Johnny Depp als James 'Whitey' Bulger | |
Joel Edgerton als John Connolly | |
Julianne Nicholson als Marianne Connolly | |
Dakota Johnson als Lindsey Cyr | |
Kevin Bacon als FBI Agent Charles McGuire | |
Benedict Cumberbatch als Billy Bulger | |
Peter Sarsgaard als Brian Halloran | |
Juno Temple als Deborah Hussey | |
Jesse Plemons als Kevin Weeks | |
David Harbour als John Morris | |
Adam Scott als FBI Agent Robert Fitzpatrick | |
Corey Stoll als Fred Wyshak | |
Bill Camp als John Callahan | |
Mark Mahoney als Mickey Maloney | |
Brad Carter als John McIntyre | |
Scott G. Anderson als Tommy King | |
Lonnie Farmer als DEA Agent Eric Olsen (Interrogator) | |
Mary Klug als Mom Bulger | |
Erica McDermott als Mary Bulger | |
Luke Ryan als Douglas Cyr | |
Owen Burke als Buddy Leonard | |
Lewis D. Wheeler als Jeremiah O'Sullivan | |
Billy Meleady als Joe Cahill | |
Jamie Donnelly als Mrs. Cody | |
David De Beck als Roger Wheeler | |
Gary Galone als State Captain | |
Rory Cochrane als Stephen Flemmi | |
James Russo als Agent Scott Gariola | |
Jeremy Strong als Josh Bond | |
Danae Nason als McGuire's Secretary | |
Bretton Manley als Young Boy | |
Berglind Jonsdottir als Anna Bjornsdottir | |
David Conley als Officer Flynn | |
Ciaran Crawford als Irish Nationalist | |
Thomas Philip O'Neill als FBI Wire Tech | |
Joey Vacchio als Joey, Big Italian | |
Bill Haims als Gennaro Angiulo | |
Anthony Molinari als Charlie McTiernan | |
Declan Mulvey als Charlie's Friend | |
Bates Wilder als Agent James | |
Marc Carver als Dick Lehr | |
Richard Donelly als Gerard O'Neill | |
Brian A. White als Prisoner | |
Peter Morse als FBI Agent | |
Tom Kemp als Father Mackey | |
Patrick M. Walsh als Michael Donahue | |
Naheem Garcia als DEA Agent | |
Kathryn A. Beauchamp als Nurse | |
Stephen Curran als Drug Dealer | |
Darin X.L. MacEachern als Drug Dealer | |
Cary 'Big Shug' Guy als Drug Dealer | |
Sean Malone als Crook | |
Jack Neary als Barman | |
Jimmy Joe Maher als Boot Shop Owner | |
Forry Buckingham als World Jai Alai Chairman | |
Danny DeMiller als Porthole Bartender | |
Michael F. Murphy als Porthole Customer | |
Alexander Cook als DEA Agent Dan Doherty | |
Ava Cooper als Little Mary Bulger | |
Stella Cooper als Kathleen Bulger | |
Arthur Hiou als Driver | |
Todd Ryan Jones als Charlie's Friend | |
Julie Ann Dawson als Floor Dancer (uncredited) | |
Fergaledgar als Trevor Williams (uncredited) | |
Robert Walsh als Sr. FBI Official (voice) | |
W. Earl Brown als John Martorano | |
Jim Powers als The Mayor | |
Jeff Kamps als Walker | |
Susan Garfield als Press Photographer | |
Colleen Kelly als Marion Hussey (uncredited) |
John Polyson | Visual Effects Editor |
Romulo Adriano Jr. | Visual Effects Coordinator |
Scott Cooper | Director |
Jez Butterworth | Screenplay |
Mark Mallouk | Screenplay |
Masanobu Takayanagi | Director of Photography |
David Rosenbloom | Editor |
Brian Oliver | Producer |
John Lesher | Producer |
Tyler Thompson | Producer |
Scott Cooper | Producer |
Patrick McCormick | Producer |
Brett Granstaff | Executive Producer |
Gary Granstaff | Executive Producer |
Brett Ratner | Executive Producer |
Lauren Selig | Executive Producer |
Compton Ross | Executive Producer |
Phil Hunt | Executive Producer |
Peter Mallouk | Executive Producer |
James Packer | Executive Producer |
Ray Mallouk | Executive Producer |
Kasia Walicka Maimone | Costume Design |
Stefania Cella | Production Design |
Chuck Jeffreys | Stunt Coordinator |
Gerard O'Neill | Book |
Dick Lehr | Book |
Tracy Scott | Script Supervisor |
Tom Holkenborg | Original Music Composer |
Jim Schultz | Music Editor |
Virginia B. Johnson | Costume Supervisor |
Jonny Winograd | First Assistant Editor |
Ron Bartlett | Sound Re-Recording Mixer |
Mark A. Mangini | Sound Re-Recording Mixer |
Mark A. Mangini | Supervising Sound Editor |
Chris Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Byron Wilson | Supervising Sound Editor |
Ezra Dweck | Sound Editor |
Piero Mura | Sound Effects Editor |
Ann Scibelli | Sound Designer |
Jeremy Woodward | Art Direction |
Tracey A. Doyle | Set Decoration |
Gloria Pasqua Casny | Hair Department Head |
Claire Folger | Still Photographer |
Rita Troy | Hairstylist |
Lucia Mace | Key Hair Stylist |
