Lou Taylor Pucci als Danny Green | |
Chris Pine als Brian Green | |
Piper Perabo als Bobby | |
Emily VanCamp als Kate | |
Christopher Meloni als Frank Holloway | |
Kiernan Shipka als Jodie Holloway | |
Ron McClary als Preacher | |
Mark Moses als Doctor | |
Josh Berry als Survivalist | |
Tim Janis als Survivalist | |
Dylan Kenin als Tom | |
LeAnne Lynch als Rose | |
Dale O´Malley als Survivalist |
Michael R. Williams | Line Producer |
David Pastor | Writer |
Peter Nashel | Original Music Composer |
David Pastor | Director |
Ray Angelic | Producer |
Àlex Pastor | Director |
Anthony Bregman | Producer |
Robert Velo | Producer |
Craig McKay | Editor |
Àlex Pastor | Writer |
Brian Smyj | Stunt Coordinator |
Marjorie Ergas | Unit Production Manager |
David Allen Cluck | First Assistant Director |
Gabriella Villarreal | Set Decoration |
Michael A. Chavez | Camera Operator |
Michael A. Chavez | Second Unit Director of Photography |
Beau Chaput | Steadicam Operator |
Reynaldo Villalobos | Second Unit Director of Photography |
Lorey Sebastian | Still Photographer |
Judi Townsend | Script Supervisor |
Lori Dovi | Sound Mixer |
Todd McIntosh | Makeup Department Head |
Stephan Dupuis | Key Makeup Artist |
Lori Ann Baker | Hair Department Head |
Yvette Meely | Key Hair Stylist |
Benoît Debie | Director of Photography |
Jeanne McCarthy | Casting |
Jill Newell | Costume Design |
Tracy McKnight | Music Supervisor |
Clark Hunter | Production Design |
Stefanie Azpiazu | Associate Producer |
Stephanie Stokes | Stunts |
Norman Douglass | Stunts |
Danny Downey | Stunts |
Aaron Caldwell | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Jon Recher | Second Assistant Director |
Juan Souter | Leadman |
Michael Lovato | Set Dresser |
Jason Mack | Set Dresser |
Sara M. Pennington | Art Department Coordinator |
Beau Chaput | First Assistant "B" Camera |
Tony Villalobos | First Assistant "A" Camera |
Ryan Eustis | Second Assistant "A" Camera |
Charlie Newberry | Second Assistant "A" Camera |
Chip Byrd | First Assistant "B" Camera |
Alan Keffer | First Assistant "B" Camera |
Georgia Packard | Additional Camera |
Steven Litecky | Chief Lighting Technician |
David Melito | Production Accountant |
Rebecca Hilliard | Production Coordinator |
Joe Arnold | Property Master |
Josiah O'Neil | Assistant Property Master |
Richard Lange | Costume Supervisor |
Paul Hsu | Supervising Sound Editor |
Branka Mrkic | Dialogue Editor |
Deborah Wallach | ADR Supervisor |
Marissa Littlefield | ADR Editor |
Jamie Baker | Foley Editor |
Reuben Simon | Foley Editor |
Sara Stern | Assistant Sound Editor |
Marko Costanzo | Foley Artist |
George A. Lara | Foley Mixer |
Bob Baron | ADR Mixer |
Paul Hsu | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Bob Chefalas | Sound Re-Recording Mixer |
Steve F.B. Smith | Dolby Consultant |
E. Gedney Webb | Music Editor |
Missy Cohen | Music Editor |