Andrew Garfield als Desmond T. Doss | |
Sam Worthington als Captain Glover | |
Vince Vaughn als Sgt Howell | |
Teresa Palmer als Dorothy Schuttle | |
Luke Bracey als Smitty Ryker | |
Hugo Weaving als Tom Doss | |
Rachel Griffiths als Bertha Doss | |
Ryan Corr als Lieutenant Manville | |
Richard Roxburgh als Colonel Stelzer | |
Goran D. Kleut als Andy 'Ghoul' Walker | |
Luke Pegler als Milt 'Hollywood' Zane | |
Firass Dirani als Vito Rinnelli | |
Michael Sheasby als Tex Lewis | |
Nathaniel Buzolic als Harold "Hal" Doss | |
Ori Pfeffer als Irv Schecter | |
Matt Nable als Lt. Cooney | |
Jacob Warner als James Pinnick | |
Richard Pyros als Randall "Teach" Fuller | |
Ben Mingay als Grease Nolan | |
Harry Greenwood als Henry Brown | |
Damien Thomlinson als Ralph Morgan | |
Robert Morgan als Colonel Sangston | |
Milo Gibson als Lucky Ford | |
John Batziolas als Rescued Private Schulenburg | |
Charles Jacobs als Private Webb | |
Ben O'Toole als Corporal Jessop | |
James Lugton als Hiker | |
Kasia Stelmach als Hiker's Friend | |
Tim McGarry als Local Man | |
Tyler Coppin als Lynchburg Doctor | |
Dennis Kreusler als Sergeant Amos | |
Nico Cortez als Wal Kirzinski | |
Helmut Bakaitis als Minister | |
Bill Young als General Musgrove | |
Benedict Hardie als Captain Daniels | |
Darcy Bryce als Young Desmond | |
Philip Quast als Judge | |
James Mackay als Prosecutor | |
Sam Parsonson als 96th Soldier Bob | |
James O'Connell als 96th Soldier Page | |
Sean Lynch als Popeye | |
Hayden Geens als Wounded Private Blake | |
Tim Potter als Soldier Hank | |
Santo Tripodi als Soldier Carl | |
Nobuaki Shimamoto als Japanese Officer | |
Laurence Brewer als Head Doctor | |
Hiroshi Kasuga als Japanese Hanging Soldier | |
Yuki Nagashima als Rescued Japanese Soldier | |
Taki Abe als Japanese Sniper | |
Taka Uematsu als Reacting Japanese Soldier #2 | |
Yoji Tatsuta als Japanese General | |
Thomas Unger als Stretcher Bearer | |
John Cannon als Corporal Cannon | |
Georgia Adamson als Receptionist | |
Andrew Sears als Private Maguire | |
Jim Robison als Private Bates | |
Nathan Baird als Private Green | |
Samuel R. Wright als Private Dixon | |
Mikael Koski als Private Giles | |
Troy Pickering als Private Tyler | |
James Moffett als Private Lewis | |
Roman Guerriero als Young 'Hal' Doss | |
Jarin Towney als Teenage Boy | |
Richard Platt als Flirting Hospital Soldier | |
Laura Buckton als Cinema Kissing Sweetheart | |
Anthony Rizzo als Cinema Kissing Soldier | |
Simon Edds als MP Gibbs | |
Thatcher McMaster als Company B Soldier | |
Josh Dean Williams als Private Perry | |
Andrew Hansch als Bugle Player | |
Craig Reeves als Climbing Soldier | |
Adrian Twigg als Soldier - Death Throes | |
Luke McMahon als Stretcher Bearer | |
Bill Thompson als Wounded Soldier | |
William Takayanagi-Temm als Firing Japanese Soldier #1 | |
Kazuaki Ono als Firing Japanese Soldier #2 | |
Eric Taugherbeck als Wounded Private O'Conner | |
Ned Law als Rescued Private Horvath | |
Kazuki Yuyama als Corpse with Rats #2 | |
Daisaku Takeda als Corpse With Rats #3 | |
Raphael Sikic als Corpse with Rats #4 | |
Ryuzaburo Naruse als Injured Japanese in Tunnel | |
Adam Bowes als Rescued Wounded Leg Soldier | |
Michael Hennessy als Rescued Private Moran | |
Benjamin McCann als Rescued Private Saareste | |
Daniel Thone als Stretcher Bearer | |
Nathan Halls als Private Tillson | |
Nicholas Cowey als Private Gregan | |
Charles Upton als Scared Military Officer | |
Toshiyuki Teramoto als Surrendering Soldier | |
Honsen Haga als Japanese General's Assistant | |
Milan Pulvermacher als Billy Bob (uncredited) | |
Yasushi Asaya als Japanese Soldier (uncredited) |
Lawrence Bender | Executive Producer |
John Gilbert | Editor |
Mark Robins | Supervising Art Director |
James Horner | Thanks |
Mel Gibson | Director |
Bruce Davey | Producer |
Rupert Gregson-Williams | Original Music Composer |
Suzanne Warren | Executive Producer |
David Permut | Producer |
Simon Duggan | Director of Photography |
