Tom Cruise als Maj. William 'Bill' Cage | |
Emily Blunt als Sgt. Rita Vrataski | |
Bill Paxton als Master Sergeant Farell | |
Brendan Gleeson als General Brigham | |
Noah Taylor als Dr. Carter | |
Kick Gurry als Griff | |
Dragomir Mrsic als Kuntz | |
Charlotte Riley als Nance | |
Jonas Armstrong als Skinner | |
Franz Drameh als Ford | |
Masayoshi Haneda als Takeda | |
Tony Way als Kimmel | |
Terence Maynard als Cruel Sergeant | |
Lara Pulver als Karen Lord | |
Madeleine Mantock als Julie | |
Assly Zandry als Infirmary Nurse | |
Sebastian Blunt als Young Soldier / Tarmac | |
Beth Goddard als Secretary - Judith | |
Ronan Summers als Dog Soldier 1 | |
Aaron Romano als Dog Soldier 2 | |
Usman Akram als Dog Soldier 3 | |
Bentley Kalu als Dog Soldier 4 | |
Mairead McKinley als Bar Maid | |
Andrew Neil als Old Man | |
Martin Hyder als Drunk | |
Tommy Campbell als Drop Ship Pilot | |
John Dutton als Old Man 2 | |
Harry Landis als Old Man 3 | |
Rachel Handshaw als Military Spokesperson 1 | |
Martin McDougall als Military Spokesperson 2 | |
Anna Botting als Sky News Anchor (Anna Botting) | |
Jane Hill als BBC News Anchor (Jane Hill) | |
Dany Cushmaro als Channel 2 News Anchor (Dany Cushmaro) | |
David Kaye als UDF Commercial (voice) | |
Jackson als Refugee Dog | |
Johnny Otto als Dog Soldier (uncredited) | |
Stuart Matthews als Soldier (uncredited) | |
Erin Burnett als Self |
Doug Liman | Director |
Christopher McQuarrie | Screenplay |
Hiroshi Sakurazaka | Novel |
Hidemi Fukuhara | Executive Producer |
Joby Harold | Executive Producer |
Jason Hoffs | Producer |
Jez Butterworth | Screenplay |
John-Henry Butterworth | Screenplay |
Gregory Jacobs | Producer |
Tom Lassally | Producer |
Jeffrey Silver | Producer |
Erwin Stoff | Producer |
David Bartis | Executive Producer |
Christophe Beck | Original Music Composer |
Dion Beebe | Director of Photography |
James Herbert | Editor |
Lucinda Syson | Casting |
Oliver Scholl | Production Design |
Ravi Bansal | Art Direction |
Alastair Bullock | Art Direction |
Mark Harris | Art Direction |
Christian Huband | Art Direction |
Jason Knox-Johnston | Art Direction |
Stephen Swain | Art Direction |
Gary Tomkins | Art Direction |
Elli Griff | Set Decoration |
Will Coubrough | Assistant Art Director |
Jordana Finkel | Assistant Art Director |
Terry Heggarty | Standby Painter |
Robert Hochstoeger | Assistant Art Director |
Graeme Purdy | Property Master |
Pollyanna Seath | Art Department Coordinator |
Jeffrey D. Simon | Assistant Art Director |
Peter Burgis | Foley |
Dominic Gibbs | Supervising Sound Editor |
Ben Meechan | Sound Effects Editor |
Dan Morgan | Dialogue Editor |
Jason Swanscott | Foley |
Jess Lewington | Special Effects Coordinator |
Gary Brozenich | Visual Effects Supervisor |
Jonathan Fawkner | Visual Effects Supervisor |
Philip Greenlow | Visual Effects Producer |
Matt Kasmir | Visual Effects Supervisor |
Diane Kingston | Visual Effects Producer |
Matt Middleton | Visual Effects Supervisor |
Kim Phelan | Visual Effects Producer |
Chuck Finch | Gaffer |
Dan Grace | Costume Supervisor |
Kate Hawley | Costume Design |
Lisa Vick | Script Supervisor |
Daryl Sawchuk | Animation Supervisor |
Neil Weatherley | CG Supervisor |
Alexis Wajsbrot | CG Supervisor |
Stephane Paris | CG Supervisor |
Artemis Oikonomopoulou | CG Supervisor |
Steve Nichols | Animation Supervisor |
Karl Herbst | CG Supervisor |
Eamonn Butler | Animation Supervisor |
Conor Byrne | Visual Effects Editor |
Allen Cappuccilli | Visual Effects Editor |
Liana Jackson | Visual Effects Editor |
Laura Jennings | Visual Effects Editor |
