Michael Cera als Fred | |
Jamie Kennedy als Mateus | |
Matthew Lillard als Himself | |
Frankie Muniz als Chuck | |
Ryan Pinkston als Mike | |
Patrick J. Adams als Male Voice (voice) | |
Denise Boutte als New Tabitha | |
Brian Burt als Dancer | |
Rich Ceraulo Ko als Angus | |
Vanessa Lee Chester als Charlotte | |
Dennis Cockrum als Len's Dad | |
Byron Cotton als David | |
Nicholas D'Agosto als Evan | |
Shasa Dabner als Lindsey | |
Christina DeRosa als Nancy | |
James Eckhouse als Jessica's Dad | |
Danny Ehrhardt als Biff | |
Jane Silvia als Female College Student | |
John Farley als Mr. Matthews | |
Meagen Fay als Len's Mom | |
Ben Feldman als Len | |
Dan Finnerty als Gigundocock | |
Adam Frost als Male College Student | |
Simona Fusco als Hot Blonde | |
JoAnna Garcia als Sweetie-Pie | |
Kyle Gass als Director | |
Murray Gershenz als Jake | |
Brentley Gore als Assistant Director | |
Dona Hardy als Molly | |
Danneel Ackles als Melissa | |
Hank Harris als Ronny | |
Margo Harshman als Ted's Girlfriend | |
Kevin Hart als Barry | |
Heather Hogan als Kat | |
Kyle Howard als Boyfriend | |
Antonio Hudnell als Dancer | |
Donna Kimball als Blue Bally (voice) | |
Kendra Krull als Judy | |
Vanessa Lengies als Carla | |
Philip Lenkowsky als Clerk | |
Margie Loomis als Older Lady | |
Bobbi Sue Luther als Gabriela | |
Sonia Rockwell als Kim | |
Cristin Michele als Jackie | |
Andy Milonakis als Justin | |
Beverley Mitchell als Sue | |
'Big' LeRoy Mobley als Guy #2 | |
Ms. P. als Tabitha | |
Steven Christopher Parker als Doug | |
Marcus T. Paulk als Wyatt | |
Rob Pinkston als Griffin | |
Allison Queal als Little Person #2 | |
Shacolby Randell als Guy #1 | |
Luigi Francis Shorty Rossi als Little Person #1 | |
Jake Sandvig als Hank | |
Ashley Schneider als Betty | |
Rachel Specter als Blonde | |
Mindy Sterling als Jane | |
Jeremy Suarez als RJ | |
Anne Son als Roommate | |
Ed Trotta als Lincoln | |
Kira Verrastro als Chick | |
Katie Walder als Drunk Girl | |
Rheagan Wallace als Jessica | |
Jermaine Williams als Leon | |
Cherilyn Wilson als Stacy | |
Mika Winkler als Little Person #3 | |
Royal Binion als Basketball Boner Guy (uncredited) | |
Pat Brymer als Blue Bally (uncredited) | |
Chris Cooper als FBI Agent Mike (uncredited) | |
Blake French als Basketball Guy (uncredited) | |
Aaron Haedt als Guy in Underwear (uncredited) | |
Lisa Richman als Jessica's Mom (uncredited) | |
John Westernoff als Guy in Underwear (uncredited) |
Andrew Jacobson | Director |
Adam Jay Epstein | Director |
John Solomon | Writer |
Richard Suckle | Producer |
Warren Zide | Producer |
Andy Jacobsen | Writer |
Adam Jay Epstein | Writer |
Phil Lord | Writer |
Jorma Taccone | Writer |
Andy Samberg | Writer |
Christopher Miller | Writer |
Will Forte | Writer |
Akiva Schaffer | Writer |
Erica Rivinoja | Writer |
Bruce Green | Editor |
Michael C. Cuddy | Co-Producer |
David Rapaport | Casting |
Lindsey Hayes Kroeger | Casting |
Dayna Pink | Costume Designer |
Joel C. High | Music Supervisor |
Rebecca Rienks | Music Supervisor |
Jim Latham | Music |
Elliot Greenberg | Editor |
Ivan Victor | Editor |
Russell M. Jaeger | Production Designer |
Eric Haase | Director of Photography |
Laura Lichstein | Executive Producer |
Alisa McCoy | Unit Production Manager |
Keith Shelton | First Assistant Director |
Anna Moulaison | Second Assistant Director |
