Michael Jai White als Black Dynamite | |
Arsenio Hall als Tasty Freeze | |
Tommy Davidson als Cream Corn | |
Kevin Chapman als O'Leary | |
Richard Edson als Dino | |
Bokeem Woodbine als Black Hand Jack | |
Buddy Lewis als Gunsmoke | |
Irwin Keyes als Henchman | |
Miguel A. Núñez Jr. als Mo Bitches | |
Nicole Ari Parker als Mahogany Black | |
Salli Richardson-Whitfield als Gloria | |
John Salley als Kotex | |
Mike Starr als Rafelli | |
Nicole Sullivan als Patricia Nixon | |
Mykelti Williamson als Chicago Wind | |
Cedric Yarbrough als Chocolate Giddy-Up | |
Roger Yuan als Fiendish Dr. Wu | |
Tucker Smallwood als Congressman Monroe James | |
Phil Morris als Saheed | |
Obba Babatundé als Osiris | |
Kym Whitley als Honey Bee | |
William Bassett als Captain Yancy | |
Byron Minns als Bullhorn | |
Baron Vaughn als Jimmy | |
Damion Poitier als Thug #2 | |
Darrel Heath als Militant 2 | |
Chris Spencer als Militant 1 | |
Sean Christopher als Nipsy (uncredited) | |
Fredella Calloway als Waitress | |
Justine Joli als White Woman Swimming | |
Erika Vution als Black Chick | |
Stacy Adams als Nurse | |
Charmane Star als Asian Chick | |
Charlotte Stokely als White Chick #2 | |
Cory Gluck als 12 Year Old Jimmy |
Scott Sanders | Director |
Michael Jai White | Screenplay |
Byron Minns | Screenplay |
Scott Sanders | Screenplay |
Jenny Wiener Steingart | Producer |
Jon Steingart | Producer |
Adrian Younge | Music |
Adrian Younge | Editor |
Jason James | Casting |
Rick Montgomery | Casting |
Denise Pizzini | Production Design |
Antonia Nunez | Set Decoration |
Ruth E. Carter | Costume Design |
Brian Adler | Visual Effects Supervisor |
Ron Yuan | Stunt Coordinator |
Shawn Maurer | Director of Photography |
Jillian Apfelbaum | Co-Producer |
Charla Driver | Line Producer |
Jenna Segal | Co-Producer |
Tena Austin | Key Makeup Artist |
Valerie Nelson | Additional Hairstylist |
AL Payne | Additional Hairstylist |
Charles Gregory Ross | Hair Department Head |
Yvette Shelton | Key Hair Stylist |
Laini Thompson | Makeup Department Head |
Cristi Rickey | Second Second Assistant Director |
Chad Rosen | First Assistant Director |
Tessa Lyn Stephenson | Second Assistant Director |
Ron Yuan | Action Director |
Ron Yuan | Second Unit Director |
David Barber | Sound Re-Recording Mixer |
David Barber | Sound Editor |
Sara Glaser | Sound Mixer |
Sean Gray | Sound Designer |
Sean Gray | Sound Effects Editor |
David Kitchens | Sound Supervisor |
Steve Morantz | Production Sound Mixer |
Richard Ragon | Sound Mixer |
Jeff Pruitt | Stunts |
Lauren Mary Kim | Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Anthony N. | Stunt Double |