Sylvester Stallone als Kit Latura | |
Amy Brenneman als Madelyne Thompson | |
Viggo Mortensen als Roy Nord | |
Stan Shaw als George Tyrell | |
Barry Newman als Norman Bassett | |
Dan Hedaya als Frank Kraft | |
Jay O. Sanders als Steven Crighton | |
Karen Young als Sarah Crighton | |
Claire Bloom als Eleanor Trilling | |
Vanessa Bell Calloway als Grace Calloway | |
Renoly Santiago als Mikey | |
Colin Fox als Roger Trilling | |
Danielle Harris als Ashley Crighton | |
Trina McGee als LaTonya | |
Marcello Thedford als Kadeem | |
Sage Stallone als Vincent | |
Jo Anderson als Bloom | |
Mark Rolston als Chief Dennis Wilson | |
Rosemary Forsyth als Ms. London | |
Wang Luoyong als Gem Dealer | |
Mark Chadwick als Gem Thief #1 | |
Candace Miller als Gem Thief #2 | |
Lee Oakes als Gem Thief #3 | |
Sakina Jaffrey als Kit's Passenger #1 | |
Albert Macklin als Kit's Passenger #2 | |
Tony Munafo als Cannister Truck Driver | |
Joseph Ragno als Dispatcher | |
Nestor Serrano als Weller | |
Harold Bradley als Police Chief | |
Stephen Joseph Scott als TB Marketing Executive | |
John Lees als Jonno | |
Robert Sommer als Father | |
Lenore Lohman als Young Woman | |
Mark De Alessandro als Gem Thieves Pursuing Officer #1 | |
Lisa McCullough als Gem Thieves Pursuing Officer #2 | |
Penny Crone als Reporter | |
Madison als Reporter | |
Ed Wheeler als Reporter | |
Dan Daily als Reporter | |
Stephen James als Reporter | |
Isis Mussenden als Reporter |
Randy Edelman | Original Music Composer |
Leslie Bohem | Screenplay |
Peter Amundson | Editor |
Rob Cohen | Director |
John Davis | Producer |
David T. Friendly | Producer |
David Eggby | Director of Photography |
Joseph Singer | Producer |
Hester Hargett | Co-Producer |
Raffaella De Laurentiis | Executive Producer |
Tony Munafo | Associate Producer |
Paul Neesan | Co-Executive Producer |
Herb Gains | Co-Producer |
Margery Simkin | Casting |
Pier Luigi Basile | Supervising Art Director |
Benjamín Fernández | Production Design |
Milan Stanisic | Unit Production Manager |
Mark Zuelzke | Art Direction |
Alberto Tosto | Set Decoration |
Maria Teresa Barbasso | Art Direction |
Mario Francini | Unit Manager |
Isis Mussenden | Costume Design |
Beatrice Arweiler | Unit Manager |
Marco Trentini | Supervising Art Director |
Gianfranco De Rosa | Unit Production Manager |
Stefano Spadoni | Unit Manager |
Ezio Orita | Production Manager |
Thomas Casterline | Costume Design |
Mauro Meniconi | Makeup Artist |
Attilio Belfiore | Driver |
Pamela Kordahi | Set Production Assistant |
Ron Goodman | Aerial Camera |
Michael Gleason | Visual Effects Editor |
Timothy Metzger | Leadman |
Mark Ramsey | Steadicam Operator |
Frank Avanzo | Set Costumer |
Gary Compton | Security |
Charlie Ajar Jr. | Sound Recordist |
Mark De Alessandro | Stunt Coordinator |
Gianmaria Majorana | Camera Operator |
Marco Magno | Assistant Costume Designer |
Gillian Aldam | Stunts |
Buzz Feitshans IV | Underwater Director of Photography |
Barbara Ostrowiecki | Post Production Supervisor |
Massimiliano Ubaldi | Utility Stunts |
Mirella De Rossi | Hair Designer |
Scott H. Eddo | Makeup Artist |
Ron Downing | Property Master |
Sam Emerson | Still Photographer |
Roberto Barbona | Grip |
Nadia Venesse | Dialect Coach |