Lindsay Schoch | Other |
Rudolf Weber | Stunt Coordinator |
Steve Hart | Stunt Coordinator |
Marc Schaffer | Stunts |
Shane T. Anderson | Stunts |
Martin Luther McCoy | Stand In |
Laura Kelly | Stand In |
Katie Baccaro | Production Supervisor |
Todd Barron | Camera Operator |
Victor Macias | Camera Operator |
Dan Ming | First Assistant Camera |
Keith Jones | First Assistant Camera |
Mark Matnesky | First Assistant Camera |
Carter Smith | Second Assistant Camera |
Nicole Turegano | Second Assistant Camera |
Suzanne Dietz | Second Assistant Camera |
Delfina Garfias | Second Assistant Camera |
Kevin Sarnoff | Additional Camera |
Bela Trutz | Steadicam Operator |
Joe Broderick | Steadicam Operator |
Ilana Cohn | Other |
Annie Wildmoser | Other |
Marcella Bremond | Script Supervisor |
Pat Brymer | Other |
Donna Kimball | Other |
Leslie Rodier | Post Production Supervisor |
Alex Saltzman | Intern |
Trip Brock | Supervising Sound Editor |
Steven Avila | Sound Effects Editor |
Peter D. Lago | Sound Effects Editor |
Brian S.M. Wroth | Dialogue Editor |
Ben Whitver | Foley Editor |
Rick Owens | Foley Artist |
Adam DeCoster | Foley Artist |
Greg Mauer | Foley Mixer |
Melissa Strater | Sound Post Production Coordinator |
Doug Latislaw | ADR Mixer |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Bob Chefalas | Other |
Paul Tirone | Other |
Stephanie Kremer | General Manager |
Abby Winnick | Music Coordinator |
Celia Carter | Other |
Susannah Crowley | Other |
Jason Mittleman | Other |
Jim Latham | Orchestrator |
Jonathan Sacks | Orchestrator |
Kyle Hill | Other |
Chris Sestric | Other |
J. Starr | Additional Music |
Craig Sharmat | Additional Music |
Adam Klemens | Conductor |
Steve Salani | Sound Engineer |
Vitek Kral | Sound Engineer |
Jim Latham | Score Engineer |
Erich Stratmann | Music Editor |
Todd Bozung | Music Editor |
Erick Geisler | Visual Effects Supervisor |
A.J. Ullman | Visual Effects Producer |
James Bettridge | Graphic Designer |
Andrew Bardusk | Compositor |
Erik Dehkhoda | Compositor |
Rio Redd | Rotoscoping Artist |
Michael Sepulveda | Visual Effects Assistant Editor |
Randall Lawson | Sound Mixer |
Mary Jo Devenney | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Mary Jo Devenney | Playback Coordinator |
Saravoot Kaitkalang | Boom Operator |
Marcus Ricaud | Boom Operator |
Mark F. Dennett | Boom Operator |
Jon Hicks | Cableman |
Jonathon Bradley | Gaffer |
Casey Ellison | Best Boy Electric |
Aaron Peterson | Electrician |
Ryan James | Electrician |
Charles Dalrymple | Electrician |
Ronald Detorres | Electrician |
Carlos Chairez | Electrician |
Chris Quezada | Electrician |
Clayton Deperna | Electrician |
Daniel H. Goldstein | Electrician |
Scott Romsos | Electrician |
Ryan Huston | Electrician |
Don Richard Curtis | Electrician |
Shane Buttle | Electrician |
John Haynes | Electrician |
Vidal Cohen | Key Grip |
Walter 'Bud' Scott | Key Grip |
Coleman L. Hart | Best Boy Grip |
Greg Brooks | Dolly Grip |
Leo Ibanez | Dolly Grip |
Michael A. Savage | Grip |
Steve Delgado | Grip |
Scott Eades | Grip |
Joseph Prado | Grip |
Tim Soronen | Grip |
Michael Fastoso | Grip |
Tim Herrman | Grip |
Rick Peebles | Grip |
John Loveall | Grip |
Bryan Fletchall | Other |
Lauder Robinson | Second Second Assistant Director |
Derek Oishi | Other |
Paul Aglione | Key Set Production Assistant |