Andy Stevens | Visual Effects Editor |
Hayley Easton Street | Visual Effects Art Director |
Michael White | Hairstylist |
Francesco Alberico | Hairstylist |
Rose Crocker | Hairstylist |
Ailbhe Lemass | Makeup Artist |
Zoe Clare Brown | Makeup Artist |
Jacqueline Bhavnani | Makeup Artist |
Jessica Brooks | Makeup Artist |
Fran Needham | Makeup Artist |
Alex Rouse | Wigmaker |
Damien Beebe | Camera Operator |
Peter Field | Camera Operator |
Oliver Loncraine | Camera Operator |
Mark Moriarty | Camera Operator |
Julian Morson | Camera Operator |
Peter Robertson | Camera Operator |
Stefan Stankowski | Camera Operator |
Olly Tellett | Camera Operator |
Adam Dale | Helicopter Camera |
David James | Still Photographer |
Tim Wooster | Underwater Camera |
Pete Romano | Underwater Camera |
Jaap Buitendijk | Still Photographer |
Amanda Cox | Set Costumer |
Christof Roche-Gordon | Set Costumer |
Andrew Dearnley | Digital Intermediate |
Mark Burton | First Assistant Editor |
Michael Fentum | Sound Effects Editor |
Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
James Shannon | Dolby Consultant |
Caroline Bowker | Script Supervisor |
Steve Harvey | Location Manager |
Samantha C. Kirkeby | Script Supervisor |
Sylvia Parker | Script Supervisor |
Liam Steel | Choreographer |
Carmen Tabanyi | Script Supervisor |
Dan Whitty | Location Manager |
Amanda Pettett | Construction Coordinator |
Katherine Tibbetts | Production Manager |
John Prendergast | Location Manager |
Harold Parker | First Assistant Editor |
Mike Marcuzzi | Visual Effects |
Andrew Palmer | Art Direction |
Neil Lamont | Supervising Art Director |
Yang Liang | Stunts |
Ed Hawkins | Compositor |
Doug Liman | Executive Producer |
Tim Lewis | Co-Producer |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Kim H. Winther | Co-Producer |
Laura Jennings | Editor |
I.M. Pei | Thanks |
James Alexander Waller | Thanks |
Treva Wurmfeld | Thanks |
Joe Hobbs | Assistant Costume Designer |
Jack Dudman | Concept Artist |
Simon McGuire | Concept Artist |
Alex Grace | Costume Assistant |
Billy Prichard | Costume Assistant |
Dan Blacklock | Costume Assistant |
Emma Harding | Costume Assistant |
Jamie Harvey | Costume Assistant |
Terry Archer | Costume Assistant |
Tommy Blunkell | Costume Assistant |
María Garcés | Costume Assistant |
Joel Christopher | Costume Assistant |
Heather Rayat | Costume Assistant |
Stefanie Cytron | Costume Consultant |
Kate Chadderton | Costume Coordinator |
Lee Croucher | Costumer |
Nancy Thompson | Costumer |
Sarah Monzani | Hair Designer |
Sarah Monzani | Makeup Designer |
Kirsty Mcqueen | Makeup Artist |
Kirsty Mcqueen | Hairstylist |
Lisa Pickering | Hairstylist |
Lisa Pickering | Makeup Artist |
Nicholas Roche-Gordon | Key Costumer |
Perry Goyen | Principal Costumer |
Christopher Learmonth | VFX Editor |
George Adams | 3D Editor |
Martin Corbett | 3D Editor |
Emma Savin | Driver |
Artur Surma | Assistant Accountant |
Harriet Eastgate | Assistant Accountant |
Oliver Mitchell | Assistant Accountant |
Darren Litten | Vehicles Coordinator |
Tamara King | Additional Third Assistant Director |
Paul Sacks | Additional Third Assistant Director |
Robert Madden | Additional Third Assistant Director |
Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Lucia Foster Found | Aerial Coordinator |
Amanda Fernie | Assistant Accountant |
Ann Ormesher | Assistant Accountant |
Ewan Taylor | Assistant Accountant |
Ingrid Simmonds | Assistant Accountant |
Abby Mills | Assistant Director |
Tom Payton | Assistant Director |
Henry Kemplen | Assistant Editor |
Jason Wasserman | Assistant Editor |
