Tim Allen als Jason Nesmith | |
Sigourney Weaver als Gwen DeMarco | |
Alan Rickman als Alexander Dane | |
Tony Shalhoub als Fred Kwan | |
Sam Rockwell als Guy Fleegman | |
Daryl Mitchell als Tommy Webber | |
Enrico Colantoni als Mathesar | |
Robin Sachs als Sarris | |
Jed Rees als Teb | |
Justin Long als Brandon | |
Missi Pyle als Laliari | |
Patrick Breen als Quellek | |
Jeremy Howard als Kyle | |
Sam Lloyd als Neru | |
Rainn Wilson als Lahnk | |
J.P. Manoux als Excited Alien | |
Dian Bachar als Nervous Tech | |
Heidi Swedberg als Brandon's Mom | |
Kevin McDonald als Announcer (as Kevin Hamilton McDonald) | |
Kaitlin Cullum als Katelyn | |
Jonathan Feyer als Hollister | |
Corbin Bleu als Young Tommy | |
Isaac C. Singleton Jr. als Sarris' Guard | |
Joel McKinnon Miller als Warrior Alien | |
Todd Giebenhain als Teen in the Bathroom #2 | |
Jerry Penacoli als Reporter | |
Jennifer Manley als Shy Girl | |
Matt Winston als Technician #1 | |
Marcio Rosario als Sarri's Guard (uncredited) | |
Morgan Rusler als Fan #2 |
Dean Parisot | Director |
David Howard | Screenplay |
Mark Johnson | Producer |
Charles Newirth | Producer |
David Newman | Original Music Composer |
Jerzy Zielinski | Director of Photography |
Don Zimmerman | Editor |
Debra Zane | Casting |
Linda DeScenna | Production Design |
James Nedza | Art Direction |
Ric McElvin | Set Decoration |
Albert Wolsky | Costume Design |
Charles Newirth | Unit Production Manager |
J.J. George | Music Editor |
Keith Marbory | Special Effects Coordinator |
William N. Greene III | Special Effects |
Mat Beck | Visual Effects Supervisor |
David S. Dranitzke | Visual Effects |
Andy Armstrong | Stunt Coordinator |
James Armstrong | Utility Stunts |
Robert Gordon | Screenplay |
Robert Q. Mathews | Costume Supervisor |
David Newman | Orchestrator |
Jeff Carson | Music Supervisor |
Ashley Fardys | Art Department Coordinator |
Terri Taylor | Casting Associate |
George L. Little | Assistant Costume Designer |
Joy Zapata | Hair Department Head |
Alan D'Angerio | Hairstylist |
Ve Neill | Makeup Department Head |
Bill Corso | Makeup Artist |
Hallie D'Amore | Makeup Artist |
Richard Beggs | Sound Designer |
J.R. Grubbs | Sound Effects Editor |
Tim Nielsen | Sound Effects Editor |
Karen G. Wilson | Sound Effects Editor |
Lora Hirschberg | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Holland | Supervising Sound Editor |
Claire Graybill | Dialogue Editor |
Ewa Sztompke | Dialogue Editor |
Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Hugh Waddell | ADR Supervisor |
Jessica Gallavan | ADR Editor |
Jayme S. Parker | ADR Editor |
Dean Drabin | ADR Mixer |
Cary Stratton | ADR Recordist |
Bruce Lacey | Foley Editor |
Frank Rinella | Foley Recordist |
Marnie Moore | Foley Artist |
Margie O'Malley | Foley Artist |
Jerry Moss | Property Master |
Murray Close | Still Photographer |
Lee Orloff | Production Sound Mixer |
Andy Armstrong | Second Unit Director |
James Armstrong | Assistant Director |
Phil Dupont | Second Assistant Director |
Kristin Killey | Second Second Assistant Director |
Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Wayne D. Barlowe | Concept Artist |
Robert Fechtman | Set Designer |
Nancy Gilmore | Leadman |
Thomas Meikle | Sculptor |
Andrew Petrotta | Assistant Property Master |
Dawn Swiderski | Set Designer |
Sally Thornton | Assistant Art Director |
Butch West | Costume Coordinator |
Nicholas R. Allen | Boom Operator |
Lesley Aletter | Stunt Double |
John Casino | Stunt Double |
Kofi Elam | Stunt Double |
Toby Holguin | Stunt Double |
Tanner Gill | Stunts |
William D. Barber | Camera Operator |
David Boyd | Second Unit Director of Photography |
Alejandro J. Castillo | Lighting Technician |
Tom Connole | Camera Operator |
Fred Cooper | Dolly Grip |
Glenn Corbett | Rigging Gaffer |
Brian LeGrady | First Assistant Camera |
Duane Mieliwocki | Assistant Camera |
Brian H. Reynolds | Key Grip |
Rafael E. Sánchez | Gaffer |
Kirby Washington | Second Assistant Camera |
Mari Grimaud | Key Costumer |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Sven E. Fahlgren | Post Production Coordinator |
Dale E. Grahn | Color Timer |
Debra James | Production Coordinator |
Paul LaZebnik | Assistant Production Coordinator |
Cheryl A. Stone | Production Accountant |
Christi Robbins | Production Secretary |
Alex L. Worman | Unit Publicist |
Allegra Clegg | Associate Producer |
Janet Lewin | Associate Producer |
Roxy D'Alonzo | Makeup Artist |
Marie Del Prete | Makeup Artist |
Chris Hanson | Special Effects Makeup Artist |
Mark Landon | Makeup Artist |
Steve LaPorte | Special Effects Makeup Artist |
Gilbert A. Mosko | Makeup Artist |
Douglas Noe | Prosthetic Makeup Artist |
Brian Penikas | Prosthetics |
Deborah Rutherford | Makeup Artist |
Rick Stratton | Makeup Artist |
Stan Winston | Makeup Effects |
Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Stefen Fangmeier | Second Unit Director |
Michele Panelli-Venetis | Second Unit First Assistant Director |
Tory Belleci | Modeling |
Adam Savage | Modeling |
Grant Imahara | Modeling |
Spice Williams-Crosby | Stunts |
Jennifer Caputo | Stunts |
Dana Dru Evenson | Stunts |
Laura Albert | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |
Doc Duhame | Stunts |
Leon Delaney | Utility Stunts |
Tanner Gill | Utility Stunts |
Dennis Fitzgerald | Utility Stunts |
Gary Guercio | Utility Stunts |
Jim Palmer | Stunts |
Will Leong | Stunts |
Mark Stefanich | Stunts |
Casey Pieretti | Utility Stunts |
Mike Stokey | Stunts |
Nils Allen Stewart | Stunts |
Raliegh Wilson | Utility Stunts |
Jesse V. Johnson | Stunts |
Freddie Joe Farnsworth | Stunts |
JD Roberto | Stunts |
Mark Aaron Wagner | Stunt Double |
Craig Lyn | CG Artist |
Dean Zimmerman | Assistant Editor |