Brian Cox als Winston Churchill | |
Miranda Richardson als Clementine Churchill | |
John Slattery als Dwight Eisenhower | |
Julian Wadham als Bernard Montgomery | |
Richard Durden als Jan Smuts | |
Ella Purnell als Helen Garrett | |
James Purefoy als King George VI | |
Danny Webb als Alan Brooke | |
Jonathan Aris als Mallory | |
George Anton als Admiral Ramsay | |
Steven Cree als Captain Stagg | |
Peter Ormond als Briggs | |
Angela Costello als Kay Summersby | |
Kevin Findlay als Fanshawe | |
Miro Teplitzky als Adjutant Howard |
Jonathan Teplitzky | Director |
Alex von Tunzelmann | Writer |
David Higgs | Director of Photography |
Chris Gill | Editor |
Claudia Bluemhuber | Producer |
Nick Taussig | Producer |
Piers Tempest | Producer |
Paul van Carter | Producer |
Lorne Balfe | Music |
Dan Hubbard | Casting |
Chris Roope | Production Design |
Chloe Waugh | Art Department Assistant |
Martin Kelly | Assistant Art Director |
John Casey | Property Master |
Neesh Ruben | Set Decoration |
Fiona Gavin | Supervising Art Director |
Bartholomew Cariss | Costume Design |
Kate Leys | Script Editor |
Aina Sabaté-Giralt | Script Supervisor |
Rupert Hollier | Music Supervisor |
Emily Newby | Assistant Costume Designer |
Natasha Cousins | Costume Supervisor |
Gemma Sykes | Casting Associate |
Claire Robinson | Casting Assistant |
Alan Maxwell | Camera Operator |
Scott Napier | Gaffer |
John Sturt | Rigging Gaffer |
Graeme Hunter | Still Photographer |
Steve Pugh | Key Grip |
Belinda Cumming | Visual Effects Coordinator |
George Stone | Visual Effects Producer |
Sheila Wickens | Visual Effects Supervisor |
Gary Doig | Boom Operator |
Kian McClure | Boom Operator |
Rob Hughes | Sound Re-Recording Mixer |
Andy Shelley | Supervising Sound Editor |
Cate Hall | Hair Designer |
Cate Hall | Makeup Designer |
Rebecca Lloyd | First Assistant Editor |
Wendy Kemp Forbes | Makeup & Hair |
Catriona Johnstone | Makeup & Hair |
Emilie Yong | Hair Supervisor |
Emilie Yong | Makeup Supervisor |
Sally Crees | Costume Assistant |
Amy Wallace | Costume Assistant |
Barbara Sandberg | Graphic Designer |
Dicky Howett | Props |
Nick Heckstall-Smith | First Assistant Director |
Tracey Warren | Second Assistant Director |
Mark Rossi | Third Assistant Director |
Simon Hayes | Epk Camera Operator |
Fergus Cruickshank | Camera Trainee |
Ben Goodall | Camera Trainee |
Will Clements | Digital Imaging Technician |
Grant McPhee | Digital Imaging Technician |
Anna Benbow | First Assistant "A" Camera |
Jaspreet Bal | First Assistant "B" Camera |
Mark Morley | Grip |
Jerdan Taylor | Electrician |
Jonny Mackenzie | Lighting Technician |
Thomas Barber | Second Assistant "A" Camera |
Les Hinks | Second Assistant "B" Camera |
Paul Hanks | Foley Artist |
Simon Trundle | Foley Editor |
Phil Diamond | Sound Assistant |
Ian Wilson | Supervising Sound Editor |
Luke Butler | Digital Compositor |
Andy Quinn | Digital Compositor |
Paul Driver | Visual Effects Producer |
George Zwier | Visual Effects Supervisor |
Tom Sainty | Assistant Editor |
Adam Inglis | Colorist |
James Clarke | Digital Intermediate |
Lizzie Newsham | Digital Intermediate |
Michael Hopkins | Digital Intermediate Assistant |
Catherine Francis | First Assistant Accountant |
Hugh O'Shea | Dialect Coach |
Paula Jack | Dialect Coach |
Maxine Stanley | Production Accountant |
Katie Player | Production Coordinator |
Dayna Baptie | Production Secretary |
Pete Murphy | Location Manager |
Pippa Suren | Production Manager |
Andrew Chapman | Line Producer |