Matt Damon als Max | |
Jodie Foster als Delacourt | |
Sharlto Copley als Kruger | |
Diego Luna als Julio | |
Wagner Moura als Spider | |
Alice Braga als Frey | |
William Fichtner als John Carlyle | |
Jose Pablo Cantillo als Sandro | |
Faran Tahir als President Patel | |
Maxwell Perry Cotton als Young Max | |
Brandon Auret als Drake | |
Josh Blacker als Crowe | |
Emma Tremblay als Matilda | |
Adrian Holmes als Manuel | |
Jared Keeso als Rico | |
Michael Shanks als CCB Agent | |
Carly Pope als CCB Agent | |
Ona Grauer als CCB Agent | |
Terry Chen als Technician | |
Chris Shields als Dr. Faizel | |
Christina Cox als CCB Agent | |
Derek Gilroy als Pablo | |
Claire Smithies als Crew member | |
Tiffani Timms als Crew Member | |
Stephen Chang als Asian Boss | |
Fraser Aitcheson als Spider's Ship Rider | |
Angelina Pratap als Illegal Daughter |
Julian Clarke | Editor |
Sue Baden-Powell | Executive Producer |
Neill Blomkamp | Writer |
April Ferry | Costume Design |
Ryan Amon | Original Music Composer |
Simon Kinberg | Producer |
Neill Blomkamp | Director |
Trent Opaloch | Director of Photography |
Francine Maisler | Casting |
Philip Ivey | Production Design |
Giorgio Armani | Costume Design |
Hania Robledo | Art Direction |
Glenn Foerster | Greensman |
Stephen Maier | Camera Operator |
Teresa Chávez | Hairstylist |
Michelle Lemieux | Makeup Artist |
Chris Scarabosio | Sound Re-Recording Mixer |
Winston Helgason | Visual Effects Producer |
Erik Nordby | Visual Effects Supervisor |
Simon Raby | Second Unit Cinematographer |
Alejandro Reza | Casting |
Gary Lam | First Assistant Editor |
Dave Lawrence | Music Editor |
Nicole Soriano | Transportation Coordinator |
Portia Tickell | Script Supervisor |
Ross Dempster | Art Direction |
Pedro Trejo | Leadman |
Miguel Gelinas | Leadman |
Vince Renaud | Sound Re-Recording Mixer |
Austin Basile | Visual Effects Editor |
Stephen Buckingham | Camera Operator |
William Bartlett | Digital Intermediate |
Scott Irvine | Transportation Coordinator |
Juan Pablo Noval | Location Manager |
Goro Koyama | Foley |
Delio Tramontozzi | Animation Supervisor |
Miles Barry | Visual Effects Editor |
Quincy Paglaro | Camera Operator |
Jaime Reynoso | Camera Operator |
Dylan Goss | Helicopter Camera |
Chris Rumak | Gaffer |
Bárbara González Monsreal | Costume Supervisor |
Carol Green-Lundy | Script Supervisor |
Mira Caveno | Set Designer |
Michael Blackbourn | CG Supervisor |
Chris Anderson | Visual Effects Producer |
Gerardo Moreno | Stunt Coordinator |
Milenco Galipienzo | Location Manager |
Matthew Wilson | Sound Effects Editor |
Neill Blomkamp | Producer |
Brigitte Prochaska | Unit Publicist |
Kandace Loewen | Hairstylist |
Sanna Seppanen | Hairstylist |
Kimberly French | Still Photographer |
Ismael Jardon | Set Costumer |
Nicholas Podbrey | Makeup Effects |
Luis Antonio Ordoñez | Assistant Art Director |
Andy Malcolm | Foley |
Pete Dionne | CG Supervisor |
Kent Matheson | Visual Effects Art Director |
Sumriti Bhogal | Visual Effects Producer |
Will Arnot | Camera Operator |
Jessica Rain | Hairstylist |
