Jesse Bradford als Zak Gibbs | |
Paula Garcés als Francesca | |
French Stewart als Dr. Earl Dopler | |
Michael Biehn als Henry Gates | |
Robin Thomas als Dr. Gibbs | |
Julia Sweeney als Jenny Gibbs | |
Lindze Letherman als Kelly Gibbs | |
Jason George als Richard | |
Ken Jenkins als NSA Agent Moore | |
Tony Abatemarco als Administrator | |
Garikayi Mutambirwa als Meeker | |
Brian J. Williams als Car Salesman (uncredited) | |
Linda Kim als Jay | |
Esperanza Catubig als Ticket Agent | |
Jennifer Manley als Security Officer | |
Scott Thomson als Tourist Dad | |
Deborah Rawlings als Tourist Mom | |
Jodie Milks als Bright Freshman | |
Brad "Chip" Pope als Confused Freshman | |
Oanh Nguyen als Graduate Student | |
Andrew James Armstrong als Hot Skates Sports Boy | |
Rachel Arieff als Hot Skates Saleswoman | |
Joey Simmrin als Rick Ditmar | |
Finneus Egan als Ditmar's Friend | |
Pamela Dunlap als Vice Principal | |
Gina Hecht als Meter Maid | |
Eric Michael Baugh als Tagger | |
Dwight Armstrong als Nose-Ring Boy | |
DJ Midas als Flavius' Opponent | |
Billy Mayo als Q.T. Agent | |
Jenette Goldstein als Doctor | |
Jeff Ricketts als Officer Meyers | |
Melanie Mayron als Night Manager | |
Larry Carroll als Newscaster | |
Caroline Fogarty als Convention Worker | |
Miko Hughes als Young Dopler | |
Jonathan Frakes als Bystander |
Rob Hedden | Writer |
Barbara Cohen | Casting |
Gale Anne Hurd | Producer |
Andy Hedden | Writer |
Julia Pistor | Producer |
Mary Gail Artz | Casting |
Deborah Everton | Costume Design |
Jonathan Frakes | Director |
Gary Monak | Special Effects Coordinator |
Geoffrey G. Rubay | Supervising Sound Editor |
Lon Bender | Sound Designer |
Brana Rosenfeld | Set Decoration |
Joel Ariniello | Set Designer |
Steve Rhee | Visual Effects Editor |
Marek Dobrowolski | Production Design |
Kevin Kavanaugh | Art Direction |
Kenny Myers | Makeup Department Head |
Steve Constancio | Set Costumer |
Judi Brown | Script Supervisor |
Natalie Richards | Assistant Art Director |
Harry Cohen | Sound Effects Editor |
Tony Lamberti | Sound Effects Editor |
Michael L. Fink | Visual Effects Supervisor |
Michael Menapace | Transportation Coordinator |
Lucas Moore | Studio Teachers |
Diane L. Sabatini | Production Supervisor |
Jeffrey Greeley | Camera Operator |
David Gasperik | Camera Operator |
Lisa Blok-Linson | Location Manager |
Randall S. Coe | Construction Foreman |
Lynn Garrido | Special Effects Coordinator |
Claudette Barius | Still Photographer |
Lawrence Karman | Steadicam Operator |
Deborah J. Page | Location Manager |
Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Lubo Hristov | Visual Effects Art Director |
Rick Avery | Stunt Coordinator |
Maggie Bailey | Set Costumer |
Peter E. Berger | Editor |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Aprile Lanza Boettcher | Scenic Artist |
Jacqui Lopez | Visual Effects Producer |
David Mortimer | Unit Publicist |
Jeff Canavan | Editor |
Alan Allinger | Construction Foreman |
Pam Cartmel | Art Department Coordinator |
Rodney Armanino | Construction Coordinator |
Richard O. Helmer | Special Effects Coordinator |
Gayle Busby | Visual Effects Producer |
Michael J. Walker | Camera Operator |
Robert Brooks Mendel | Location Manager |
Hi-Hat | Choreographer |
Tim Suhrstedt | Director of Photography |
Bill MacSems | Property Master |
Jamshied Sharifi | Original Music Composer |
Paul Hughen | Second Unit Director of Photography |
Vic Radulich | Dialogue Editor |
Mark C. Grech | Boom Operator |
Mike Szakmeister | Supervising Dialogue Editor |
Zack Davis | ADR Supervisor |
J. David Stem | Writer |
David N. Weiss | Writer |
Albie Hecht | Executive Producer |
Vivian Baker | Makeup Artist |
David B. Householter | Unit Production Manager |
Rick Avery | Second Unit Director |
Carla Bowen | Second Unit First Assistant Director |
Rosemary C. Cremona | Second Assistant Director |
Ruby Stillwater | Second Second Assistant Director |
Ian Woolf | First Assistant Director |
Thomas Betts | Set Designer |
Jennifer Dawson | Assistant Property Master |
Fireball Tim Lawrence | Storyboard Artist |
David Rottenberg | Assistant Property Master |
David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Jim Stuebe | Sound Mixer |
Joni Avery | Stunts |
Hubie Kerns Jr. | Stunt Driver |
Matt Bardocz | Best Boy Electric |
Damon Doherty | Rigging Grip |
Paul V. Ferrazzi | First Assistant "A" Camera |
Paul Goodstein | Key Grip |
Matt Guiza | Second Assistant Camera |
Jennifer Bender | Extras Casting |
Leanna Sheldon | Casting Associate |
Carlos Rosario | Assistant Costume Designer |
J.P. "Brendan" Bernardo | Assistant Editor |
Donald Freeman | Colorist |
James Sall | Music Coordinator |
Robert Allen | Set Medic |
Carol Sue Byron | Production Accountant |
Jennifer Campbell | Production Coordinator |
Geoffrey G. Rubay | Sound Designer |
Paul W. McIlvane | Chief Lighting Technician |
Thomas J. Ruffner | Dolly Grip |
Clint J. Borden | Dolly Grip |
Michael T. Wilson | Assistant Editor |
Sarah Monat | Foley Artist |
Robin Harlan | Foley Artist |
Randy Singer | Foley Mixer |
Joy Zapata | Hair Department Head |
Linda Arnold | Key Hair Stylist |
Richard Snell | Key Makeup Artist |
Cindy Murphy | Art Department Assistant |
Chuck Coffman | Set Dresser |
Michael C. Magno | Set Dresser |
Jay Koiwai | Standby Painter |
Kino Scialabba | Visual Effects Art Director |
Jason Piccioni | Digital Effects Supervisor |
David Altenau | Digital Effects Supervisor |
Lynn Basas | Modelling Supervisor |
Andrew Honacker | Pre-Visualization Supervisor |
Serena Rainbow Naramore | Roto Supervisor |
Christopher Duddy | VFX Director of Photography |
Eric Swenson | VFX Director of Photography |
Karl Rumpf | Visual Effects Coordinator |
Tiffany Smith | Visual Effects Coordinator |
Ramprasad Sampath | Visual Effects Technical Director |
Karen Klein | Digital Compositor |
Christopher Lance | Digital Compositor |
Kenneth Littleton | Digital Compositor |
Tony Noel | Digital Compositor |
Kim O'Donnell | Digital Compositor |
Philip Sisk | Digital Compositor |
Ken Sjogren | Digital Compositor |
Renée Tymn | Digital Compositor |
Steve Wright | Digital Compositor |
Leigh Hennessy | Stunts |
John Mann | Storyboard Artist |