Georgette Turner | Assistant Location Manager |
Lucas Saunal | Assistant Location Manager |
Lex Donovan | Assistant Location Manager |
Aneta Chalas | Assistant Production Coordinator |
Harshad Mhambre | Assistant Production Manager |
Alex Fraser | Carpenter |
Akira Otaguro | Casting Assistant |
Kate Ringsell | Casting Associate |
Bernardo Argêncio Fernandes | Special Effects |
Nuttavut Baiphowongse | Concept Artist |
Ivan Manzella | Creature Design |
Rick Lipton | Dialogue Coach |
Grace Lan | Digital Intermediate Editor |
Charlotte Graham | Driver |
Dean Burtenshaw | Driver |
Tony Molyneux | Driver |
David O'Donoghue | Driver |
Lee Edwards | Driver |
Mark Crowley | Driver |
Solomon Artistes | Extras Casting |
Chris Carreras | First Assistant Director |
Kim H. Winther | First Assistant Director |
Max Keene | First Assistant Director |
Cordelia Hardy | First Assistant Director |
Terry Madden | First Assistant Director |
Kiaran Murray-Smith | First Assistant Director |
Philip Hedgecock | First Assistant Editor |
Lammy Hersi | Floor Runner |
Jonny Hodgetts | Floor Runner |
Will Samuelson | Pilot |
Will Samuelson | Aerial Camera |
George Batchelor | Key Set Production Assistant |
Teariki Leonard | Key Set Production Assistant |
Josh Sykes | Location Assistant |
Samson Haveland | Location Assistant |
Arnaud Kaiser | Location Manager |
Billy Budd | Military Consultant |
Patrick Cullen | Military Consultant |
Mark Cutler | Driver |
Neelkanth Mapara | Online Editor |
Sachin Patidar | Online Editor |
Yaminah McKessey | Post Production Assistant |
Jane Winkles | Post Production Coordinator |
Tim Weyers | Post Production Coordinator |
Betty Williams | Production Accountant |
Darren O'Connell | Production Assistant |
David Orpheus | Production Assistant |
Dominic Meyrick-Brook | Production Assistant |
Eric Aaron Lizer | Production Assistant |
Georgia Picton | Production Assistant |
Joanne Fox | Production Assistant |
Mary Boulding | Production Assistant |
Patrick Waggett | Production Assistant |
Ruby Whitelocke | Production Assistant |
Samuel Cook | Production Assistant |
Samuel Martin Cook | Production Assistant |
Tom Treasure | Production Assistant |
Melissa Spratt | Production Assistant |
Micheal Gentry | Production Assistant |
Chloe Warren | Production Assistant |
Hephzibah Craen | Production Assistant |
Miranda Marks | Production Coordinator |
Arabella Gilbert | Production Coordinator |
Terry Bamber | Production Manager |
Claire Walker | Production Secretary |
Francesca Sardone | Production Secretary |
Fraser Fennell-Ball | Second Assistant Director |
Joey Coughlin | Second Assistant Director |
Terence Madden | Second Assistant Director |
Simon Crane | Second Unit Director |
Becky Sands | Set Production Assistant |
Bex Dark | Set Production Assistant |
Fern Webster | Set Production Assistant |
Grace McInnes | Set Production Assistant |
Jonny Eagle | Set Production Assistant |
Laura Moloney | Set Production Assistant |
Laurie Deuters | Set Production Assistant |
Sam Rook | Set Production Assistant |
Sam Girdler | Set Production Assistant |
Jack Ivins | Set Production Assistant |
James Ashworth | Set Runner |
Ed Ripley | Set Runner |
Marcus Richardson | Special Effects |
Sean Gardiner | Special Effects |
Vincent Désilets | Special Effects |
Joe Patti | Special Effects Assistant |
Rashmi Salvi | Special Effects Coordinator |
Dominic Tuohy | Special Effects Supervisor |
Dean Ford | Special Effects Technician |
Jamie Corbould | Special Effects Technician |
Kevin Wescott | Special Effects Technician |
Noah Meddings | Special Effects Technician |
