Will Ferrell als James King | |
Kevin Hart als Darnell Lewis | |
Alison Brie als Alissa | |
Craig T. Nelson als Martin | |
T.I. als Russell | |
Greg Germann als Peter Penny | |
Matt Walsh als Bathroom Stall Man | |
Mariana Paola Vicente als Alissa's Friend | |
Katia Gomez als Rosa | |
Candi Brooks als Alissa's Friend | |
Jimmy Fallon als Jimmy Fallon | |
Edwina Findley als Rita | |
Erick Chavarria als Cecelio | |
Ariana Neal als Makayla | |
Paul Ben-Victor als Gayle Burns | |
John Mayer als John Mayer | |
Jon Eyez als Big Mike | |
Nito Larioza als Jaoa | |
Dan Bakkedahl als Leo | |
Ron Funches als Jojo | |
Jackie Tuttle als Alissa's Friend | |
Christopher Berry als Spider | |
Raeden Greer als Groupie | |
Elliott Grey als Judge V. Carlyle | |
James Moses Black als FBI Agent | |
Brian Oerly als Skinhead | |
Chris Marroy als Trader | |
Joshua Joseph Gillum als Rico | |
Dave Davis als Cross Dresser | |
T.J. Jagodowski als Chris | |
Shad Gaspard als Big Ass Julian | |
Dominique Perry als Shonda | |
Eli Jane als Yoga Mom (uncredited) | |
Erika Erica als Client (uncredited) | |
Hans Marrero als Big Guy #3 (uncredited) | |
Michael Martin als Homeless Guy | |
Jason R.A. Foster als Car washer | |
Michael P. Sullivan als Guy In Crowd |
Etan Cohen | Director |
Jay Martel | Screenplay |
Ian Roberts | Screenplay |
Etan Cohen | Screenplay |
Adam McKay | Story |
Jay Martel | Story |
Ian Roberts | Story |
Will Ferrell | Producer |
Adam McKay | Producer |
Bob Dohrmann | Co-Producer |
Ravi D. Mehta | Executive Producer |
Kevin J. Messick | Executive Producer |
Christophe Beck | Original Music Composer |
Tim Suhrstedt | Director of Photography |
Michael L. Sale | Editor |
Maher Ahmad | Production Design |
Kelly Curley | Art Direction |
Brett McKenzie | Art Direction |
Gabe Hilfer | Music Supervisor |
Fernand Bos | Music Editor |
Ronald J. Webb | Music Editor |
Cate Hardman | Script Supervisor |
Patti Perret | Still Photographer |
Gene Serdena | Set Decoration |
Allison Jones | Casting |
Justin Charles Evans | Stunt Double |
John Bernecker | Stunt Double |
Carl Anthony Nespoli | Stunt Double |
Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Eric Salas | Stunt Double |
Nito Larioza | Choreographer |
Jason Marconi | Title Designer |
Bart Brevé | First Assistant Editor |
Mikki Levi | First Assistant Editor |
Richard Cowan | First Assistant Director |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Bob Dohrmann | Unit Production Manager |
Scott August | Second Assistant Director |
Lex D. Geddings | Stunt Coordinator |
Brian Scott Olds | Additional Editing |
Matthew Gatlin | Assistant Art Director |
Dave Kelsey | Set Designer |
Kelly Hemenway | Graphic Designer |
Alice Alward | Art Department Coordinator |
Michael A. Johnson | Leadman |
Mike DeGrazzio | Digital Imaging Technician |
Lawrence Karman | "A" Camera Operator |
David J. White II | First Assistant "A" Camera |
Michael Applebaum | "B" Camera Operator |
Henry Cline | "B" Camera Operator |
Robert Baird | First Assistant "B" Camera |
Tammy Sandler | Unit Publicist |
David Wyman | Production Sound Mixer |
Betsy Lindell | Boom Operator |
Ryan Putz | Utility Sound |
Andy Ryan | Chief Lighting Technician |
Jaim O'Neil | Assistant Chief Lighting Technician |
Jimi Ryan | Key Grip |
Nick Nicolay | Best Boy Grip |
Edward J. Borasch Jr | Property Master |
Drew Guajardo | Assistant Property Master |
Ken Van Duyne | Assistant Costume Designer |
Andree Fortier | Costume Supervisor |
Patricia Gorman | Key Costumer |
Reba Saul | Key Costumer |
Steve Artmont | Makeup Department Head |
Carla Brenholtz | Key Makeup Artist |
Emily Tatum | Makeup Artist |
Bridget Cook | Hair Department Head |
Donna Spahn | Key Hair Stylist |
Carl G. Variste | Hairstylist |
Jennifer Hodges | Hairstylist |
Batou Chandler | Location Manager |
Gregory S. Carr | Second Second Assistant Director |
Randall S. Coe | Construction Coordinator |
John S. Baker | Special Effects Coordinator |
Bob Riggs | Special Effects Coordinator |
Doug Dovichi | Transportation Coordinator |
Kenneth Marsten | Additional Editor |
Abigail Callahan | Post Production Supervisor |
Bruce Jones | Visual Effects Supervisor |
Jacob Eaton | Visual Effects Producer |
Tammy Fearing | Sound Supervisor |
George H. Anderson | Sound Designer |
Phil Barrie | Sound Effects Editor |
Lee Gilmore | Sound Effects Editor |
Joe Schiff | Dialogue Editor |
Larry Kemp | Dialogue Editor |
Christopher T. Welch | ADR Editor |
Cherie Tamai | Assistant Sound Editor |
Roy Seeger | Assistant Sound Editor |
Elmo Weber | Sound Re-Recording Mixer |
Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Catherine Harper | Foley Artist |
Gregg Barbanell | Foley Artist |
Darrin Mann | Foley Mixer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Doc Kane | ADR Mixer |
Kostas Theodosiou | Digital Intermediate Colorist |
Dan Muscarella | Color Timer |
Gary Archer | Prosthetics |
Monty L. Simons | Stunts |
Taryn Terrell | Stunts |
Kurt D. Lott | Utility Stunts |
Shay Cunliffe | Costume Designer |
Jessica Elbaum | Executive Producer |
Chris Henchy | Producer |