Lauren Holly als Mrs. Clinedinst | |
Jason Isaacs als John C. Breckinridge | |
Nolan Gould als Robert / Sir Rat | |
Keith David als Old Judge | |
David Arquette als Captain Henry A. DuPont | |
Luke Benward als John Wise | |
Tom Skerritt als Ulysses S. Grant | |
Max Lloyd-Jones als Sam Atwill | |
Zach Roerig als Jack Stanard | |
Mary Mouser als Libby Clinedinst | |
Gale Harold als Major Charles Semple | |
Courtney Gains als Capt. Chinook | |
Josh Zuckerman als Moses Ezekiel | |
Sean Marquette als Benjamin 'Duck' Colonna | |
Parker Croft als Garland Jefferson | |
Sean McNamara als Union Soldier #1 | |
Sean Ryan Fox als Young John Wise | |
Werner Daehn als General Franz Sigel | |
Jeffrey Klemmer als Aide to President Lincoln | |
Alexa Yeames als Girl from the Dance | |
Michael Goodwin als Secretary of State Seward | |
Michael Krebs als Abraham Lincoln | |
Joe Inscoe als General Wharton | |
Jake Lawson als Armisted | |
Gordon Price als Slave Seller | |
Jade Voight als Waltzing Girl | |
Brandi Nicole Feemster als Martha Ann | |
Bert Puckett als Cavalry Trooper | |
William Flaman als Doctor | |
David M. Kennedy als Union Soldier #2 | |
Gogo Lomo-David als Israel | |
John Rixey Moore als Governer Wise | |
Coby Batty als Confederate Soldier #2 | |
Dot Gregory als Woman Refugee | |
Frank J. Aard als Old Spex | |
Dutch Hofstetter als DuPont Aide de Camp | |
Floyd Henderson als Soldier | |
Kyle Cryer als Cadet | |
Steve Lebens als Confederate Soldier #1 | |
Jacob Brankley als Confederate Artillery Officer | |
Wesley Insley als Cadet / Union Soldier | |
Kierra Spruill als Maid | |
Parker Coughlin als Saluting Confederate Soldier | |
Mark McNamara als Young Cadet #2 | |
Tiffany Flournoy als Girl Trapped Under Wagon | |
Justin Gardner als Cadet | |
Erik Audé als Hawker | |
Thomas Farrell als Lincoln Advisor | |
Lucas N. Hall als Confederate Soldier (uncredited) |
Jeff Canavan | Editor |
Dave Kennedy | Writer |
Jeff Canavan | Co-Producer |
Sean McNamara | Director |
Elizabeth Ridley Hagan | Line Producer |
Brad Shield | Director of Photography |
Frederik Wiedmann | Music |
Kevin R. Hershberger | Costume Design |
Kimberly Bennink | Casting Associate |
Robert Short | Visual Effects |
Laurel Klick | Visual Effects Supervisor |
G.W. Pope III | Foley |
Shirley Baker | Hairstylist |
Jeremiah Hornbaker | Art Direction |
J. Ryan Smith | Armorer |
Chris Trent | Sound Effects Editor |
Bryan Reynolds | Makeup Artist |
Carl Johnson | Set Costumer |
Niner Parikh | Casting Associate |
Kevin Kutchaver | Visual Effects |
Tim Risch | First Assistant Camera |
Mitch Suskin | Visual Effects Supervisor |
Joey Paul Jensen | Casting |
Dawn R. Ferry | Production Design |
Eric Hunsaker | Set Decoration |
Lynette Rimmer | Key Hair Stylist |
Dave Kennedy | Producer |
Amanda Powell | Set Costumer |
Jennifer McCollom | Makeup Artist |
Lauren Robinson | Sound Editor |
Karyn Huston | Hair Department Head |
Heather Toler | Makeup Artist |
Taylor Mahony | Digital Intermediate |
Scott Inge | First Assistant Camera |
Brian Merrick | Special Effects Coordinator |
Christian Dwiggins | Sound Re-Recording Mixer |
John Martens | Gaffer |
Ashley Hasz | Visual Effects Coordinator |
Shelley Illmensee | Makeup Artist |
Lisa Whittington | Script Supervisor |
Tony Rivetti Sr. | First Assistant Camera |
Joseph P. Hurt | Makeup Department Head |
Amber Givens | Costume Supervisor |
Michael P. May | Camera Operator |
James J. Gilson | Gaffer |
Tony Rivetti Jr. | Still Photographer |
Merry Dunning | Production Supervisor |
Rick Morgan | Associate Producer |
Sean McNamara | Co-Executive Producer |
Brandon K. Hogan | Executive Producer |
Bob Parsley | Associate Producer |
Julie Buck | Line Producer |
Julie Buck | Unit Production Manager |
Peter Farrell | Co-Producer |
Trevor Drinkwater | Co-Executive Producer |
Liza Tullidge | Production Coordinator |
Alan Pao | Co-Executive Producer |
Laura Bryant | Location Manager |
Kevin R. Hershberger | Co-Producer |
Joey Paul Jensen | Co-Producer |
Jason Netter | Co-Executive Producer |
Eric Hurt | Second Unit Director of Photography |
Thomas Farrell | Writer |
Thomas Farrell | Producer |
Brett Peters | First Assistant "B" Camera |
Josh Tessier | Stunts |