Phoebe Tait | Special Effects Technician |
Richard Cheal | Special Effects Technician |
Richard Wulf | Stand In |
Krista Tabone | Stand In |
Caridad Angus | Stand In |
Abhijeet Yerunkar | Stereoscopic Editor |
Dhirendra Chhatpar | Stereoscopic Editor |
Harikrishna Dubey | Stereoscopic Editor |
Priyal Mahadik | Stereoscopic Editor |
Smeet Vedant | Stereoscopic Editor |
Vaibhav Marathe | Stereoscopic Editor |
Simon Crane | Stunt Coordinator |
Wade Eastwood | Stunt Coordinator |
Christopher Gordon | Stunt Double |
Andy Lister | Stunt Double |
Sarah Lochlan | Stunt Double |
Marlow Warrington-Mattei | Stunt Double |
Carly Stucky | Stunt Double |
Annabel Wood | Stunt Double |
Mens-Sana Tamakloe | Stunt Double |
Giles Dumper | Pilot |
Giles Dumper | Stunts |
Giles Dumper | Stunt Double |
Adrian McGaw | Stunts |
Amanda Foster | Stunts |
Andy Pilgrim | Stunts |
Andy Wareham | Stunts |
Boris Martinez | Stunts |
Bradley Farmer | Stunts |
Calvin Dean | Stunts |
Camino García | Stunts |
Christian Petersson | Stunts |
Cole Armitage | Stunts |
Curtis Rowland Small | Stunts |
Dan Hirst | Stunts |
Daniel Dow | Stunts |
Daryl Andrews | Stunts |
Domonkos Párdányi | Stunts |
Gary Fry | Stunts |
Isky Fay | Stunts |
James Cox | Stunts |
Jason Curle | Stunts |
Jason Hunjan | Stunts |
Jorge Huergo | Stunts |
Marvin Campbell | Stunts |
Matt Da Silva | Stunts |
Maxine Whittaker | Stunts |
Nicholas Daines | Stunts |
Nick McKinless | Stunts |
Oliver Gough | Stunts |
Pablo Verdejo | Stunts |
Paul Hampshire | Stunts |
Paul Harford | Stunts |
Rick English | Stunts |
Sam Parham | Stunts |
Shane Steyn | Stunts |
Simon Whyman | Stunts |
Vincent Wang | Stunts |
George Bailey | Stunts |
Oliver Bailey | Stunts |
Wolfgang Stegemann | Stunts |
Randy James Beckman | Stunts |
Michael Li | Utility Stunts |
Scott Armstrong | Utility Stunts |
Lee Bagley | Stunts |
Tiger Rudge | Stunts |
Clare Glass | Third Assistant Director |
Holly Gardner | Third Assistant Director |
Sarah Jean Selway | Third Assistant Director |
Luc Gavigan | Third Assistant Director |
Lucy Cover | Third Assistant Director |
Nick Laurence | Third Assistant Director |
Jonny Eagle | Third Assistant Director |
Matt Curtis | Title Designer |
Dean Moran | Transportation Captain |
Barry Goodwin | Driver |
Barry Snell | Driver |
Colin Goff | Driver |
Jason Pinto | Driver |
Keith Whitham | Driver |
Lol Smith | Driver |
Simon Hoyle | Unit Medic |
Neville Young | Driver |
Tim Lewis | Unit Production Manager |
Claire Raskind | Unit Publicist |
Derek Walker | Additional Camera |
Angus Hudson | Additional Director of Photography |
Chris Clarke | Additional First Assistant Camera |
Robert Eberlein | Additional Photography |
Roland C. Phillips | Additional Second Assistant Camera |
Luke Cairns | Additional Second Assistant Camera |
Lee Eldred | Best Boy Electric |
Nick Ray | Best Boy Grip |
Anthony Benjamin | Best Boy Grip |
Keith Manning | Dolly Grip |
Ben Wilson | Camera Operator |
James Paul Thomas | Camera Trainee |
Jordan Halstead | Camera Trainee |
Nick Thursby | Camera Trainee |
Guillermo Gil Martin | Camera Trainee |
Alex Finlayson | Camera Trainee |
Alistair King | Camera Trainee |
Harry Dibden | Camera Trainee |
Katerina Diakoyanni | Camera Trainee |
Simon Muir | Dolly Grip |
Steve Pugh | Dolly Grip |
David Rist | Dolly Grip |
Jason Noble | Electrician |
Richard Merrell | Electrician |
Robyn Snell | Electrician |
Sam Alberg | Electrician |
Mike King | Electrician |
Alan Grayley | Electrician |
David Cozens | First Assistant Camera |
David Penfold | First Assistant Camera |
Jon Webb | First Assistant Camera |
