John Goodman als William Mulligan | |
Ashton Sanders als Gabriel Drummond | |
Jonathan Majors als Rafe Drummond | |
Vera Farmiga als Jane Doe | |
Kevin Dunn als Police Chief Igoe | |
Kevin J. O'Connor als Kermode | |
Alan Ruck als Rittenhouse | |
Ben Daniels als Daniel | |
James Ransone als Ellison | |
D.B. Sweeney als Levitt | |
Machine Gun Kelly als Jurgis | |
Madeline Brewer als Rula | |
Caitlin Ewald als Anita | |
Lawrence Grimm als Evan Hayes | |
Guy Van Swearingen als Eddie the Priest | |
Elena Marisa Flores als Flores | |
Rene L. Moreno als Courier | |
Yasen Peyankov als Hacker | |
Ta'Rhonda Jones als Barbosa | |
Shannon Cochran als Kathy Mulligan | |
Patrese McClain als Flora | |
Chike Johnson als John | |
Megan Brooke Long als Jean Hayes | |
Chronicle Ganawah als Posner | |
Alex Henderson als Theo | |
Lucien Cambric als Teenager | |
KiKi Layne als Carrie | |
Avery Lee als Medic | |
Bries Vannon als Crystal Billy | |
Jason Bradley als Aide | |
James Hatten als Interrogator | |
Christian Isely als Lead Elroy | |
Laura Fisher als Legislator Translator | |
Steve Herson als Neighbor | |
Marc Grapey als Mayor Ed Lee | |
Eric C. Lynch als Morgue Attendant | |
José Antonio García als Nark | |
Kelly Cole als Pirate DJ | |
Danny Goldring als Prison Guard | |
Michael Collins als Robert Watts | |
Julius Mercer als Security Guard | |
David J. Height als Soldier Field MC | |
Robert Forte Shannon III als Skinny Black Marketeer | |
Meghan Murphy als Soldier Field Singer | |
Wendi Weber als Girl in Data Center | |
Mickey O'Sullivan als Surveillance Specialist | |
Ronald L. Conner als Surveillance Tech | |
Jane Baxter Miller als Censor | |
Matthew Lucki als Beat Cop | |
Cyrus Alexander als Embed Translator | |
Ilyssa Fradin als Human Translator | |
Linsey Page Morton als Hysterical Woman | |
Marcos Barnes als Circle Guy | |
John Brady als Man with Microphone | |
Greg Nicotero als Hunter Puppeteer | |
Zach Thomas als Young Gabriel | |
Collin Woldt als 15-Year-Old Rafe | |
Brian Bowman als Fan (uncredited) | |
Carey Jones als Lead Hunter (uncredited) | |
Lizzy Leigh als Fan (uncredited) | |
Mino Mackic als Elroy (uncredited) | |
Jackie Saland als Fan Girl (uncredited) | |
Giota Trakas als Prisoner (uncredited) | |
Otis Winston als Legislator (uncredited) |
Rupert Wyatt | Director |
Rupert Wyatt | Screenplay |
Erica Beeney | Screenplay |
Rob Simonsen | Original Music Composer |
David Crockett | Producer |
Rupert Wyatt | Producer |
Alex Disenhof | Director of Photography |
Keith P. Cunningham | Production Design |
Abby O'Sullivan | Costume Design |
Andrew Groves | Editor |
Chris Cleek | Art Direction |
Sheila Jaffe | Casting |
Mark Wike | Music Supervisor |
Paul Hsu | Sound Designer |
Jeff Valeri | Co-Producer |
Ron Schmidt | Executive Producer |
Adam Simon | Executive Producer |
Jeff Skoll | Executive Producer |
Jonathan King | Executive Producer |
Ron Schmidt | Unit Production Manager |
Jonas Spaccarotelli | First Assistant Director |
Jason Dusenske | Second Assistant Director |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Robert Kessel | Executive In Charge Of Production |
Ian Chang | Musician |
Christopher Wray | Musician |
Kelli Victoria Scarangello | Stunts |
