camera Trainee |
Thomas Schönbrunn | Clapper Loader |
Benjamin Leutgeb | Digital Imaging Technician |
Mika Lehikoinen | Electrician |
Holger Löhner | Electrician |
Ralf Hauschild | Electrician |
Tomi Sepänmaa | Electrician |
Nea Salminen | First Assistant Camera |
Snezana Anastasijevic | Focus Puller |
Jani Pinomaa | Gaffer |
Hans Schneider | Pilot |
Frederic Sturm | Pilot |
Rainer Trautmann | Rigging Gaffer |
Juha Niska | Grip |
José Manuel Weil | 3D Supervisor |
Robert Freitag | CG Artist |
Hasan Ilhan | CG Artist |
Walid Mouawad | CG Artist |
David Harter | Compositing Supervisor |
Sebastian Stanek | Matchmove Supervisor |
Christoph Hoffmann | Matte Painter |
Tony Rudolph | Matte Painter |
Nadine Thomas | Matte Painter |
Claudia Knorr | Modeling |
Dirk Mauche | Modeling |
Andreas Moosmüller | VFX Editor |
Gunnar von Voss | VFX Editor |
Alexa von Schwichow | Visual Effects Producer |
Dirk Lange | Special Effects Supervisor |
Hagen Dürre | Armorer |
Tuomas Seppänen | ADR Mixer |
Miroslav Babić | ADR Recordist |
Stefano Marchetti | ADR Mixer |
Oliver Jergis | Sound Recordist |
Tiia Vestola | Sound Recordist |
Pietu Korhonen | Foley Editor |
Heikki Kossi | Foley Supervisor |
Timo Anttila | Supervising Sound Editor |
Jona Wirbeleit | Additional Casting |
Claire Koonce | Casting Assistant |
Johnny West | Dialogue Coach |
Paul Meyer-Gerlt | Production Accountant |
Jennifer Bruenn | Production Assistant |
Nora Knott | Production Coordinator |
Christine Rau | Production Coordinator |
Cathrin Schlegel | Production Executive |
Julia Tanz | Production Executive |
Marcus Loges | Production Executive |
Maritha Norstedt | Production Executive |
Andreas Lohmann | Travel Coordinator |
Mika Orasmaa | Second Unit Director of Photography |
Claire Gascoyne | Unit Publicist |
Manna Katajisto | Unit Publicist |
Felix Neunzerling | Unit Publicist |
Olli Pärnänen | Sound Re-Recording Mixer |
Can Aydin | Fight Choreographer |
Can Aydin | Stunt Double |