Christophe Hery | Digital Effects Supervisor |
Timothy J. Wood | Transportation Co-Captain |
David Norris | Camera Technician |
Timothy Greenwood | Projection |
Mladen Cernjak | Transportation Coordinator |
Ole Dieter Sturm | CG Supervisor |
Adam Baer | Location Scout |
Grahame Litchfield | Key Grip |
Silvana Cocuccione | Seamstress |
Mark Mann | Construction Coordinator |
Angelo Vannella | Hairstylist |
Peter J. Silbermann | Unit Publicist |
James Christopher | Sound Editor |
Mike Chock | Sound Effects Editor |
Linda Murphy | Boom Operator |
Mike Stanwick | Color Timer |
Pamela Hochschartner | Production Coordinator |
Kit West | Special Effects Supervisor |
Mario Massaccesi | Best Boy Electric |
Mark Ramsey | Rigging Grip |
Nancy Barker | Assistant Sound Editor |
Allan Byer | Production Sound Mixer |
John M. Taylor | First Assistant Editor |
Chuck Finch | Gaffer |
Claudia Mullaly | Visual Effects Art Director |
Herb Gains | First Assistant Director |
Joanie Diener | Music Editor |
Richard L. Anderson | Supervising Sound Editor |
Massimiliano Barletta | Electrician |
Dwayne Avery | Dialogue Editor |
James W. Kristoff | Executive In Charge Of Production |
Eduardo De La Grana | Production Accountant |
Scott Farrar | Visual Effects Supervisor |
Charles Zalben | Location Manager |
Nada Pinter | Script Supervisor |
Ralph Ferraro | Orchestrator |
Denise Ream | Visual Effects Producer |
Seth Edelstein | Additional Second Assistant Director |
Giampiero Grassi | Tailor |
Giannetto De Rossi | Makeup Supervisor |
Eloisa De Laurentiis | Assistant Makeup Artist |
Buzz Feitshans IV | Second Unit Director |
Chitra F. Mojtabai | Second Assistant Director |
Victoria Rose Sampson | ADR Editor |
Doug Jones | Negative Cutter |
Julie Hansen | Story Editor |
Renzo Corradi | Head Carpenter |
Trevor Neighbour | Set Supervisor |
John T. Cucci | Foley Artist |
Edward Hirsh | Project Manager |
Jill Footlick | Assistant Production Coordinator |
Linda Lew | Foley Recordist |
Stefano Falivene | Focus Puller |
Daniel Auber | Special Effects Assistant |
Paul M. Maniscalco | Technical Advisor |
Monique Mitchell | Best Boy Grip |
Kevin P. Faherty | Wardrobe Supervisor |
Richard Patterson | Digital Supervisor |
Mentor Huebner | Storyboard Artist |
Andrew Patterson | Supervising ADR Editor |
Richard O. Helmer | Pyrotechnician |
Randy Edelman | Conductor |
Sandy Green | Payroll Accountant |
Bob Becchio | Second Assistant Camera |
Francesco Belfiore | Production Assistant |
Danilo Bollettini | Special Effects Technician |
Mark Byrne | Casting Assistant |
James Ashwill | Foley Mixer |
Paola Barbaglia | Clapper Loader |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Bruce Hamme | Dolly Grip |
Paolo Bernardini | Production Driver |
Peter Menich | Graphic Designer |
Ralph Perri | Construction Grip |
Anthony Sinopoli | Stunt Double |
Robert Deschaine | ADR Mixer |
Jacqueline Arnot | Assistant Property Master |
Larry Steinberg | Key Construction Grip |
Eddie Powell | Stunts |
Janet Paparazzo | Stunts |
Lisa McCullough | Stunts |
Dianne Kelly | Stunts |
Sarah Franzl | Stunts |
Danielle da Costa | Stunts |
Abbi Collins | Stunts |
Helen Caldwell | Stunts |
Dana Bertolette | Stunts |
Lucy Allen | Stunts |
Doug Coleman | Stunts |