Paul Wheeldon | First Assistant Camera |
Simon Hume | First Assistant Camera |
Tobias Eedy | First Assistant Camera |
Leigh Gold | First Assistant "C" Camera |
Luke Chisholm | Grip |
Peter Olney | Grip |
Gary Hutchings | Key Grip |
Kevin Fraser | Key Grip |
Guy Bennett | Key Grip |
Dave Freeth | Libra Head Technician |
Ian Speed | Libra Head Technician |
Billy Dunn | Lighting Technician |
Jimmy Worley | Lighting Technician |
Joe Hissey | Lighting Technician |
Scott Parker | Lighting Technician |
Simon King | Phantom Operator |
Toby Plaskitt | Russian Arm Operator |
Alan Hall | Second Assistant Camera |
Kat Spencer | Second Assistant Camera |
Paul Snell | Second Assistant Camera |
Alex Bender | Second Assistant "B" Camera |
Sacha Jones | Second Assistant "C" Camera |
James Perry | Second Assistant "C" Camera |
Alison Lai | Second Assistant Camera |
Alf Tramontin | Steadicam Operator |
Dan Hartley | Video Assist Operator |
Stuart Bridges | Video Assist Operator |
Brent Daniels | Additional Music |
DeadMono | Additional Music |
Simon Chase | ADR Editor |
Andy Stallabrass | ADR Mixer |
Nick Kray | ADR Mixer |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Ryan Young | ADR Recordist |
James Hyde | ADR Recordist |
Dawn Gough | Assistant Sound Editor |
Leo Birenberg | Music Score Producer |
Zach Robinson | Music Coordinator |
Zach Robinson | Additional Music |
Leo Birenberg | Additional Music |
Tim Davies | Conductor |
Bjorn Ole Schroeder | Dialogue Editor |
Alistair Hawkins | First Assistant Sound Editor |
Kevin Penney | Foley Editor |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Craig Wild | Musician |
Darren Rutter | Musician |
Patrick Savage | Musician |
Jordan Hale | Music Coordinator |
Allan Jenkins | Music Editor |
Michael Higham | Music Editor |
Robert Houston | Music Editor |
John Warhurst | Temp Music Editor |
Casey Stone | Scoring Mixer |
Julianne Jordan | Music Supervisor |
Gareth Griffiths | Musician |
John Ashton Thomas | Orchestrator |
Stuart Wilson | Production Sound Mixer |
Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Thomas Fennell | Boom Operator |
James Boyle | Sound Designer |
Richard Lovell | Sound Mix Technician |
Fernand Bos | Supervising Music Editor |
Matt Kowaliszyn | Lead Animator |
Phil Morris | Animation Supervisor |
Adam Bailey | Animation |
Alexandre Ronco | Animation |
Athavan Rajaratnam | Animation |
Blaine Toderian | Animation |
Brad Share | Animation |
Brett Margules | Animation |
Duncan Ransom | Animation |
Eric R. Huang | Animation |
James Humphries | Animation |
James R. Ward | Animation |
Mariano Mendiburu | Animation |
Michael Glans | Animation |
Rex Fang | Animation |
Zachary Torok | Animation |
Odigie Johnson | Animation |
Hiroyuki David Yabu | Animation |
Alvise Avati | Animation |
Jo Walls | Animation |
Paul Lee | Animation |
Peter Clayton | Animation |
Tom O'Flaherty | Animation |
Christophe St-Pierre Paradis | Animation |
Christopher Page | Animation |
Lukas Niklaus | Animation |
Maxwell Adams | Animation |
Nigel Rafter | Animation |
Samer Sallman | Animation |
Zac Overcash | Animation |
Chris Tost | Animation |
Manuel Gaudreau | CG Artist |
Christine Leclerc | CG Artist |
Irene Smirnova | CG Artist |
Patrice Poissant | CG Artist |
Valerie Loyer | CG Artist |
Chris Lawrence | CG Supervisor |
John Peter Li | CG Supervisor |
Martin Chamney | CG Supervisor |
Frank Fieser | Compositing Lead |
Craig Wentworth | Compositing Supervisor |
Aymeric Perceval | Compositing Supervisor |
Vladislav Akhtyrskiy | Compositing Supervisor |
Joseph A. Zaki | Compositing Supervisor |