Joel Kramer | Associate Producer |
Lizzy Gardiner | Costume Design |
Warren Hanneman | Hairstylist |
Mic Rodgers | Stunt Coordinator |
Mic Rodgers | Second Unit Director |
Barry Robison | Production Design |
Nikki Barrett | Casting |
Richie Dehne | Property Master |
Robert Schenkkan | Screenplay |
Brian Oliver | Producer |
Stuart Ford | Executive Producer |
James M. Vernon | Executive Producer |
Kevin Kaska | Orchestrator |
Bill Mechanic | Producer |
Noriko Watanabe | Makeup Artist |
Barbara Gibbs | Line Producer |
Andrew Knight | Screenplay |
Kimberly Harris | ADR Supervisor |
Tyler Thompson | Executive Producer |
Joe Cappelletti | ADR Voice Casting |
Rick Nicita | Executive Producer |
Michael Bassick | Executive Producer |
Buddy Patrick | Executive Producer |
David S. Greathouse | Executive Producer |
Mark C. Manuel | Executive Producer |
Christopher Woodrow | Executive Producer |
Terry Benedict | Producer |
Damian Wyvill | Second Unit Director of Photography |
Lorelle Adamson | Production Manager |
William D. Johnson | Producer |
Ted O'Neal | Executive Producer |
Larry Van Duynhoven | Prosthetic Supervisor |
Paul Currie | Producer |
Kerry Thompson | Costume Supervisor |
Rob Flanagan | Driver |
Leo Shi Young | Co-Executive Producer |
Kevin O’Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Jacinta Leong | Art Direction |
Sophie Fabbri-Jackson | Script Supervisor |
Chris Godfrey | Visual Effects Supervisor |
Prue Fletcher | Visual Effects Producer |
Shaun Conway | Gaffer |
Mary Barltrop | Location Manager |
Calum McFarlane | Camera Operator |
David Booth | Visual Effects Supervisor |
Robert Mackenzie | Sound Effects Editor |
Katherine Heads | Digital Intermediate |
Fiona Nix | Unit Publicist |
Mark Jefferies | Rigging Gaffer |
Lauren Selig | Executive Producer |
Bec Taylor | Key Hair Stylist |
Mark Rogers | Still Photographer |
Jo Weeks | Script Supervisor |
Ricky Schamburg | Camera Operator |
Andy Wright | Sound Supervisor |
Angela Conte | Key Makeup Artist |
Sean Button | Stunts |
Gregory Crosby | Co-Producer |
Mark Goellnicht | Steadicam Operator |
Kanin Phemayothin | 3D Artist |
Len Blavatnik | Executive Producer |
P.J. Voeten | First Assistant Director |
Peter Cogar | Armorer |
Gideon Marshall | Armorer |
Christian Gibson | Camera Operator |
John Platt | Camera Operator |
Shane Thomas | Hair Designer |
Gerard Maher | First Assistant Camera |
Scott Dolan | First Assistant Camera |
Peter Grace | Sound Recordist |
Trish Cahill | Digital Intermediate |
Zak Mechanic | Co-Producer |
Brian Nickless | Assistant Art Director |
Daniel James Cox | Visual Effects Art Director |
Kathy Freeman | VFX Editor |
Maximilian Rea | Visual Effects Coordinator |
Miranda Culley | Visual Effects Producer |
Liam Price | Sound Effects Editor |
Tara Webb | Sound Effects Editor |
Steve Longi | Co-Producer |
Mark Glindeman | Gaffer |
Dan Oliver | Special Effects Supervisor |
Eric Greenfeld | Executive Producer |
Lenny Kornberg | Executive Producer |
Tina Xiuli Chen | Co-Producer |
Elexa Ruth | Co-Producer |
Jason Seagraves | Co-Producer |
Helen Ye Zhong | Co-Producer |
James H. Pang | Co-Executive Producer |
Alice Lanagan | Art Department Coordinator |
Amanda Kirby | Armorer |
Amanda Kirby | Armory Coordinator |
Evan Parker | Armorer |
Peter Ray | Armorer |
Martin Ryan | Armorer |
Ben Seager | 3D Generalist |
Matthew Tillman | 3D Generalist |
Martin Le | Animation |
Peter Kober | 3D Generalist |
Evans Mark | 3D Generalist |
Juri Mejan-Fripp | 3D Generalist |
Craig Baxter | Animation |
Aaron Dexter | Visual Effects Coordinator |
Simone Clow | Visual Effects Producer |
Simon Maddison | Visual Effects Supervisor |
Jasmin Lyford | Special Effects Coordinator |
Genevieve Bevan-John | Pyrotechnician |
Tristian Haddon | Pyrotechnician |
Carly Turner | First Assistant Editor |
Kyle Gardiner | Stunt Coordinator |
Brian Smith | ADR Mixer |
Michael Matthews | Stunts |
Charlie Nott | Electrician |
Jack Kingsley | Stunts |