Linda Perlin | Stunts |
Johnny Woj | Set Production Assistant |
Kerri Lyn Walsh | Production Assistant |
Ashland Thomas | Stand In |
David Ten Brook | Production Assistant |
Jessica Dean Rose | Production Assistant |
Matthew J. Reilly | Additional Production Assistant |
Shakena Reed | Second Assistant Accountant |
Baili McPheeters | Production Assistant |
Tatiana Matos | Additional Production Assistant |
Ernie Malik | Publicist |
Jill S. Litwin | Studio Teacher |
Eric Layne | Production Accountant |
Lizzy Jane Klein | Researcher |
Robin King | Production Assistant |
Amelia Hickenlooper | Producer's Assistant |
Joy Johaana Hamilton | Production Assistant |
Mackenzie Gulley | Production Assistant |
Jeffrey Gladu | Payroll Accountant |
Michael Franck | Pilot |
Janette Evans | First Assistant Accountant |
Jonelle Castillo Deal | Production Coordinator |
Rich Cooke | Production Assistant |
Jacki Colombari | Additional Production Assistant |
Quincy Rycraw Cochran | Production Assistant |
Will Clarke | Set Production Assistant |
Juan Cervantes | Production Assistant |
Josh Carlascio | Production Assistant |
Kelly Carevic | Additional Production Assistant |
Maddi Bruton | Assistant Production Coordinator |
James Birtwistle | Production Assistant |
Rob Bergen | Production Secretary |
Diana Ascher | Post Production Accountant |
Cynthia Appleby | Production Assistant |
Christian Antolin | Title Designer |
James Hogan | Transportation Coordinator |
Scott Gaughan | Production Driver |
Rob Gaughan | Production Driver |
Victor W. Chin | Transportation Captain |
Tori Scott | Additional Script Supervisor |
Sarah Schooley | Script Supervisor |
Kelsey O'Brien Flath | Additional Script Supervisor |
Mark Wike | Music Editor |
Gyða Valtýsdóttir | Musician |
Eloisa-Fleur Thom | Musician |
Phillippa Slack | Musician |
Hal Rosenfeld | Musician |
Kate Hainsworth | Musician |
Sasha Koushk-Jalali | Musician |
David Geoghegan | Musician |
Hugh Brunt | Conductor |
Galya Bisengalieva | Musician |
Hugh Brunt | Orchestrator |
Amanda Nye | Assistant Location Manager |
Stefan Nikolov | Location Manager |
Stephen Lovelette Jr. | Location Assistant |
Joseph Jorjoliani | Location Assistant |
Jeff Crider | Assistant Location Manager |
Jake White | Color Assistant |
John Sylva | Post Production Coordinator |
Josh Spector | Color Assistant |
Tom Poole | Senior Colorist |
Donna Madrigal | First Assistant Editor |
Margaret Lewis | Digital Intermediate Producer |
Conor Guy | VFX Editor |
Clara Gallagher | Post Production Assistant |
Leeza Diott | Dailies Manager |
John Diesso | Online Editor |
Melissa Walker | Assistant Costume Designer |
Kimberley Schuler | Seamstress |
Nadia Salameh | Ager/Dyer |
Taylor Kannett | Key Costumer |
Samantha Inniss | Set Costumer |
Johnny Imbres | Costumer |
Seth Elliott | Costumer |
Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Jenn Noyes | Casting Associate |
Diana McGrail | Casting Assistant |
Hunter McCormick | Casting Assistant |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Hayley Beck | Extras Casting Assistant |
Paul Smith | Animation |
Helen Bucknall | Animation |
Tom Brass | Animation Supervisor |
Henry Affonso | Animation |
