Pierre Niney als Matthieu Vasseur | |
Lou de Laâge als Noémie Vasseur | |
André Dussollier als Philippe Rénier | |
Sébastien Pouderoux als Xavier Renaud | |
Olivier Rabourdin als Victor Pollock | |
Guillaume Marquet als Antoine Balsan | |
Mehdi Djaadi als Samir Jellab | |
Aurélien Recoing als Claude Varins | |
André Marcon als Philippe Dorval | |
Anne Azoulay als Caroline Delmas | |
Marie Dompnier als Pauline | |
Grégori Derangère als Alain Roussin | |
Philippe Maymat als Captain Atrian | |
Boris Ravaine als Co-pilot Atrian | |
Octave Bossuet als Théo | |
Lorène Devienne als Jeanne, cockpit stewardess | |
Claire Viville als Stewardess call Mathieu | |
Niki Zischka als Business passenger | |
Pablo Gallego als Co-pilot Roussin | |
Mark Baris als David Keller | |
Gaël Giraudeau als Reynal | |
Sébastien Corona als Former ENAC | |
Antoine Croset als Journalist Antoine Istier | |
Stéphane Boucher als Man with the dog | |
Adeline Moreau als ASSA colleague | |
Antony Hickling als ASSA collaborator | |
Alexandre Guilbaud als ASSA security chief | |
David Sighicelli als HRD ASSA | |
Julian Bugier als TV journalist | |
Julien Benedetto als TV journalist | |
Clémence de la Baume als TV journalist | |
Axelle Laffont als Lucas' Mother (voice) | |
Romain Fleury als BEA technician | |
Jean-Christophe Batteria als Journalist consultant television news | |
Damien Zanoly als BEA investigator | |
Polo Anid als ASSA collaborator | |
Bruno García als BEA investigator | |
Christophe Istier als BEA investigator | |
Marlène Veyriras als Reynal's wife (voice) | |
Hassam Ghancy als Moqtada (voice) | |
Bruce Sherfield als ATC voice (voice) | |
Anaïs Weill als Moqtada call hostess | |
Angélique Lefèvre als BEA investigator | |
Sylvain Chiavaccini als Aggressor | |
Clement Villatte als Rémy | |
Quentin D'Hainaut als Security guard (uncredited) | |
Aurélia Frachon als Airport passerby (uncredited) | |
Jean-Yves Freyburger als BEA employee (uncredited) | |
Jean-Luc Jacquot als Employee (uncredited) | |
Joshua Jones als Timothe (uncredited) |
Yann Gozlan | Screenplay |
Simon Moutaïrou | Screenplay |
Nicolas Bouvet | Screenplay |
Yann Gozlan | Director |
Valentin Féron | Editor |
Wassim Béji | Producer |
Gaëtan David | Co-Producer |
Thibault Gast | Producer |
André Logie | Co-Producer |
Philippe Logie | Associate Producer |
Matthias Weber | Producer |
Philippe Rombi | Original Music Composer |
Michel Barthélémy | Production Design |
Patrick Schmitt | Art Direction |
Olivier Ligen | Costume Design |
Nicolas Bouvet | Supervising Sound Editor |
Marc Doisne | Sound Re-Recording Mixer |
Vivien Mergot | Boom Operator |
Nicolas Provost | Sound Recordist |
Sébastien Lagoszniak | Supervising Producer |
Mai-Linh Monteiro | Producer's Assistant |
Pierre Cottereau | Director of Photography |
Brigitte Moidon | Casting |
Stéphanie Caron | Makeup Artist |
Géraldine Lemaire | Hair Designer |
Laura Ozier | Key Makeup Artist |
Sébastien Delepine | Unit Manager |
Gaelle Godard-Blossier | Post-Production Manager |
Abraham Goldblat | Post-Production Manager |
Marine Benoit | Assistant Director |
Natalie Engelstein | First Assistant Director |
Hélène Fabre | Second Assistant Director |
Liam Masquida | Assistant Director Trainee |
Nicolas Tonnerre | Third Assistant Director |
Jérôme Billa | Property Master |
Sébastien Chauvat | Construction Coordinator |
Julie Robert de Beauchamp | Property Master |
Omid Gharakhanian | Construction Buyer |
Benoit Godde | Concept Artist |
Bertrand Hée | Assistant Art Director |
Samir Moundy | Swing |
Fanny Payet | Assistant Art Director |
Chloé Pinson | Assistant Property Master |
Romain Schandeler | Property Master |
Guadalupe Cassius | Dialogue Editor |
Hugo Deguillard | Boom Operator |
Samuel Delorme | Sound Re-Recording Mixer |
Florent Denizot | Assistant Sound Editor |
Matthieu Langlet | Foley Mixer |
Manon Medina | ADR Supervisor |
Philippe Penot | Foley Artist |
Thomas Wargny Drieghe | Sound Re-Recording Mixer |
Benjamin Ageorges | Visual Effects Supervisor |
Stéphane Bidault | Visual Effects Director |
Simon Binaut | Digital Compositor |
Sarah Cordonnier | Digital Compositor |
Xavier Allaire | Electrician |
Benoit Antoniotti | Electrician |
Axel Auger | Grip |
William Ausser | Electrician |
Erwan Becquelin | Key Grip |
Louise Blum | Second Assistant Camera |
Simon Chanvillard | Electrician |
Joseph Emiélot | Grip |
Pierre Fanet | Electrician |
Eric Fontenelle | Grip |
Yohann Fusinelli | Additional Grip |
Aurélien Gabory | Grip |
Thibault Grabherr | Still Photographer |
Maxime Guibert | Best Boy Electric |
Benjamin Lavayssière | Drone Pilot |
Thibault Marsan-Bacheré | Steadicam Operator |
Guillaume Morandeau | Electrician |
Olivier Pilorget | Gaffer |
Romain Duquesne | First Assistant Camera |
Luc Finalteri | Extras Casting |
Marine Richard | Extras Casting |
François Rivière | Casting Assistant |
Louise Delage | Wardrobe Assistant |
Coline Duchet | Costumer |
Léa Peixoto | Wardrobe Assistant |
Mahé Longlade-Lesueur | Wardrobe Coordinator |
Théo Gonon | First Assistant Editor |
Audrey Kleinclaus | Digital Intermediate Producer |
Sébastien Mingam | Colorist |
Max Belmessieri | Location Manager |
Marina Carita | Assistant Location Manager |
Fabien Pondevaux | Location Scout |
Gwenaël Mario Grisi | Music |
Rodrigue Duvernay | Driver |
Philippe Millot | Driver |
Ghislain Le Guisquet | Vehicles Coordinator |
Richard Roggero | Driver |
Christophe Scotto | Driver |
Sylvie Rogeron | Production Secretary |
Christian Rouvier | Visual Effects Production Assistant |
Myriam Rak | Legal Services |
Tamara Saint Léger | Legal Services |
Brice Tholozan | Drone Pilot |
Elliott Carrasco | Drone Cinematographer |
David Julienne | Stunt Coordinator |
Francis Bataille | Stunt Driver |
Jérémie Guez | Co-Writer |