Peter Dinklage als Cyrano de Bergerac | |
Haley Bennett als Roxanne | |
Kelvin Harrison Jr. als Christian de Neuvillette | |
Ben Mendelsohn als De Guiche | |
Monica Dolan als Marie | |
Bashir Salahuddin als Le Bret | |
Joshua James als Valvert | |
Anjana Vasan als Sister Claire | |
Ruth Sheen als Mother Marthe | |
Glen Hansard als Guard | |
Sam Amidon als Guard | |
Scott Folan als Guard | |
Mark Benton als Montfleury | |
Richard McCabe als Priest | |
Peter Wight als Ragueneau | |
Tim McMullan als Jodelet | |
Mark Bagnall als Stranger | |
Mike Shepherd als Marquis | |
Paul Biddiss als The Gate Keeper | |
Katy Owen als The Thief | |
Paul Hunter als Theatre Buff | |
Celeste Dodwell als Theatre Lady | |
Celeste Dring als Theatre Lady | |
Bettrys Jones als Sheep Girl | |
Nandi Bhebhe als Sheep Girl Dancer | |
Colin Mace als Handsome Landlord | |
Lucas Peters als Thief | |
Leo Rait als Son of Theatre Buff | |
Kyla Goodey als Theatre Chorus / Aristocrat | |
Beverly Rudd als Theatre Chorus / Orange Seller | |
Giles King als Theatre Chorus / Borghesi | |
Carl Grose als Theatre Chorus | |
Sarah Wright als Theatre Chorus / Puppeteer | |
John Locke als The Follow Spot Operator | |
Scott Fitzgerald Ahern als Dancer | |
Pol Van den Broek als Dancer | |
Zoe Ashe-Browne als Dancer | |
Verdiano Cassone als Dancer | |
Nick Coutsier als Dancer | |
Hajiba Fahmy als Dancer | |
Kazutomi "Tsuki" Kozuki als Dancer | |
Nicola Leahey als Dancer | |
Daniel Ralph Mfaya als Dancer | |
Oscar Ramos als Dancer | |
Joaquim de Santana als Dancer | |
Dorotea Saykaly als Dancer | |
Patrick Seebacher als Dancer | |
Daniele Sibilli als Dancer | |
Oliver Tida Tida als Dancer | |
Mohamed Toukabri als Dancer | |
Jonas Vanderkerckhove als Dancer | |
Shelby Williams als Dancer | |
Danilo Anzalone als Garrison Dancer | |
Brice Asnar als Garrison Dancer | |
Endi Bahaj als Garrison Dancer | |
Christian Benfatto als Garrison Dancer | |
Alessio Bianca als Garrison Dancer | |
Paride Biasuzzi als Garrison Dancer | |
Andrea Carrucciu als Garrison Dancer | |
Daniele Caruso als Garrison Dancer | |
Alberto Chianello als Garrison Dancer | |
Pietro Conti als Garrison Dancer | |
Christian Corsi als Garrison Dancer | |
Gabriele Cupparo als Garrison Dancer | |
Federico De Murtas als Garrison Dancer | |
Mirko De'Campi als Garrison Dancer | |
Giacomo Della Marina als Garrison Dancer | |
Anthony Luca Finocchiaro als Garrison Dancer | |
Matteo Finocchiaro als Garrison Dancer | |
Andrea Gallina als Garrison Dancer | |
Cesar Augusto Arrayago Heredia als Garrison Dancer | |
Giovanni La Rocca als Garrison Dancer | |
Francesco Ayrton Lacatena als Garrison Dancer | |
Silvio Liberto als Garrison Dancer | |
Ado Adonà Mamo als Garrison Dancer | |
Antonio Milazzo als Garrison Dancer | |
Danilo Muscarà als Garrison Dancer | |
Igor Pane als Garrison Dancer | |
Alessandro Pennisi als Garrison Dancer | |
Andrea Pozzi als Garrison Dancer | |
Francesco Salpietro als Garrison Dancer | |
Vincenzo Lodovico Tallarico als Garrison Dancer | |
Afshin Varjavandi als Garrison Dancer | |
Luigi Vilotta als Garrison Dancer |
Tim Bevan | Producer |
Guy Heeley | Producer |
Joe Wright | Director |
Eric Fellner | Producer |
Erica Schmidt | Screenplay |
Edmond Rostand | Theatre Play |
Seamus McGarvey | Director of Photography |
Valerio Bonelli | Editor |
Sarah Greenwood | Production Design |
Clara Gomez del Moral | Art Direction |
Phil Harvey | Art Direction |
Massimo Pauletto | Art Direction |
Elaine Kusmishko | Supervising Art Director |
Gianpaolo Rifino | Supervising Art Director |
Isona Rigau | Standby Art Director |
Katie Spencer | Set Decoration |
Massimo Cantini Parrini | Costume Design |
Becki Ponting | Supervising Sound Editor |
Paul Carter | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Carter | Sound Designer |
Craig Berkey | Supervising Sound Editor |
Craig Berkey | Sound Re-Recording Mixer |
Jason Cloth | Executive Producer |
Alessandro Bertolazzi | Makeup Designer |
Dana Anusca | Assistant Art Director |
Leonardo Grillo | Assistant Art Director |
Dario Nolé | Assistant Art Director |
Giuliano Mignacca | Set Dresser |
Edmond Rostand | Author |
Luke Butler | Visual Effects Supervisor |
Sidi Larbi Cherkaoui | Choreographer |
Jacqueline Durran | Costume Design |
Aaron Dessner | Original Music Composer |
Bryce Dessner | Original Music Composer |
Aaron Dessner | Songs |
Bryce Dessner | Songs |
Matt Berninger | Lyricist |
Carin Besser | Lyricist |
Nina Gold | Casting |
Matt Berninger | Executive Producer |
Carin Besser | Executive Producer |
Aaron Dessner | Executive Producer |
Bryce Dessner | Executive Producer |
Aaron L. Gilbert | Executive Producer |
Cass Marks | Co-Producer |
Sheeraz Shah | Executive Producer |
Erica Schmidt | Executive Producer |
Kevin Ulrich | Executive Producer |
Lucas Webb | Executive Producer |
Sarah-Jane Robinson | Executive Producer |
Liz Ann Bowden | Makeup & Hair |
Francesca Buffarello | Makeup Artist |
Kathryn Fa | Hairstylist |
Paola Gattabrusi | Makeup Artist |
Marcelle Genovese | Hairstylist |
Nicola Iles | Key Makeup Artist |
Rebecca Kempton | Hairstylist |
Siân Miller | Hair Designer |
Marta Roggero | Key Makeup Artist |
Laura Solari | Key Hair Stylist |
Paul Cotterell | Sound Re-Recording Mixer |
Tony Diaz | ADR Mixer |
James Gregory | ADR Mixer |
Michael Maroussas | Dialogue Editor |
Andy Morgan-Davies | ADR Mixer |
Keith Partridge | Foley Mixer |
Jeffrey Roy | ADR Mixer |
Alex Stylianou | ADR Recordist |
Alyn Sclosa | Sound Effects Editor |
Maria Gnecchi | Stunts |
Paul Biddiss | Military Consultant |
Colin Nicolson | Production Sound Mixer |