Carey Mulligan als Bathsheba Everdene | |
Matthias Schoenaerts als Gabriel Oak | |
Michael Sheen als William Boldwood | |
Tom Sturridge als Sergeant Francis Troy | |
Juno Temple als Fanny Robbin | |
Jessica Barden als Liddy | |
Hilton McRae als Jacob Smallbury | |
Harry Peacock als Jan Coggan | |
Bradley Hall als Joseph Poorgrass | |
Sam Phillips als Sergeant Doggett | |
Tilly Vosburgh als Mrs. Hurst | |
Victor McGuire als Bailiff Pennyways | |
Jamie Lee-Hill als Laban Tall (uncredited) | |
Richard Dixon als Mr. Boldwood's Butler | |
Thomas Arnold als Solicitor | |
Eloise Oliver als Dancer (uncredited) | |
David Golt als Market Con Man (uncredited) | |
Ashley Whiteman als Everdene Farm Worker | |
Jody Halse als Farmer Stone | |
Mark Wingett als Bailiff #1 | |
Dorian Lough als Bailiff #2 | |
Leonard Szepietowski als All Saints Vicar | |
Jon Gunn als All Souls Vicar | |
Stuart Davidson als Dragoon | |
Pauline Whitaker als Parishioner | |
Belinda Low als Parishioner #2 |
Paul Harris | Choreographer |
Claire Simpson | Editor |
Tim Blake | Art Direction |
Andrew Macdonald | Producer |
Allon Reich | Producer |
Kave Quinn | Production Design |
Nina Gold | Casting |
Niamh Coulter | Set Decoration |
Thomas Vinterberg | Director |
Thomas Hardy | Novel |
Hannah Moseley | Art Direction |
Janet Patterson | Costume Design |
Charlotte Bruus Christensen | Director of Photography |
David Nicholls | Screenplay |
Elizabeth Farrer | Seamstress |
Mark Holt | Special Effects Supervisor |
Amanda Brothwell | Seamstress |
Theo Park | Casting |
Dillon Bennett | Sound Editor |
Gwillym Hewetson | First Assistant Editor |
Katie Money | Art Department Assistant |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Finola O'Brien | Visual Effects Coordinator |
Cheryl Goodbody | Digital Intermediate |
Michael Connell | Music Editor |
Julia Castle | Supervising Art Director |
Yann McCullough | Music Editor |
Sian Grigg | Makeup Department Head |
Charles Bodycomb | Armorer |
Elizabeth Healy | Costume Supervisor |
Nicola Barnes | Researcher |
Simon Neville | Armorer |
Niv Adiri | Sound Effects Editor |
Eilam Hoffman | Sound Effects Editor |
Niv Adiri | Sound Re-Recording Mixer |
Mitch Crease | VFX Artist |
Alex Scott | Gaffer |
San Davey | Script Supervisor |
Belinda Parish | Makeup Artist |
Glenn Freemantle | Sound Designer |
Ian Tapp | Sound Re-Recording Mixer |
Alex Bailey | Still Photographer |
Tracy Smith | Key Hair Stylist |
Jamie Turpin | First Assistant Editor |
Matt Curtis | Title Designer |
Sharon Nicholas | Makeup Artist |
Stephane Malenfant | Boom Operator |
Noga Alon Stein | Visual Effects Producer |
Anders Holck Peterson | Steadicam Operator |
Martin Curry | First Assistant Director |
Tilly Calder | Makeup Artist |
Scott Keery | Property Master |
Alex Gladstone | Location Manager |
Victoria Zalin | Production Coordinator |
Richard George Robert Scott | Lighting Technician |
Victoria Pocock | Makeup Artist |
Sam Bear | Makeup Artist |
Ray Marston | Wigmaker |
Linda Brenon | Foley Editor |
Jutta Russell | Makeup Artist |
Julia Castle | Art Direction |
Ben Barker | Sound Designer |
Charlotte Rogers | Makeup Artist |
Neil Swain | Dialect Coach |
Julian Spencer | Stunt Coordinator |
Sarah Tapscott | Costume Assistant |
Emilie O'Connor | Dialogue Editor |
Craig Armstrong | Original Music Composer |
Peter Burgis | Foley Artist |
Emilie O'Connor | ADR Editor |
Zarene Dallas | Stunt Double |
Stephen Rutherford | Stunt Double |