Dominic Thomson | Compositor |
Gaurav Bhira | Compositor |
Hussain Shaikh | Compositor |
James Elster | Compositor |
Julien Goldsbrough | Compositor |
Marc Rice | Compositor |
Mauricio Valderrama | Compositor |
Simon Twine | Compositor |
Suzette Barnett | Compositor |
Vishal Chauhan | Compositor |
Kunal Biswas | Compositor |
Andrew Fensom | Compositor |
Gustaf Nilsson | Compositor |
Helen Newby | Compositor |
Ollie Weigall | Compositor |
Venetia Hadley | Compositor |
David Simpson | Compositor |
Donghoon Han | Compositor |
Frederikke Glick | Compositor |
Oliver Fergusson-Taylor | Compositor |
Shane Rabey | Compositor |
Benjamin Burr | Compositor |
Sarangi Biswajit | Compositor |
Mark N. Tompkins | Concept Artist |
Richard Anderson | Concept Artist |
Charles Darby | Creative Director |
Barry Howell | Creative Director |
James Nicholl | Creature Effects Technical Director |
Ross Clark | Data Wrangler |
Adam Parker | Digital Compositor |
Ales Gargulak | Digital Compositor |
Alex Jadfard | Digital Compositor |
Attila Szapek | Digital Compositor |
Benoit Legros | Digital Compositor |
Caleb Clark | Digital Compositor |
Charlotte Larive | Digital Compositor |
Conrad Olson | Digital Compositor |
Danielle Rubin | Digital Compositor |
Eric So | Digital Compositor |
Ian Fellows | Digital Compositor |
Jaikishan Vyas | Digital Compositor |
Jane Paton | Digital Compositor |
Jean-Baptiste Godin | Digital Compositor |
Jeremy Hey | Digital Compositor |
Kareem K.H. | Digital Compositor |
Lucien Fostier | Digital Compositor |
Marie Victoria Denoga | Digital Compositor |
Michael Baker | Digital Compositor |
Michelangelo Neri Orliani | Digital Compositor |
Mickaël Léger | Digital Compositor |
Moti Biran | Digital Compositor |
Nishant Narang | Digital Compositor |
Pavel Hristov | Digital Compositor |
Richard Fox | Digital Compositor |
Rob Garner | Digital Compositor |
Romain Hubert | Digital Compositor |
Romain Rico | Digital Compositor |
Sandesh Ramdev | Digital Compositor |
Sandra Chocholska | Digital Compositor |
Simon-Pierre Puech | Digital Compositor |
Soon Ngee Chris Lee | Digital Compositor |
Thierry Muller | Digital Compositor |
Tom Truscott | Digital Compositor |
Will Towle | Digital Compositor |
Craig Simpson | Digital Compositor |
Craig Simpson | VFX Artist |
Alex Webb | Digital Compositor |
Bruno Fernandes | Digital Compositor |
Luke Armstrong | Digital Compositor |
Ruggero Tomasino | Digital Compositor |
Adrian Nurse | Digital Compositor |
Alban Kasikci | Digital Compositor |
Amy Davis | Digital Compositor |
Björn Gottwald | Digital Compositor |
Christophe Pacaud | Digital Compositor |
Daniel Bryant | Digital Compositor |
David Vivaldini | Digital Compositor |
Dillan Nicholls | Digital Compositor |
Gavin McKenzie | Digital Compositor |
Jeremie Ducrocq | Digital Compositor |
Jeremy Séguin | Digital Compositor |
Jonathan Carré | Digital Compositor |
Lee Brunet | Digital Compositor |
Frank D'Iorio | Digital Compositor |
Adam Balentine | Digital Compositor |
Alexander Eriksson | Digital Compositor |
Toni Pykäläniemi | Digital Compositor |
Jack Hughes | Digital Compositor |
Ritesh Khare | Digital Compositor |
Brian Fortune | Digital Compositor |
Christina Drahos | Digital Compositor |
Benjamin Krebs | Digital Compositor |
Kurt Lawson | Digital Compositor |
Oded Granot | Digital Compositor |
Anthony D'Agostino | Digital Compositor |
Kee-Suk 'Ken' Hahn | Digital Effects Supervisor |
Carey Smith | Digital Producer |
Jesse Lehrman | VFX Artist |
Carl Jackson | Visual Effects Technical Director |
David Cunningham | Visual Effects Technical Director |