Thomas Zimmerman | Digital Imaging Technician |
David F. Wolff | Lighting Technician |
Chris Wittenborn | First Assistant "B" Camera |
Kevin Willson | Lighting Technician |
Billy Wauer | Rigging Gaffer |
Ryan Shuck | Camera Loader |
John Waterman | Additional First Assistant Camera |
Jarred Waldron | Gaffer |
Salvador Torrison | Grip |
Bradley Ian Smith | Lighting Technician |
Ryan Shuck | Digital Imaging Technician |
Addae Shelby | Grip |
Ron Ruanphae | Second Assistant "B" Camera |
Matt Rozek | Additional First Assistant Camera |
Nick Miller | Grip |
Parrish Lewis | Still Photographer |
Mac Kozi | Second Assistant Camera |
Joseph Kosty | Lighting Technician |
Christian Hins | Grip |
Thomas Hamaker | Lighting Technician |
Dan Giese | Electrician |
John Freitag | Genetator Operator |
Mike Dambra | Best Boy Electric |
Joseph Czerw | Key Grip |
Marcis Cole | Camera Operator |
Thomas S. Ciciura | Camera Operator |
Jake Chappelle | Grip |
Lance Catania | Second Unit Director of Photography |
Mark Carlile | Lighting Technician |
Ryan A. Campbell | Electrician |
Mitch Buss | First Assistant "C" Camera |
Adrian S Burrows Sr. | Still Photographer |
Sebastien Audinelle | Steadicam Operator |
Eric Arndt | Second Assistant "A" Camera |
Tim Armstrong | Video Assist Operator |
Otis Winston | Stunts |
Amye Wilmes | Stunts |
Rich Wilkie | Stunts |
Cheyenne Watson | Stunts |
Tony Vittorioso | Stunts |
Rebecca Vickers | Stunts |
Olya Vavrenyuk | Stunts |
Summer Cain | Stunts |
Buddy Sosthand | Stunts |
Kevin Sorensen | Stunts |
Dominique Elijah Smith | Stunts |
Jim Sheerin | Stunts |
Stephan Roberts | Stunts |
Kenny Richards | Stunts |
Greg Poljacik | Stunts |
Scott Philyaw | Stunts |
Brian Peters | Stunts |
Carl Paoli | Stunts |
Zach Nolte | Stunts |
Chris Nolte | Stunt Coordinator |
Brian Neal | Stunts |
Natalie M. Meyer | Stunts |
Randall McDonald | Stunts |
Nancy McCrumb | Stunts |
Deborah L. Mazor | Stunts |
Dan Maxwell | Stunts |
Nicole Marines | Stunts |
Tom Maldonado | Stunts |
Daniel Maldonado | Stunts |
Tom Lowell | Stunts |
Christian Litke | Stunts |
Dan Lemieux | Stunts |
Rick LeFevour | Stunts |
Matthew LeFevour | Stunts |
Rick LeFevour Jr. | Stunts |
Alex Jovica | Stunts |
Loren Ashley Jones | Stunts |
Carey Jones | Stunts |
Samuel Evan Horowitz | Stunts |
Sara Holden | Stunts |
Heath Hensley | Stunts |
Mark Harper | Stunts |
Brian Harlan | Stunts |
Anthony Goodwin | Stunts |
Mike Fierro | Stunts |
James Fierro | Stunts |
Brandon Fierro | Stunts |
Eddie J. Fernandez | Stunts |
Eddie J. Fernandez Jr. | Stunts |
Tobiasz Daszkiewicz | Stunts |
Manya Crippen | Stunts |
Aaron Crippen | Stunts |
Brian Christensen | Stunts |
Ryan Carr | Stunts |
Shawn Cannon | Stunts |
Todd Bloomer | Stunts |
Olivia Bird | Stunts |
Tully Bertorelli | Stunts |
Walter S. Bernard | Stunts |
Robert G. Beck | Stunts |
Stephanie Andrews | Stunts |
Jay R. Adams | Stunts |
Michele Sweeney Abrams | Stunts |
Vijay Kumar Yadav | Painter |
Timmy Wong | VFX Artist |
Pragti Wadhwa | Digital Compositor |
Desislava Valcheva | Visual Effects Compositor |
Christopher Taylor | Digital Compositor |
Paul Stevens | Data Wrangler |
Sheena Sankhla | Compositor |
Hitesh Saindane | Digital Compositor |
Gerard Romea | Digital Compositor |
