Paul Rudd als Tim Conrad | |
Steve Carell als Barry | |
Stephanie Szostak als Julie | |
Jemaine Clement als Kieran Vollard | |
Zach Galifianakis als Therman | |
Lucy Punch als Darla | |
Bruce Greenwood als Lance Fender | |
David Walliams als Müeller | |
Ron Livingston als Caldwell | |
Larry Wilmore als Williams | |
Kristen Schaal als Susana | |
P.J. Byrne als Davenport | |
Andrea Savage als Robin | |
Nick Kroll als Josh | |
Randall Park als Henderson | |
Lucy Davenport als Birgit | |
Chris O'Dowd als Marco | |
Jeff Dunham als Lewis the Ventriloquist | |
Octavia Spencer als Madame Nora | |
Patrick Fischler als Vincenzo | |
Rick Overton als Chuck | |
Eric Winzenried als Patrick | |
Nicole LaLiberte als Christina - Bird Girl | |
Maria Zyrianova als Monique - Bird Girl | |
Alex Borstein als Red Hair Woman (uncredited) | |
Blanca Soto als Catherine (uncredited) |
Jay Roach | Director |
David Guion | Screenplay |
Michael Handelman | Screenplay |
Shane Prigmore | Art Department Manager |
Jim Denault | Director of Photography |
Alan Baumgarten | Editor |
Jon Poll | Editor |
Theodore Shapiro | Original Music Composer |
Diane Durant | Script Supervisor |
Patrick Rousseau | Camera Operator |
Thomas Robinson Harper | Stunt Coordinator |
Lenny Vullo | Unit Production Manager |
Jeanne McCarthy | Casting |
Mary E. Vogt | Costume Design |
Michael Corenblith | Production Design |
Francis Veber | Executive Producer |
Sacha Baron Cohen | Executive Producer |
Amy Sayres | Executive Producer |
Jon Poll | Executive Producer |
Roger Birnbaum | Executive Producer |
Gary Barber | Executive Producer |
Walter F. Parkes | Producer |
Laurie MacDonald | Producer |
Jay Roach | Producer |
Josh King | First Assistant Director |
Brian Relyea | Second Assistant Director |
Christopher Burian-Mohr | Supervising Art Director |
Lauren E. Polizzi | Art Direction |
Susan Benjamin | Set Decoration |
David Eubank | First Assistant "A" Camera |
John Garrett | Second Assistant "A" Camera |
Geoffrey Haley | Steadicam Operator |
Gregory Irwin | First Assistant "B" Camera |
Jerry Patton | Second Assistant "B" Camera |
Rodney Taylor | "C" Camera Operator |
Doug Oh | First Assistant "C" Camera |
Geoffrey Haley | "B" Camera Operator |
Greg Kurtz | Camera Loader |
Ken McLaughlin | Sound Mixer |
Scott Jacobs | Boom Operator |
Chris Diamond | Cableman |
Michael J. Hogan | Video Assist Operator |
Louis DiCesare | Chief Lighting Technician |
Corwin A. Bibb | Assistant Chief Lighting Technician |
Nikola Ristić | Electrician |
Roy C. Granada | Electrician |
Moulaye Sene | Electrician |
Martin Reder | Electrician |
John F. Cassidy | First Company Grip |
Christopher Crivier | Second Company Grip |
Fred Troesken | Grip |
Byron McCulloch | Grip |
Juan Frausto Jr. | Grip |
Niel Williams | Grip |
Sean Mannion | Property Master |
J. Michael Glynn | Assistant Property Master |
Sarah Snyder | Assistant Property Master |
R. Bruce Steinheimer | Special Effects Coordinator |
Scott Garcia | Special Effects Supervisor |
Garth Steinheimer | Special Effects Technician |
Gerard Averill | Location Manager |
Joel Prihoda | Leadman |
Josh King | Associate Producer |
Greg O'Donohue | Set Dresser |
Paul Arthur Hartman | Set Dresser |
Laura Frecon | Assistant Costume Designer |
Pamela Wise | Costume Supervisor |
Jalene Murphy | Key Costumer |
Donna O'Neal | Costumer |
David Butler | Costumer |
Allan A. Apone | Makeup Department Head |
Barry R. Koper | Makeup Artist |
Peter Tothpal | Hair Department Head |
Roxane Griffin | Hairstylist |
Nicole Abellara Hallman | Casting Associate |
Jessica Munks | Casting Assistant |
Merie Weismiller Wallace | Still Photographer |
Paulette Osorio | Unit Publicist |
Michael O'Farrell | Supervising Sound Editor |
Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Greg Steele | ADR Mixer |
Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Thomas S. Drescher | Music Editor |
Lorrie Campbell | Set Designer |
Sally Thornton | Set Designer |
Craig Fehrman | Transportation Coordinator |
Walter McClain | Transportation Captain |
Marcei A. Brown | Second Second Assistant Director |
Margo Hunt McKay | Driver |
Francis Veber | Original Film Writer |
Billy D. Lucas | Stunts |
Clay Cullen | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
Amy Lynn Tuttle | Stunt Double |