Matthew McConaughey als Newton Knight | |
Gugu Mbatha-Raw als Rachel | |
Mahershala Ali als Moses Washington | |
Keri Russell als Serena Knight | |
Jacob Lofland als Daniel | |
Sean Bridgers als Sumrall | |
Brad Carter als Lieutenant Barbour | |
Jane McNeill als Miss Ellie | |
Gary Grubbs als Prosecuting Attorney | |
Christopher Berry als Jasper | |
Joe Chrest als Amos Deason | |
David Jensen als Quitman | |
Kurt Krause als Injured Soldier | |
Carlton Caudle als Confederate Color Guard | |
Martin Bats Bradford als Freedman 1 | |
Matt Lintz als Matthew Yates | |
Kerry Cahill als Mary | |
Jessica Collins als Annie | |
Juan Gaspard als Confederate Soldier | |
Liza J. Bennett als Junie Lee | |
David Maldonado als Polling Station Clerk | |
Serenity Neil als Schoolgirl | |
Lawrence Turner als Chester | |
Lara Grice als Mrs. Deason | |
Wayne Pére als Col. Robert Lowry | |
Jim Klock als Farmer 1 | |
Emily Bossak als Town Folk | |
P.J. Marshall als Sergeant | |
Ritchie Montgomery als Third Man | |
Mattie Liptak als Stillman Coleman | |
Jill Jane Clements als Aunt Sally | |
Thomas Francis Murphy als Col. McLemore | |
Johnny McPhail als Old Man | |
Bill Tangradi als Lt. Barbour | |
William Mark McCullough als First Man | |
Sam Malone als Edward James - Cotton Field Worker | |
Kylen Davis als Boy at Alice Hotel | |
Will Beinbrink als Farmer 2 | |
Troy Hogan als George | |
Cy Parks als Confederate Soldier | |
Dane Rhodes als Ward | |
Lucy Faust als Second Woman / Yeoman Farmer | |
Stella Allen als Yeoman Girl | |
Cade Mansfield Cooksey als Older Coleman Brother | |
Tahj Vaughans als Maroon (uncredited) | |
Brian Lee Franklin als Davis Knight |
Gary Ross | Producer |
Gary Ross | Director |
Gary Ross | Writer |
Pamela Martin | Editor |
John Finklea | Music Editor |
Leonard Hartman | Story |
Sam Sullivan | Script Supervisor |
Scott Stuber | Producer |
Timothy A. Wonsik | Assistant Costume Designer |
Adriane Bennett | Set Costumer |
Jason Markey | Music Supervisor |
Amy Darden Amos | Seamstress |
Bob Bates | Gaffer |
Jon Kilik | Producer |
Dan Webster | Supervising Art Director |
Tom Cummins | Set Costumer |
Parrish Kennington | Set Costumer |
Philip Messina | Production Design |
Larry Dias | Set Decoration |
Tracey Millar | Set Costumer |
Louise Frogley | Costume Design |
Virle S. Reid | Armorer |
Meagan McLaughlin | Assistant Costume Designer |
Jerry M. Jacob | Second Unit Cinematographer |
Bela Trutz | Steadicam Operator |
Murray Close | Still Photographer |
Andrew Max Cahn | Art Direction |
Chris Craine | Art Direction |
Carlane Passman | Costume Supervisor |
Dawn Jefferson | Casting Associate |
Benoît Delhomme | Director of Photography |
Juliette Welfling | Editor |
Dylan Jury | Casting Associate |
Wylie Griffin | Art Department Coordinator |
Lisa Magee | Set Costumer |
Vic Keatley | Rigging Gaffer |
Theraesa Rivers | Key Hair Stylist |
Teresa Berus | Visual Effects Coordinator |
Gershon Hinkson | Visual Effects Editor |
Craig Sheppard | Visual Effects Editor |
David K. Nami | Special Effects Coordinator |
Peter Boychuk | Digital Intermediate |
Lisa Beroud | Visual Effects Producer |
Henry Wan | Visual Effects Coordinator |
Eric Milano | Foley |
Dave Flynch | Foley |
Greg Morris | Additional Camera |
Jenne Guerra | Visual Effects Producer |
Lee Salevan | Sound Recordist |
Nikoletta Skarlatos | Makeup Department Head |
Naline Amaral | Visual Effects Coordinator |
Danny Singh | Visual Effects Editor |
Nikos Kalaitzidis | Visual Effects Supervisor |
Marko Costanzo | Foley |
Paul Hsu | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Hsu | Supervising Sound Editor |
Kris Evans | Makeup Artist |
Melizah Anguiano Wheat | Key Hair Stylist |
Kelly Port | Visual Effects Supervisor |
Jules Holdren | Hair Department Head |
David Levy | ADR & Dubbing |
Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Watson | Additional Camera |
Khanh Trance | Wigmaker |
Staci Pontius | First Assistant Editor |
Felicity Bowring | Hairstylist |
Debra Zane | Casting |
Meagan Lewis | Casting |
Randall D. Wilkins | Set Designer |
Branka Mrkic | Supervising Dialogue Editor |
Branka Mrkic | Supervising ADR Editor |
Nicholas Britell | Original Music Composer |
Bela Trutz | "A" Camera Operator |
Chad Rivetti | First Assistant "A" Camera |
Milan Janicin | Second Assistant "A" Camera |
Jerry M. Jacob | "B" Camera Operator |
Chris Flurry | First Assistant "B" Camera |
Matthew Gaumer | Second Assistant "B" Camera |
Wade Whitley | First Assistant "C" Camera |
Griffin McCann | Second Assistant "C" Camera |
Jerry M. Jacob | Second Unit Director of Photography |
Garrett Warren | Second Unit Director |
Marvin Williams | Second Second Assistant Director |
David Pomier | Unit Production Manager |
Eric Heffron | First Assistant Director |
Christopher T. Sadler | Second Assistant Director |
David Pomier | Co-Producer |
Eric Heffron | Co-Producer |
Sandino Moya-Smith | Associate Producer |
Diana Alvarez | Co-Producer |
Robin Bissell | Executive Producer |
Leonard Feder | Executive Producer |
Leonard Hartman | Executive Producer |
Bruce Nachbar | Executive Producer |
T.G. Herrington | Executive Producer |
Wang Zhongjun | Executive Producer |
Wang Zhonglei | Executive Producer |
Jerry Ye | Executive Producer |
Donald Tang | Executive Producer |
Stuart Ford | Executive Producer |
Matt Jackson | Executive Producer |
Russell Levine | Executive Producer |
Lee Jae Woo | Executive Producer |
Christopher Lytton | Executive Producer |
Robert Simonds | Executive Producer |
Adam Fogelson | Executive Producer |
Oren Aviv | Executive Producer |
Christopher Woodrow | Executive Producer |
Michael Bassick | Executive Producer |
Elexa Ruth | Co-Executive Producer |
Samuel Yeunju Ha | Co-Executive Producer |
Gary Archer | Prosthetics |
Garrett Warren | Stunt Coordinator |
Matthew O'Toole | Prosthetic Makeup Artist |