Drew Barrymore als Holly Gooding | |
George Newbern als Patrick Highsmith | |
Dennis Christopher als Doctor Heller | |
Leslie Hope als Elizabeth | |
Sally Kellerman als Sister Jan | |
George Maharis als Mike Wallace | |
Peter Dobson als Rob | |
Carl Bressler als Larry Spaulding | |
Dan Shor als Stanley White | |
Jaid Barrymore als Mrs. Gooding | |
Stanley DeSantis als Richard Wolf | |
Sean Whalen als Gas Man | |
Thomas Bosack als Holly's Father | |
Sarina C. Grant als Detective Pouget | |
John Cardone als Handcuffed Man | |
Irene Olga López als Night Nurse | |
Scott Lawrence als Male Nurse | |
Danny Trejo als Hard Hat | |
Karen Leigh Hopkins als Psycho-slut #1 | |
Sara Hickman als Psycho-slut #2 | |
Luana Anders als Ginger | |
Steven J. Oliver als Man in Van | |
Kathy Grable als Waitress | |
Don Perry als Priest | |
Lee Magnuson als Homeless Man | |
Mike Watters als Officer Mike Watters | |
Mike Webb als Officer Webb | |
Sandra Lee Williams als Nurse Jenkins | |
Edward D. Murphy als Doorman |
Avi Nesher | Director |
Avi Nesher | Writer |
Tatiana S. Riegel | Editor |
Lisa Monti | Set Decoration |
William Christopher Gorog | Executive Producer |
Kimberly A. Tillman | Costume Design |
Donald P. Borchers | Producer |
Ivo Cristante | Production Design |
Bruce Wayne Gillies | Unit Production Manager |
Yael Russcol | Location Manager |
Matt Colleran | Sound Recordist |
Linda Francis | Casting |
Guy J. Louthan | Executive In Charge Of Production |
Kenny Bates | Stunts |
Robert R. Rutledge | Foley Artist |
Francis J. Conway | Second Assistant Director |
Diane Livingston | Assistant Sound Editor |
Dawn Banta | Assistant Sound Editor |
Tatiana S. Riegel | Music Editor |
Stefan Wilcox | On Set Dresser |
Lynda Reiss | Property Master |
Don Summer | Sound Mixer |
Artist W. Robinson | First Assistant Director |
Mark O'Kane | Steadicam Operator |
Ronald Batzdorff | Still Photographer |
Lee Summer | Boom Operator |
Michael Doggett | Transportation Coordinator |
Jan A. P. Kaczmarek | Original Music Composer |
Tom Bergman | Stunts |
Kym Kartiganer | Assistant Property Master |
Robert R. Rutledge | Supervising Sound Editor |
Stephen Bushelman | Sound Editor |
Janet Brady | Stunts |
Sven Kirsten | Director of Photography |
Steve Picerni | Stunt Coordinator |
Justin Blackerby | Assistant Sound Editor |
Diggy | Foley Mixer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
B. Tennyson Sebastian II | Sound Re-Recording Mixer |
Lori Jean Swanson | Makeup Artist |
John J. Stephens | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Marx | Supervising ADR Editor |
Paul Almond | Executive In Charge Of Production |
Sam F. Shaw | Sound Editor |
Natalie Kaluza | On Set Dresser |
Michael White | Hairstylist |
Dennis Fuller | Boom Operator |
Lauren Alexandra Ritchie | Production Coordinator |
Jim Suhy | First Assistant Editor |
Vance Burberry | Camera Operator |
Michael Weaver | Gaffer |
Cindy Maxwell | Script Supervisor |
Nick Brett | Stunts |
Robert Waxman | Sound Editor |
Vance Burberry | Second Unit Director of Photography |
Irene Adamczyk | Set Dresser |
Marilyn R. Moore | Assistant Editor |
Ted Churchill | Steadicam Operator |
James Lowder | Transportation Captain |
Kristina Trirogoff | Assistant Editor |
Emile Gladstone | Production Coordinator |
Jeff Gomillion | ADR Recordist |
Kevin J. Ward | Boom Operator |
Larry Larson | Production Coordinator |
Catherine Harper | Foley Artist |
Joel Fein | Sound Re-Recording Mixer |
Ken Larson | Art Direction |
Ken Kaufman | Set Decoration |
Robert Kurtzman | Special Effects Makeup Artist |
Greg Nicotero | Special Effects Makeup Artist |
Howard Berger | Special Effects Makeup Artist |
Matthew R. Altman | Swing |
Klaus Hasmann | Swing |
Dan Walton | Swing |
Iris Harel Raluca | Creature Design |
Sean Hargreaves | Storyboard Artist |
Jim McDonald | Construction Coordinator |
Paul Sokol | Carpenter |
Eric Everwijn | Carpenter |
Richard Kennedy | Carpenter |
Jacques Vercelli | Carpenter |
Jaime Casillas | Painter |
Nina Chatham | Painter |
Clive Coogan | Painter |
Kiki J. Cuffee | Painter |
Max Lugo | Painter |
Mary Pritchard | First Assistant Editor |
Jeff Venditti | First Assistant Camera |
Cory Shiozaki | First Assistant Camera |
Paul Janossy | Second Assistant Camera |
Mark Sasabuchi | Second Assistant Camera |
Martin Hilton | Clapper Loader |
Eyal Gordin | "B" Camera Operator |
Steev J. Pears | "B" Camera Operator |
John Graham | First Assistant "B" Camera |
Dan Muscarella | Color Timer |
Nicole Nodland | Assistant Makeup Artist |
Dina Boykiw | Assistant Costume Designer |
Greg Schaffer | Set Costumer |
Roger Meilink | Best Boy Electrician |
M. Phil Shearer | Electrician |
Edward B. Bernstein | Electrician |
Jeffrey Douglas | Key Grip |
Kerrec 'K-Man' Williams | Best Boy Grip |
James Irons | Grip |
Kevin Maynard | Grip |
Susan Mallon | Special Effects Coordinator |
Vincent Montefusco | Mechanical Designer |
Brian Samuels | Animation |
Tim Price | Assistant Location Manager |
Sheila Allen | Production Accountant |
Lowell Dean Cox | Production Accountant |
Brett Berger | Assistant Accountant |
Earl Bartholomew | Assistant Accountant |
Giuseppina DiRaimondo | Assistant Production Coordinator |
Carla Bowen | Assistant Production Coordinator |
Angie Bonner | Production Assistant |
Noam Dromi | Production Assistant |
Margaret M. Booriak | Production Assistant |
Paul Feddersen | Production Assistant |
David de Laski | Production Assistant |
Barbra Jo Lopez | Production Assistant |
Steve Dellerson | Production Assistant |
Keenan Robinson | Production Assistant |
David Tillinger | Production Assistant |
Russell Clark | Choreographer |
Kathy R. Johnson | Post Production Supervisor |
Jeff Largent | Sound Effects |
Robert L. Manahan | Sound Effects |
Gary Coppola | Sound Effects |
Krzesimir Dębski | Orchestrator |
Krzesimir Dębski | Conductor |
Avi Nesher | Music Producer |
Greg Townley | Scoring Mixer |
Francis J. Conway | Second Unit First Assistant Director |
Warren Koga | First Assistant Camera |
Patricia Jeffers | Set Dresser |
Virginia Capobianco | Property Master |
Klaus Hoch-Gunn | Gaffer |
Steven J. Kovalesky | Electrician |
David Ariniello | Grip |
Matthew G. Gordy | Grip |
Mariann H.W. Lee | Extras Casting |
Veronica Valles | Extras Casting |
Eric Carter | Carpenter |