Ryan Purnell | Digital Compositor |
Pavel Pekun | VFX Artist |
Eric Pascarelli | Visual Effects Supervisor |
David Masson | Concept Artist |
Nikolay Kolev | Digital Compositor |
Isabel Howlett | Digital Compositor |
Gökçecan Gürsoy | Digital Compositor |
Ivan Grozev | Digital Compositor |
Carlos Diego | VFX Artist |
Jitesh Gohil | Line Producer |
Lauren Dowsett | Visual Effects Coordinator |
Carlos Diego | Digital Compositor |
Dave Cook | CG Supervisor |
Martin Contel | Lighting Artist |
Liz Christofaro | Visual Effects Coordinator |
Jeremy Booth | Digital Compositor |
Petur Breki Bjarnason | VFX Artist |
Pavan Balagam | VFX Artist |
Oliver Auguszt | VFX Artist |
Pamela Austria | Visual Effects Coordinator |
Yavor Asenov | Digital Compositor |
Ryan Steinhouse | Special Effects Coordinator |
Daniel Steinhouse | Special Effects |
Andis Rutkis | Special Effects |
Jordan Gianneschi | Special Effects |
Brian Rebel Cummings | Special Effects Technician |
Andy Bergholtz | Special Effects Makeup Artist |
Masih Abdullah | Special Effects Technician |
Kelsey Zeigler | Utility Sound |
Allan Zaleski | Sound Effects Editor |
Ja-Ann Wang | Assistant Sound Editor |
Sara Stern | ADR Editor |
Sarah Streit | Assistant Sound Editor |
Carl Shillito | ADR Mixer |
Nicholas Schenck | Sound Effects Editor |
David Obermeyer | Sound Mixer |
Sara Stern | Dialogue Editor |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Adam Mohundro | Boom Operator |
Frank Kern | Foley Editor |
Paul Hsu | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Hsu | Supervising Sound Editor |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Phil Castellano Jr. | ADR Recordist |
Justine Baker | ADR Recordist |
John Youngblood | Assistant Property Master |
Michael Richey White | Scenic Artist |
Steve HyunSuk Suh | Concept Artist |
Karen Sori | Graphic Designer |
Xander Smith | Concept Artist |
Gloria Shih | Concept Artist |
Kiley Quadrozzi | Set Dresser |
Anna Parfitt | Props |
Alice Packard | Art Department Coordinator |
Jason Negron | Set Dresser |
Jason Millet | Storyboard Artist |
Danial A. Miller Jr. | Set Dresser |
Nick Matthys | Set Dresser |
Cyril H. Matthys | Leadman |
Tim Kossa | On Set Dresser |
Steve Hull | Construction Coordinator |
Erika Hood | Set Decoration Buyer |
Jessie Haddad | Set Designer |
Josue Clotaire Fleurimond | Conceptual Illustrator |
John Eaves | Concept Artist |
Warren Drummond | Storyboard Artist |
Zach Doherty | Set Dresser |
Matthew Cavaliero | Property Master |
Kyle Brown | Concept Artist |
Thomas Betts | Set Designer |
Dan Lamkin | Second Second Assistant Director |
Dan Gutierrez | Second Second Assistant Director |
Pablo Gambetta | Additional Second Assistant Director |
Jeff Valeri | Unit Production Manager |
Luca Borghese | Post Production Supervisor |
Daria V. Wright | Key Hair Stylist |
Christine Sciortino | Makeup Artist |
Lillian Sakamaki | Key Hair Stylist |
Zsofia Otvos | Makeup Department Head |
Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
Rochelle Kneisely-Fisher | Special Effects Makeup Artist |
Karen Koenig | Makeup Artist |
Katherine Kousakis | Hair Department Head |
Lisa JelicWatson | Key Makeup Artist |
James Grant | Concept Artist |