Craig Berkey | Sound Re-Recording Mixer |
Camille Cellucci | Visual Effects Producer |
Shawn Walsh | Visual Effects Producer |
Jonathan Harb | Visual Effects Supervisor |
Chris Davies | Digital Intermediate |
Abraham Fraser | Location Manager |
Peter Lando | Set Decoration |
Alberto Villaseñor | Construction Coordinator |
Stephen Pepper | Visual Effects Supervisor |
Mike Mitchell | Stunt Coordinator |
Stephanie Blomkamp | Still Photographer |
Sam Trounce | Digital Intermediate |
Connie Parker | Makeup Department Head |
Matt Kunau | Dolby Consultant |
Stewart Bradley | Special Effects Coordinator |
Dan Mayer | CG Supervisor |
Adam Estey | Visual Effects Editor |
Robert Barcelona | Camera Operator |
Anne Burke | Set Costumer |
Glenn Woodruff | Construction Coordinator |
Cameron Waldbauer | Special Effects Coordinator |
Dean Heselden | Camera Operator |
Benito Aguilar | Gaffer |
Pamela Cameron | Set Costumer |
Gitte Axen | Makeup Artist |
Alida Castelan | Art Department Coordinator |
Greg Maloney | Visual Effects Producer |
Norbert Kaluza | Camera Operator |
Mannie Ferreira | Additional Photography |
Candice Elzinga | Casting |
Nancy Anna Brown | Set Designer |
David Clarke | Set Designer |
Sandra Fox | Foley |
Dave Whitehead | Sound Designer |
Sam Willing | Visual Effects Editor |
Peter Muyzers | Visual Effects Supervisor |
Bill Block | Producer |
Mark Breakspear | Visual Effects Supervisor |
Carlos Sánchez | Makeup Artist |
Michelle Child | Sound Effects Editor |
Lori Arnold | Visual Effects Producer |
Liz Roberts | Visual Effects Producer |
Victor Acosta | Rigging Gaffer |
Catherine Ircha | Assistant Art Director |
Hennie Britton | ADR & Dubbing |
David Legault | Visual Effects Editor |
Pat Sweeney | Camera Operator |
Sean Oxenbury | Rigging Gaffer |
Rod M. Janusch | Gaffer |
Gabriela Herrera | Script Supervisor |
James Bamford | Stunts |
Don MacAulay | Supervising Art Director |
Lee Smith | Editor |
Mark N. Tompkins | Scenic Artist |
Philippe Rebours | Visual Effects Supervisor |
Kevin Haaland | Stunts |
Nadia Ayala Tabachnik | Second Assistant Director |
Ronan Binding | Painter |
Natasha Denis | Stunts |
Doug Abrahams | Dialect Coach |
Dean Barker | Property Master |
Patricia Cuevas | Property Master |
Laura Lee Connery | Stunt Double |
Raymond Chan | Stunts |
Shawn Beaton | Stunt Double |
Rob Hayter | Stunt Double |
Gerardo Moreno | Stunt Coordinator |
Jeff Sanca | Stunts |
Hugo Steele | Stunts |
Sylvesta Stuart | Stunt Double |
Heath Stevenson | Stunts |
Lani Gelera | Stunt Double |
Lauro Chartrand | Stunts |
Jennifer Mylrea | Stunts |
Raymond Sammel | Stunts |
Alex Rockhill | Stunts |
Marshall Virtue | Stunts |
Chris Webb | Stunts |
Angela Uyeda | Stunts |
Rhys Williams | Stunts |
Alistair King | Stunts |
Robert Hayley | Stunts |
Andre Jette | Stunts |
Lars Grant | Stunts |
Caroline Field | Stunts |
Nilo Ghajar | Stunts |
Victor Favrin | Stunts |
Bruce Crawford | Stunts |
Nickolas Baric | Stunts |
Laura Lee Connery | Stunts |
Jay Jauncey | Stunts |
Leanne Buchanan | Stunts |
Jeffrey C. Robinson | Stunts |
George Hull | Conceptual Design |