Dean Grubb | Visual Effects Technical Director |
Hiroaki Narita | Visual Effects Technical Director |
Julien Legay | Visual Effects Technical Director |
Santiago Robles | Visual Effects Technical Director |
Simon Butler | Visual Effects Technical Director |
Niña Laureles | Visual Effects Technical Director |
Christopher Puchta | Visual Effects Technical Director |
Denys Shchukin | Visual Effects Technical Director |
Duarte Victorino | Visual Effects Technical Director |
Pierpaolo Navarini | Visual Effects Technical Director |
Simone Ciliani | Visual Effects Technical Director |
Jeffrey Charles Higgins | Visual Effects Technical Director |
Viktor Lundqvist | Visual Effects Technical Director |
Stanley A. Dellimore | Head of Layout |
Scott Eade | Head of Layout |
Isabelle Langlois | Head of Production |
Matthew Bristowe | Head of Production |
Ross Johnson | Head of Production |
Brad Silby | Lead Animator |
Craig McPherson | Lead Animator |
Keith W. Smith | Lead Animator |
Laurent Laban | Lead Animator |
Nicolas Borens | Compositing Lead |
Sam Osborne | Compositing Lead |
Fish Essenfeld | Compositing Lead |
Adil Mustafabekov | Matte Painter |
Arnaud Havart | Matte Painter |
Florent Lebrun | Matte Painter |
Hubert Zapalowicz | Matte Painter |
Martine Guay | Matte Painter |
Yanick Bourgie | Matte Painter |
Francois Croteau | Matte Painter |
Frederic Dupere | Matte Painter |
Gabriel Tremblay-Beauvais | Modeling |
Taehyun Park | Modeling |
Sagar Kudle | Modeling |
Marvin Kim | Modelling Supervisor |
Patrick Comtois | Modeling |
Sam Gordon | Modeling |
Henry Bush | Pipeline Technical Director |
Joshua Ochoa | Pipeline Technical Director |
Alan Fregtman | Pipeline Technical Director |
Antonio Marra | Pipeline Technical Director |
Colas Fiszman | Pipeline Technical Director |
Eoghan Cunneen | Pipeline Technical Director |
Jacob Telleen | Pipeline Technical Director |
Johan Walfridson | Pipeline Technical Director |
Julien Dubuisson | Pipeline Technical Director |
Leo Hills | Pipeline Technical Director |
Nicholas Hampshire | Pipeline Technical Director |
Renton McNeill | Pipeline Technical Director |
Albert Cheng | Pre-Visualization Supervisor |
Andrew Cottingham | Pre-Visualization Coordinator |
Gisele Sanchez | Pre-Visualization Coordinator |
Cristina-Ioana Tanase | Production Manager |
Anna Joel Wilson | Production Manager |
Aaron Deerfield | Senior Animator |
Adrian Millington | Senior Animator |
Bryon Caldwell | Senior Animator |
Cedric Lo | Senior Animator |
Hyun Chul Jung | Senior Animator |
Jeremy Mesana | Senior Animator |
Julius Kwan | Senior Animator |
Peer Lemmers | Senior Animator |
John Welborn | Software Engineer |
Chris Parks | Stereoscopic Supervisor |
Jimmy Philip | Stereoscopic Supervisor |
Richard Baker | Stereoscopic Supervisor |
Barry O'Brien | Stereoscopic Supervisor |
Rohan Tirkey | Stereoscopic Supervisor |
Swapnil Kulkarni | Stereoscopic Supervisor |
Katie Goodwin | VFX Editor |
Nikhil Ghoorbin | Systems Administrators & Support |
Derrick MacPherson | Systems Administrators & Support |
Doug Penner | Systems Administrators & Support |
Iris Frisch | VFX Production Coordinator |
Adam Martinez | Visual Effects |
Richard Courtman | Visual Effects |
Rob Dunbar | Visual Effects |
Simon Wilkinson | Visual Effects |
Tom Balogh | Visual Effects |
Kevin Jenkins | Visual Effects Art Director |
Alex Gooding | VFX Artist |
Andre Hitsøy | VFX Artist |
Andreas Vrhovsek | VFX Artist |
Andrew Hutton | VFX Artist |
Andrew Maddison | VFX Artist |
Anelia Asparuhova | VFX Artist |
Arkin Esref | VFX Artist |
