Peter Fonda als Chuck Browning | |
Blythe Danner als Tracy Ballard | |
Arthur Hill als Dr. Duffy | |
Yul Brynner als The Gunslinger | |
John P. Ryan als Dr. Mort Schneider | |
Stuart Margolin als Harry Croft | |
Allen Ludden als Game Show Host | |
Robert Cornthwaite als Mr. Reed | |
Angela Greene als Mrs. Reed | |
Darrell Larson als Eric | |
Nancy Bell als Erica | |
Jan Cobler als Hostess | |
John Fujioka als Mr. Takaguchi | |
Dana Lee als Mr. Takaguchi's Aide | |
Alex Rodine als KGB Man | |
Judson Pratt als Bartender | |
Andrew Masset als Male Robot | |
James M. Connor als Robot Clark | |
Jim Antonio als Ron Thurlow | |
Cathryn Hartt als Secretary | |
Charles Krohn als Arthur Holcombe | |
Ed Geldart als Frenchy LaPorte | |
Leoda Richards als Woman in TV Show Audience | |
Burt Conroy als Mr. Karnovski | |
Howard Finch als Reporter | |
Jim Everhart als Shorty | |
Barry Gremillion als Page | |
Barry Gilmore als Guard | |
Hirsh Scholl als The Arab | |
Ed Geldart als Frenchy |
Marty Hornstein | Production Manager |
Marvin March | Set Decoration |
Gary Chason | Location Casting |
Bud Davis | Stunts |
Elliot Schick | Production Supervisor |
Gene Polito | Director of Photography |
Fred Karlin | Original Music Composer |
Howard Schwartz | Director of Photography |
Trevor Williams | Art Direction |
Samuel Z. Arkoff | Producer |
Samuel Z. Arkoff | Executive Producer |
Richard T. Heffron | Director |
Richard T. Heffron | Producer |
Lloyd Ahern II | Camera Operator |
Robert C. Jessup | Second Unit Director of Photography |
James Mitchell | Editor |
George Stokes | Construction Coordinator |
Nick Dimitri | Stunts |
Gary Davis | Stunts |
Charles T. Knight | Sound Mixer |
George Schenck | Writer |
Gary Epper | Stunts |
Jack Verbois | Stunts |
Dan Carlin Sr. | Music Editor |
Betty Martin | Casting |
Paul Nuckles | Stunt Coordinator |
Jack Willoughby | Camera Operator |
Robert J. Koster | First Assistant Director |
Marvin G. Westmore | Makeup Artist |
Marshall J. Wolins | Script Supervisor |
Janis Clark | Hairstylist |
Robert Norin | Makeup Artist |
Dennis A. Brown | Production Controller |
Jack Johnson | Best Boy Grip |
Albert Nalpas | Visual Effects Editor |
Dennis W. Peeples | Set Decoration |
James T. Aubrey | Producer |
Lon Massey | Gaffer |
Richard McConihay | Electrician |
Jan R. Lloyd | Second Assistant Director |
Jo Ann Phillips | Hairstylist |
James M. George | Costume Supervisor |
Lynn Lockwood | Second Assistant Camera |
Steve Wever | Still Photographer |
Richard J. Edesa | First Assistant Camera |
Eric W. Orbom | Set Designer |
Russell Goble | Property Master |
Brent Sellstrom | Visual Effects Coordinator |
Paul Casella Jr. | Transportation Coordinator |
Bill Neff | Gaffer |
Paul N. Lazarus III | Producer |
Clint Althouse | Boom Operator |
Pete G. Papanickolas | Best Boy Grip |
Harry Templeton | Production Executive |
Mayo Simon | Writer |
Llandys Williams | Wardrobe Assistant |
James E. Foote | Transportation Captain |
Bodie Chandler | Music Supervisor |
Mike Garcia | Leadman |
Kenneth Crawford | Assistant Property Master |
Bill Lindner | Best Boy Electric |
John L. Black | Key Grip |
Peter J. Breen | Dolly Grip |
Reggie Foster | Construction Coordinator |
Irene Berkman | Production Coordinator |
Lea Andrews | Location Manager |
Leo Gomez-Guerra | Assistant Editor |
Charles Titone | Assistant Editor |