Kwame O. Kelly-Barlow | Set Production Assistant |
Matthew Bremond | Set Production Assistant |
Joel Marich | Set Production Assistant |
Amanda Connors | Intern |
David Kekone | Art Department Assistant |
Yaron Caplan | Art Department Assistant |
Roger Gunnip | Art Department Assistant |
Kamil Korus | Art Department Assistant |
Ryan Backus | Art Department Assistant |
Sharon L. Craig | Production Accountant |
Pamela Chizema | First Assistant Accountant |
Jennifer Zolten Freed | Post Production Accountant |
Liz Modena | Post Production Accountant |
Jonathan Gray | Production Consultant |
André Des Rochers | Production Consultant |
Robert Ahrens | Location Manager |
Kevin Muir | Location Manager |
Josh Vignery | Assistant Location Manager |
Allan Hagan | Location Scout |
Tara Buenaventura | Location Scout |
Kevin Golden | Casting Assistant |
Debe Waisman | Extras Casting |
Branden Pearl | Studio Teacher |
Dave Preston | Property Master |
Jon Haaz | Property Master |
Melissa Gelmo | Other |
Kami Laprade | Other |
Jakub Durkoth | Art Direction |
Brian Ferguson | Set Decoration |
Aaron Pyke | Carpenter |
Charles Price | Carpenter |
Blake Addison | Carpenter |
Jamie Shaab | Carpenter |
Bruce Miyaki | Carpenter |
Tim Patterson | Art Department Coordinator |
William Cancienne | Leadman |
Dan Norman | Swing |
DM Casper | Swing |
Rick Dodson | Swing |
Brent Smith | Swing |
Sara Krueger | On Set Dresser |
Amy Brownson | Key Costumer |
Corey Deist | Costumer |
Essie Cha | Makeup Department Head |
Essie Cha | Prosthetics |
Michelle Hayes | Assistant Makeup Artist |
Daniel Curet | Key Hair Stylist |
Tambra Sales | Key Hair Stylist |
Stephen C. Lloyd | Visual Effects Supervisor |
Tom Ceglia | Additional Effects Development |
Steve Curcuru | Storyboard Artist |
Lacey Terrell | Still Photographer |
Alisa Gentry | Medical Consultant |
Josh Humphrey | Medical Consultant |
Michael McLaughlin | Medical Consultant |
Nicole Lopiccolo | Medical Consultant |
Keith Gallina | Medical Consultant |
Timothy Joyce | Medical Consultant |
Hayden Rosenaur | Animal Wrangler |
Cody Smith | Animal Coordinator |
Darren McEvoy | Construction Coordinator |
Archie Hankins | Other |
Fernando Diaz Barrisa | Lead Painter |
Petra Nussbaumer | Set Painter |
Christopher Kelly | Set Painter |
Daniel Grell | Set Painter |
Reggie Piert | Set Painter |
Megan Oliver | Set Painter |
Doreen Carpenter | Transportation Coordinator |
Gene Alford | Transportation Captain |
Matthew Howard | Transportation Captain |
Alan Smith | Driver |
Brian Allen | Driver |
Jean Pierre Ochoa | Driver |
Vanessa Carpenter | Driver |
Danny Coughlin | Driver |
John Ober | Driver |
John Karr | Police Consultant |
Stephen Ellis | Police Consultant |
Charles Baird | Other |
Richard Sweeney | Other |
Alisa McCoy | Script Consultant |
Martin Montano | Catering Head Chef |
Armando Penaloza | Catering Head Chef |
Meike Schlegel | Craft Service |
Alan A. Wiljakainen | Other |
Jeremy Brown | Other |
Colin Gill | Title Designer |
Martin Zeichner | Colorist |
Ralph Costanza | Producer |
Jessica Allen | Smoke Artist |
Eric Leverenz | Other |
Matthew Stein | Production Executive |
Matthew Landon | Other |
Andrew Kramer | Business Affairs Coordinator |
Sarah Sobel | Business Affairs Coordinator |
Katrina Wolfe | Other |
Rachel Levy | Executive Music Producer |