Kathy Bates als Dolores Claiborne | |
Jennifer Jason Leigh als Selena St. George | |
Judy Parfitt als Vera Donovan | |
Christopher Plummer als John Mackey | |
David Strathairn als Joe St. George | |
Eric Bogosian als Peter | |
John C. Reilly als Const. Frank Stamshaw | |
Ellen Muth als Young Selena | |
Bob Gunton als Mr. Pease | |
Roy Cooper als Magistrate | |
Wayne Robson als Sammy Marchant | |
Ruth Marshall als Secretary | |
Weldon Allen als Bartender | |
Tom Gallant als Searcher | |
Kelly Burnett als Jack Donovan | |
Matt Appleby als Kid on Street | |
Thomas Skinner als Kid on Street | |
Vernon Steel als Ferry Vendor | |
Taffara Jessica Stella Murray als Young Selena (Age 5) | |
Susan Lane als Crying Girl | |
Frank Adamson als Detective Supervisor | |
Edward Rubin als Detective Supervisor | |
Sandy MacDonald als Sheriff | |
Dean Eilertson als Moving Man |
Charles Mulvehill | Producer |
Gabriel Beristain | Director of Photography |
Mark Warner | Editor |
Tony Gilroy | Screenplay |
Taylor Hackford | Producer |
Stephen King | Novel |
Taylor Hackford | Director |
Nancy Klopper | Casting |
Bruno Rubeo | Production Design |
Steve Shewchuk | Set Decoration |
Dan Yarhi | Art Direction |
David E. Stone | Supervising Sound Editor |
Shay Cunliffe | Costume Design |
Danny Elfman | Original Music Composer |
Richard Portman | Sound Re-Recording Mixer |
Glen Gauthier | Production Sound Mixer |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Joseph Boccia | Production Manager |
Josh McLaglen | First Assistant Director |
Gary Davis | Stunt Coordinator |
Shelley Cook | Stunts |
Sammy Thurman | Stunts |
Ron Van Hart | Stunts |
Freddie Cooper | Camera Operator |
Tony Guerin | First Assistant Camera |
Michael Hall | First Assistant Camera |
Ciarán Copelin | Second Assistant Camera |
Jeff Mart | Steadicam Operator |
Shelley Crawford | Script Supervisor |
Gina Fowler | Production Coordinator |
Debra Beers | Location Manager |
Gary Swim | Location Manager |
Kristie Sills | Second Second Assistant Director |
Steven Ramirez | Assistant Editor |
Vaune Kirby Frechette | Assistant Editor |
Ray Neapolitan | Assistant Editor |
Grant Swain | Property Master |
Dean Eilertson | Assistant Property Master |
Vojislav Mikulic | Gaffer |
Aldo Signoretti | Hairstylist |
Réjean Goderre | Hairstylist |
Micheline Trépanier | Makeup Artist |
Angela Murphy | First Assistant Art Direction |
K. Lenna Katich | Production Accountant |
Andrew McInnes | Assistant Location Manager |
Darlene Shiels | Art Department Trainee |
John Clifford | Still Photographer |
Stacey Rosen | Casting Associate |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
John Fundus | Boom Operator |
Patricia Larman | Assistant Set Decoration |
Stephanie Waldron | Greensman |
Sonny Pettijohn | Assistant Sound Editor |
Courtenay Marvin | Assistant Sound Editor |
Oscar Mitt | Assistant Sound Editor |
Paul Timothy Carden | Sound Effects Editor |
Elliott Koretz | Sound Effects Editor |
Michael J. Benavente | Sound Effects Editor |
William Jacobs | Sound Effects Editor |
Curt Schulkey | Sound Effects Editor |
Julia Evershade | ADR Editor |
Thomas Whiting | ADR Editor |
Doc Kane | ADR Mixer |
Ed Callahan | Foley Editor |
Vanessa Theme Ament | Foley Artist |
Hilda Hodges | Foley Artist |
Marilyn Graf | Foley Mixer |
Roberta Alstadter | Foley Recordist |
Matthew Pill | Key Rigging Grip |
Curt Sobel | Music Editor |
Arlene Fishbach | Music Consultant |
Bob Kaiser | Color Timer |
Mo Henry | Negative Cutter |
Lars P. Winther | Third Assistant Director |