David Andrews als John Hall | |
Kelly Wolf als Jane Wisconsky | |
Stephen Macht als Warwick | |
Andrew Divoff als Danson | |
Vic Polizos als Brogan | |
Brad Dourif als The Exterminator | |
Robert Alan Beuth als Ippeston | |
Ilona Margolis als Nardello | |
Jimmy Woodard als Carmichael | |
Jonathan Emerson als Jason Reed | |
Minor Rootes als Stevenson | |
Kelly L. Goodman als Warwick's Secretary | |
Susan Lowden als Daisy May | |
Joe Perham als Mill Inspector | |
Dana Packard als Millworker | |
Skip Wheeler als Millworker | |
Richard France als Millworker | |
Anne Rooney als Millworker | |
Raissa Danilova als Millworker | |
Emmet Kane als Exterminator's Assistant | |
Frank Welker als Giant Bat (voice) |
Ralph S. Singleton | Director |
John Esposito | Screenplay |
Mary Margiotta | Casting |
Jack Jennings | Art Direction |
Peter Stein | Director of Photography |
Jim Gross | Editor |
Gary Wissner | Production Design |
Larry Sugar | Executive Producer |
George R. Nelson | Set Decoration |
Bonnie Sugar | Executive Producer |
Randy Jon Morgan | Editor |
Anthony Marinelli | Original Music Composer |
Sharon Bialy | Casting |
Richard Pagano | Casting |
Sarah Lemire | Costume Design |
Joan Singleton | Associate Producer |
Brian Banks | Original Music Composer |
William J. Dunn | Producer |
Ralph S. Singleton | Producer |
Anthony Labonte | Associate Producer |
Stephen King | Short Story |
Randy Fife | Stunt Coordinator |
Michael Adams | Stunts |
Carl Ciarfalio | Stunts |
Kerrie Cullen | Stunts |
Greg Elam | Stunts |
Cliff McLaughlin | Stunts |
William Hassell | Unit Production Manager |
Diane Foti | Unit Production Manager |
Barry K. Thomas | First Assistant Director |
Mark Cotone | Second Assistant Director |
Peter Chesney | Second Unit Director |
Gershon Ginsburg | Assistant Art Director |
Rhonda Hardwick | Assistant Set Decoration |
Lynne Twentyman | Script Supervisor |
Rusty Geller | Camera Operator |
Gary Baum | First Assistant Camera |
Kent P. Hughes | Second Assistant Camera |
Beth Cotter | Second Assistant Camera |
Toris Von Wolfe | Still Photographer |
Bernie Blynder | Sound Mixer |
Jeffrey Blynder | Boom Operator |
David Gaines | Post Production Supervisor |
Amy Shorr | Assistant Editor |
Karen Dale Greene | Assistant Editor |
Jon Johnson | Sound Effects |
Howard Neiman | ADR Supervisor |
Howard Neiman | Foley Supervisor |
Richard Corwin | Dialogue Editor |
Richard Corwin | ADR Editor |
Harry Harris | Dialogue Editor |
Harry Harris | ADR Editor |
Hank Brodkin | Dialogue Editor |
Hank Brodkin | ADR Editor |
Jerry Trent | Foley Artist |
Audrey Trent | Foley Artist |
Doug E. Turner | Sound Re-Recording Mixer |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Grover B. Helsley | Sound Re-Recording Mixer |
Ron Bedrosian | ADR Engineer |
Christopher Kennedy | Music Editor |
Donna King | Costumer |
June Brickman | Key Makeup Artist |
Karen Blynder | Makeup Artist |
Candy Walker | Hairstylist |
Laura Butterworth | Local Casting |
Tony Cutrono | Second Unit Director of Photography |
John G. Scotti | Second Unit First Assistant Director |
Angela Hajianis | Costumer |