Ben McIlveen | VFX Artist |
Brian Ritz | VFX Artist |
Daniel Klöhn | VFX Artist |
Darrell Burke | VFX Artist |
Debapriya Senanayak | VFX Artist |
Greg VanZyl | VFX Artist |
Injoon Hwang | VFX Artist |
John Abraham Chempil | VFX Artist |
John Barrigar | VFX Artist |
Martin Pélissier | VFX Artist |
Matthew Chandler | VFX Artist |
Matthew Twyford | VFX Artist |
Nadia Tzuo | VFX Artist |
Patrick Harboun | VFX Artist |
Pawel Grochola | VFX Artist |
Peter Rabel | VFX Artist |
Rajkumar Rallabandi | VFX Artist |
Sam Churchill | VFX Artist |
Sam Rickles | VFX Artist |
Senthilnathan Jeyabalan | VFX Artist |
Shantanu Katiyar | VFX Artist |
Sky Tesi | VFX Artist |
Swain Shiv | VFX Artist |
Vincent Techer | VFX Artist |
Warner Barnes | VFX Artist |
Zach du Toit | VFX Artist |
Gregory Andrew Martin | VFX Artist |
Hugo Gauvreau | VFX Artist |
Odigie Johnson | VFX Artist |
Ed Hall | Visual Effects Assistant Editor |
Leo-Patrick Houde | Visual Effects Assistant Editor |
Ann Chow | Visual Effects Coordinator |
Ashley Bellm | Visual Effects Coordinator |
Ciarán Keenan | Visual Effects Coordinator |
Hélène Bécourt | Visual Effects Coordinator |
Holly Price | Visual Effects Coordinator |
Jeanne-Élise Prévost | Visual Effects Coordinator |
Kailin Ryan | Visual Effects Coordinator |
Murray Gale | Visual Effects Coordinator |
Nancy Lamontagne | Visual Effects Coordinator |
Sandra Germain | Visual Effects Coordinator |
Stephanie Muyco | Visual Effects Coordinator |
Suzanne Forward | Visual Effects Coordinator |
Talia Felber | Visual Effects Coordinator |
Woojo Jeon | Visual Effects Coordinator |
Steven Hall | VFX Director of Photography |
Abhishek Chauhan | Visual Effects Editor |
Abraham Thomas | Visual Effects Editor |
Arvind Chaurasiya | Visual Effects Editor |
Dhananjay Parab | Visual Effects Editor |
Nitin Raja | Visual Effects Editor |
Omkar Iyer | Visual Effects Editor |
Tom Partridge | Visual Effects Editor |
Anne Putnam Kolbe | Executive Visual Effects Producer |
Deborah Giarratana | Executive Visual Effects Producer |
Antony Hunt | Executive Visual Effects Producer |
Courtney Vanderslice | Executive Visual Effects Producer |
Sébastien Moreau | Executive Visual Effects Producer |
Alain Lalanne | Visual Effects Producer |
Alex Bicknell | Visual Effects Producer |
Danielle Legovich | Visual Effects Producer |
Emma Norton | Visual Effects Producer |
Eric Scott | Visual Effects Producer |
Jordan Soles | Visual Effects Producer |
George Pembrey | Visual Effects Production Assistant |
Mairin Platt | Visual Effects Production Assistant |
Philip Cabana | Visual Effects Production Assistant |
Sid Pearson | Visual Effects Production Assistant |
Warren Larkam | Visual Effects Production Assistant |
William Cote | Visual Effects Production Assistant |
Graham Martin | VFX Production Coordinator |
Megan Galbraith | VFX Production Coordinator |
Isabell Mayrhofer | Visual Effects Production Manager |
Christian Kaestner | Visual Effects Supervisor |
Daniel Kramer | Visual Effects Supervisor |
Matthew Rouleau | Visual Effects Supervisor |
Simon Stanley-Clamp | Visual Effects Supervisor |
Zai Ortiz | Visual Effects Supervisor |
Alvin Yap | Visual Effects Technical Director |
Matthew Bradley | Production Supervisor |
Michael Allen | Compositor |
Len Morganti | Storyboard Artist |
Jerad Marantz | Concept Artist |
Susana Torres | Stunt Coordinator |
Bruce Berman | Executive Producer |
Nick Davis | Visual Effects Supervisor |
Kevin Lyons | Utility Stunts |
Fraser Taggart | Second Unit Director of Photography |
Hiroshi Mori | Visual Effects |
Nicholas Williams | Standby Painter |