Kiefer Sutherland als Jack Harris | |
Kristy Swanson als Julie Albrecht | |
Robert Sean Leonard als Cruise | |
Kelly McGillis als Susan Stratton | |
Margaret Cho als Amanda | |
Bruce McGill als T.C. Bryant | |
Ruben Paul als Sam | |
Charles Fleischer als Randy | |
Henry Winkler als John Quinn | |
Farrah Forke als Laura Franklin | |
Michael Gross als Murray | |
Jack Plotnick als Curtis | |
Mike Kimmel als Pudgy | |
Brian George als Shamaal | |
Wendi Westbrook als Connie, Flight Attendant | |
Eleanor Mondale als Christine | |
Vito D'Ambrosio als Weather Analyst | |
John Bennett Perry als Senator Rutherford | |
Blake Lindsley als Wife | |
Karl Bury als Flight 393 Engineer | |
Alex Wexo als Flight 393 Pilot | |
John Nielson als Pissed Off Pilot | |
Drew Snyder als David, Flight 47 Pilot | |
Steve Sax als Co-Pilot, Flight 47 |
Mark Shepherd | Writer |
Robert Moreland | Writer |
Talaat Captan | Producer |
Vince Ravine | Producer |
Dean E. Fronk | Casting |
Donald Paul Pemrick | Casting |
Henner Hofmann | Director of Photography |
Lia Niskanen | Costume Design |
Michael Perry | Production Design |
Richard Howard | Director |
Randy Miller | Original Music Composer |
Talaat Captan | Story |
Edward R. Abroms | Editor |
Kenneth S. Wiener | Art Direction |
Robert Stover | Set Decoration |
Jennifer Donish | Hairstylist |
Rela Martine | Key Hair Stylist |
Rela Martine | Key Makeup Artist |
David Allen Cluck | First Assistant Director |
Erika Ensign | Art Department Coordinator |
Kevin P. Lewis | Construction Coordinator |
Grant Samson | Leadman |
Duff Campbell | Boom Operator |
Rick Evans | Dialogue Editor |
Michael Kreple | ADR Editor |
Greg Mauer | Foley Editor |
Paul N.J. Ottosson | Sound Designer |
George Phillips | Special Effects Coordinator |
Kurt Bryant | Stunt Coordinator |
Patti Arpaia | Still Photographer |
Eric S. Boland | Best Boy Electric |
Michael L. Colwell | Key Grip |
John Joyce | Camera Operator |
Brett Laumann | Gaffer |
Spencer McDonald | Camera Operator |
Darragh Marmorstein | Costume Supervisor |
Randy Miller | Conductor |
Wendy Kutzner | Production Coordinator |
Alan D. Purwin | Pilot |
Kim Ramos Van Hazel | Script Supervisor |
Paul Ratajczak | Sound Supervisor |
Paul Ratajczak | Sound Re-Recording Mixer |
Hank Baumert Jr. | Second Unit Director of Photography |
Al Goto | Stunt Coordinator |