Kevin Bacon als Nick Hume | |
Garrett Hedlund als Billy Darley | |
Kelly Preston als Helen Hume | |
Jordan Garrett als Lucas Hume | |
John Goodman als Bones Darley | |
Aisha Tyler als Detective Wallis | |
Stuart Lafferty als Brendan Hume | |
Matt O'Leary als Joe Darley | |
Edi Gathegi als Bodie | |
Hector Atreyu Ruiz als Heco | |
Kanin Howell als Baggy | |
Dennis Keiffer als Jamie | |
Freddy Bouciegues als Tommy | |
Leigh Whannell als Spink | |
Michael Burgess als Cop #1 | |
Nick Battiste als Cop #2 | |
Judith Roberts als Judge Shaw | |
Beth Keener als Amy | |
Desiree Markella als Pointing Cook | |
Casey Pieretti als Dog | |
Rich Ceraulo Ko als Owen | |
Yorgo Constantine als Michael Barring | |
Aqeel Hasan als ER Doctor | |
Shontelle Thrash als Bank Teller | |
Kristina Sipes als Nurse | |
Jay Amor als Dock Rat |
Tricia Wood | Casting |
Nick Morton | Executive Producer |
Andrew Sugerman | Executive Producer |
John R. Leonetti | Director of Photography |
Michael N. Knue | Editor |
Kristin M. Burke | Costume Design |
Ian Jeffers | Screenplay |
Nick Hamson | Executive Producer |
James Wan | Director |
Brian Garfield | Novel |
Karen Elise Baldwin | Producer |
Ashok Amritraj | Producer |
Howard Baldwin | Producer |
Jennifer L. Smith | Casting |
Charlie Clouser | Original Music Composer |
Lars Sylvest | Executive Producer |
Deborah Aquila | Casting |
Mark Bensi | Music Editor |
Julie Berghoff | Production Design |
Marthe Pineau | Set Decoration |
Rosa Palomo | Art Direction |
James Sarzotti | Makeup Department Head |
Rachel Holley | Sound Editor |
Chris David | Sound Re-Recording Mixer |
Wendy Cox | Production Supervisor |
Thomas A. Morris Jr. | Construction Coordinator |
David Lyons | Greensman |
Melissa A. Corns | Sound Editor |
Kelly Cabral | Supervising Sound Editor |
Andy Potvin | Dolby Consultant |
Joe Digaetano | Special Effects Coordinator |
Tiffany Apple Keenan | Art Department Coordinator |
Marshall Garlington | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Hackl | Visual Effects Producer |
Tim Marshall | Gaffer |
J. Brad Watson | Set Costumer |
Janet Ingram | Costume Supervisor |
Lise Richardson | Music Editor |
A. Welch Lambeth | Transportation Coordinator |
Lois Yaroshefsky | Studio Teachers |
Joel Kramer | Stunt Coordinator |
Stephanie Adams | Studio Teachers |
Thom Owens | Steadicam Operator |
Candice Grubb | Script Supervisor |
Michaell Keith Taylor Jr. | Set Costumer |
Melinda Taksen | Script Supervisor |
James Ferrera | Unit Publicist |
Joe D'Alessandro | Camera Operator |
Ned R. Shapiro | Location Manager |
John Nicolard | Digital Intermediate |
Mel Friedman | First Assistant Editor |
Kara B. Still | Script Supervisor |
Gregory L. McMurry | Visual Effects Supervisor |
Bob Newcomb | Camera Operator |
Jim Bridges | Still Photographer |
Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Christina Ritzi | Stunts |
Lex D. Geddings | Stunts |
Dale Frye | Stunts |
Thirl Haston | Stunts |
Nick Stanner | Stunt Double |
Glenn R. Wilder | Stunts |
Dino Muccio | Stunts |
John Zimmerman | Stunts |
Sebastian Mazzola | Stunts |
Brenda McNally | Hair Department Head |
Rita Parillo | Key Hair Stylist |
Rocky Faulkner | Key Makeup Artist |
Rocky Faulkner | Special Effects Makeup Artist |
K. Drew Fuller | Key Set Costumer |
Albert Cho | First Assistant Director |
Rebecca Strickland | Second Unit First Assistant Director |
Joel Kramer | Second Unit Director |