Joel Harlow | Makeup Department Head |
Nikki Pleau | Makeup Artist |
Khanh Trance | Wigmaker |
Jason Mayoh | Art Department Coordinator |
Riley Fearon | Art Department Assistant |
Sarah Contant | Assistant Art Director |
Melissa Kostenbauder | Casting Associate |
Matt Bouldry | Casting Associate |
Brittany Loar | Assistant Costume Designer |
Francine Maisler | Casting |
Robert 'Rock' Galotti | Armorer |
Henry Tirl | Steadicam Operator |
James W. Apted | First Assistant Camera |
Morris Flam | Gaffer |
Greg Wimer | First Assistant Camera |
Scott D. Davis | Rigging Gaffer |
Don Libby | CG Supervisor |
Allison Paul | Visual Effects Producer |
Paul Linden | Visual Effects Supervisor |
Joseph Kearney | Construction Coordinator |
Michael Bassick | Co-Executive Producer |
Adam Kassan | Co-Executive Producer |
Richard Mirisch | Associate Producer |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Chuck Rock | Co-Executive Producer |
Christopher Woodrow | Executive Producer |
David Gulick | Property Master |
Michele Ziegler | First Assistant Director |
Xanthus Valan | Second Assistant Director |
Steve Brennan | Assistant Property Master |
Noah Dubreuil | Assistant Property Master |
Jason Coffey | Carpenter |
Robert Schleinig | Leadman |
Bobby Anderson | Picture Car Coordinator |
Wilson Gallego | Prop Maker |
Zachary Zablocki | Prop Maker |
Bryan Felty | Set Designer |
Christina Todesco | Set Designer |
Joe Gagnepain | Set Dresser |
Joseph E. Doyle | 24 Frame Playback |
David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Michael Peterson | Assistant Chief Lighting Technician |
Robert Knowles | Best Boy Grip |
Masanobu Takayanagi | Camera Operator |
Henry Tirl | Camera Operator |
Morris Flam | Chief Lighting Technician |
Tony Campenni | Dolly Grip |
Thomas Doran | Dolly Grip |
Donald Burghardt | First Assistant Camera |
Frank A. Montesanto | Key Grip |
Woody Bell | Key Rigging Grip |
Brendan Tierney | Lighting Technician |
Derek Contrado | Rigging Grip |
Dean Egan | Second Assistant Camera |
Zack Shultz | Second Assistant Camera |
Timothy M. Sweeney | Second Assistant Camera |
Joanna Raskin | Hairstylist |
Ben Bornstein | Key Makeup Artist |
Ken Niederbaumer | Key Makeup Artist |
Steve Buscaino | Prosthetic Supervisor |
Elizabeth Clifford | Costumer |
Beau Desmond | Costumer |
Maili Lafayette | Costumer |
Clinton E. O'Dell | Costumer |
Dana Pacheco | Costumer |
Cesha Ventre | Costumer |
Taryn Walsh | Costumer |
Claire Simpson | Additional Editing |
Joe Rosenbloom | Assistant Editor |
Matthew W. Johnson | Digital Conform Editor |
Ewelina Nietupska | Digital Intermediate |
Philippe Majdalani | Digital Intermediate Producer |
Erik Rogers | Digital Intermediate Producer |
Tom Poole | Senior Colorist |
Benjamin C. Dewey | Location Manager |
Charles Harrington | Location Manager |
Carla Meyer | Dialect Coach |
Howard Samuelsohn | Dialect Coach |
Christos Michaels | Legal Services |
Tish Johnson | Production Accountant |
Rebecca DiFillippo | Production Secretary |
Ani Vanoyan | Second Assistant Accountant |
Kyle Cooper | Title Designer |
Ana Criado-Zahonero | Title Designer |
Maria Palazon | Travel Coordinator |
Spooky Stevens | Unit Publicist |
Steven Wayne | Production Supervisor |
Patrick McCormick | Unit Production Manager |
Alex Falcon | CG Artist |
Julia Correnti | Compositor |
Leighana Ginther | Compositor |
Kevin Samar | Compositor |
Alex Hatfield | Digital Compositor |
David Bleich | Matte Painter |
Chris LeDoux | Visual Effects |
Tim LeDoux | Visual Effects |
Jason Sanford | Visual Effects |
Mark Stern | Visual Effects |
Erik Werlin | Visual Effects |
Laura Brocato | Visual Effects Coordinator |
Judson Bell | Special Effects Coordinator |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Joel Reidy | Boom Operator |
Mark Coffey | First Assistant Sound Editor |
Goro Koyama | Foley Artist |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Jack Heeren | Foley Mixer |
Don White | Foley Mixer |
Tony Pilkington | Mixing Engineer |
Timothy Blockburger | Second Second Assistant Director |
Dieter Hartmann | Music Programmer |
Katrina Schiller | Supervising Music Editor |
Tom Williams | Sound Mixer |
Don Hewitt Sr. | Stunts |
Jill Brown | Stunts |
Hannah Scott | Stunts |