Kari Matchett als Kate Filmore | |
Geraint Wyn Davies als Simon Grady | |
Grace Lynn Kung als Sasha | |
Matthew Ferguson als Max Reisler | |
Neil Crone als Jerry Whitehall | |
Barbara Gordon als Mrs. Paley | |
Lindsey Connell als Julia | |
Greer Kent als Becky Young | |
Bruce Gray als Colonel Maguire | |
Philip Akin als The General | |
Paul Robbins als Tracton | |
Andrew Scorer als Dr. Phil Rosenzweig |
Andrzej Sekula | Director of Photography |
Ernie Barbarash | Producer |
Mark Sanders | Editor |
Ernie Barbarash | Screenplay |
Diana Magnus | Production Design |
John Buchan | Casting |
Donna Wong | Costume Design |
Sean Hood | Screenplay |
Lauren McLaughlin | Screenplay |
Andrzej Sekula | Director |
Norman Orenstein | Original Music Composer |
Sophie Giraud | Still Photographer |
Mark Shnuriwsky | Sound Effects Editor |
Keith Elliott | Sound Re-Recording Mixer |
Jon P. Goulding | Art Direction |
George Aywaz | Hairstylist |
Peter Harding | Construction Coordinator |
Steve Skochko | Special Effects |
Catherine Davies Irvine | Makeup Artist |
Joel Green | Unit Publicist |
Peter Kelly | Sound Re-Recording Mixer |
Dennis Berardi | Visual Effects Producer |
Alison Reid | Stunt Coordinator |
Tucker Doherty | Set Designer |
Stacey McKay | Production Accountant |
Ian Patrick McAllister | Assistant Art Director |
Jeff Skochko | Special Effects Coordinator |
Mike Curran | Transportation Coordinator |
Aaron Weintraub | Visual Effects Supervisor |
Paul Boucher | Camera Operator |
Linda Browne | Script Supervisor |
Fred Brennan | Supervising Sound Editor |
Roger Bate | Gaffer |
Lennie Williams | Publicist |
Ken Hunold | Dolby Consultant |
Cheyenne Bloomfield | Visual Effects Producer |
Jerri Thrasher | Set Decoration |
Andrew Tay | Sound Re-Recording Mixer |
Barry Gilmore | ADR Editor |
Fred Brennan | Dialogue Editor |
Brandon Walker | ADR Editor |
Mary Arthurs | Property Master |
Kelly Wright | Sound Recordist |
Fred Brennan | ADR Editor |
Barry Gilmore | Dialogue Editor |
Peter Block | Executive Producer |
Suzanne Colvin-Goulding | Co-Producer |
Betty Orr | Executive Producer |
Michael Paseornek | Executive Producer |
Mehra Meh | Executive Producer |
Rob Fowler | First Assistant Director |
September Death | Second Assistant Director |
Effy Papadopoulos | Second Assistant Director |
Mark Sanders | Second Unit Director |
Jenny Murray | Third Assistant Director |
David Yonson | ADR Recordist |
Nancy Nugent | ADR Recordist |
Eric Thompson | ADR Recordist |
Greg Shim | ADR Recordist |
James Stewart | Boom Operator |
Steve Hammond | Foley Artist |
Peter Persaud | Foley Recordist |
Brian Anderson | 3D Animator |
Dave Calder | 3D Animator |
Shane Glading | 3D Animator |
Eric Kim | 3D Animator |
Mark Stepanek | 3D Animator |
Miguel Sternberg | 3D Animator |
Dong Yon Kang | 3D Animator |
Drake Conrad | Digital Color Timer |
Kristy Blackwell | Digital Compositor |
Marco Polsinelli | Digital Compositor |
Aaron Weintraub | Digital Compositor |
Lee Towndrow | Main Title Designer |
Vladimir Popovic | Systems Administrators & Support |
Colin Withers | Visual Effects Technical Director |
Christopher Warren | Best Boy Electric |
Jan Brunton | Camera Trainee |
Robert Barton-Taylor | Dolly Grip |
Chad Edwards | Electrician |
Carl Flood | Electrician |
Owen Vanooyen | Electrician |
Jayson Clute | First Assistant Camera |
Charles O'Keefe | Generator Operator |
Terry Hooper | Grip |
Ken Huff | Grip |
Bill Heintz | Key Grip |
Chris Weiss | Second Assistant Camera |
Jodi Katz | Assistant Costume Designer |
Laura DiMarcantonio | Wardrobe Assistant |
Samara McAdam | Wardrobe Supervisor |
Meredith Caplan | Casting Assistant |
Jenny Lewis | Casting Associate |
Krisztina M. Neglia | Extras Casting |
Chris Hinton | Color Timer |
Erin Deck | First Assistant Editor |
Peter Cameron | Negative Cutter |
Joel C. High | Music Supervisor |
Stephanie Urcheck | Music Supervisor |
Anthony Kadak | Location Manager |
Justin Kelly | Payroll Accountant |
Randy Kumano | Production Coordinator |
Suzanne Colvin-Goulding | Unit Production Manager |
Jennifer Vey | Stunt Double |
Jamie Jones | Stunt Double |
Tom Farr | Stunt Double |
Brian Jagersky | Stunt Double |
Kelly Jones | Stunt Double |
Alison Reid | Stunt Double |
Zachary Vero | Carpenter |