Jeff Bilger | Second Assistant Director |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Jennifer Ricchiazzi | Casting Assistant |
Tona B. Dahlquist | Extras Casting |
Jamie Hill | Extras Casting Assistant |
Craig Fincannon | Local Casting |
Lisa Mae Fincannon | Local Casting |
Mark Fincannon | Local Casting |
Elizabeth Boller | Art Department Assistant |
Peter Müller | Assistant Property Master |
Andy Krish | Leadman |
Kevin Garland | Painter |
Jonathan S. Morgan | Painter |
Judith Orszula | Painter |
Roger Tyson Pixler | Painter |
Jerry Blohm | Property Master |
Greg Eddins | Propmaker |
Christopher Kuder | Propmaker |
Gary W. Lang | Propmaker |
Steven J. Sonefeld | Propmaker |
Edward L. Zubritsky | Propmaker |
Jack Ballance | Set Designer |
John Day | Set Dresser |
Jordan Foster | Set Dresser |
Sean Keenan | Set Dresser |
Mike Khalil | Set Dresser |
Richard Krish | Set Dresser |
Autry Muller | Set Dresser |
Dewey Preast | Set Dresser |
Michael Shapiro | Set Dresser |
Michael St. Hilaire | Second Unit Director of Photography |
John David Reynolds | Best Boy Electric |
Wayne Marshall | Best Boy Electric |
Dave Spencer | Best Boy Grip |
Jay Hardie | Camera Loader |
Darrell B. Sheldon | Dolly Grip |
Ben Davidson | Electrician |
William Hand | Electrician |
Scott Read | Electrician |
Raymond Benthall | Electrician |
William 'Bill' Allanson II | Electrician |
Fitz Rutherford | Electrician |
Alan Aldridge | First Assistant "A" Camera |
Dan Turek | First Assistant "B" Camera |
Peter Mallamo | First Assistant Camera |
Bo Webb | First Assistant Camera |
Herb Harton | First Assistant Camera |
Troy Carlton | Grip |
Jay Coyle | Grip |
Scott Frye | Grip |
Ritchie Nannini | Grip |
Bob Williams | Grip |
Dennis Zoppe | Key Grip |
Logan R. Berkshire | Key Rigging Grip |
Tom Fendley | Rigging Gaffer |
David Vassalotti | Rigging Grip |
Greg Stancil | Rigging Grip |
Christian Satrazemis | Second Assistant "A" Camera |
Kevin Huver | Second Assistant "B" Camera |
Matt Heath | Second Assistant Camera |
Devin McEnnerney | Second Assistant Camera |
Charles Ryan | Assistant Editor |
Alastor Arnold | Digital Conform Editor |
Walter Volpatto | Digital Intermediate |
Jamie Masar | Editorial Production Assistant |
Alan Freedman | ADR Mixer |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Travis MacKay | ADR Recordist |
Anthony Cargioli | Boom Operator |
Marshall McGee | Boom Operator |
Michael Winske | Cableman |
Robert Batha | First Assistant Sound Editor |
Aynee Osborn | Sound Editor |
Jonathan Gaynor | Sound Mixer |
Mike Cavell | Sound Mixer |
Bruce Crouch | Sound Mixer |
Steven R. Smith | Sound Mixer |
Gabriel J. Serrano | Sound Recordist |
Tom Bender | Special Effects Technician |
Richard E. Perry | Special Effects Technician |
David Rosenthal | I/O Supervisor |
John Patteson | Armorer |
Nicholas Irwin | First Assistant Accountant |
Kathleen Richter | Payroll Accountant |
Rob Mitchell | Post Production Accountant |
Barbara-Ann Stein | Production Accountant |
Dama Claire | Production Consultant |
Chrissie Davis | Production Coordinator |
Patrick Aiello | Production Executive |
Lauren Heath | Production Secretary |
Carrie Mae Jones | Second Assistant Accountant |
Nicole Agostino | Set Production Assistant |
Will Griffin | Set Production Assistant |
Sebastian Mazzola | Set Production Assistant |
Ryan Muir | Set Production Assistant |
Christopher Scott | Set Production Assistant |
Chad Wheeler | Set Production Assistant |
Stephanie Fowler Adams | Studio Teacher |
John Fox | Storyboard Artist |