Russell Crowe als East Driscoll | |
Charlotte Rampling als Grace McAlister | |
Alexander Outhread als Alan Marshall | |
Frankie J. Holden als Bushman Marshall | |
Jake Frost als Joe Carmichael | |
Alethea McGrath als Mrs. Bilson | |
John Rafter Lee als Charles McAlister | |
Frank Gallacher als Mr. Thomas the Preacher | |
Amanda Douge als Nellie Bolster | |
Kirsty McGregor als Elsie Marshall | |
Daphne Grey als Mrs. Herbert | |
Caroline Kemp als Lucy Taylor | |
Sam Nightingale als Freckles Jack | |
Syd Brisbane als Duke the Dance Caller | |
Peter Osborn als Father Finnegan | |
Wayne Pygram als Snarley Burns |
Ann Turner | Director |
Ken Sallows | Editor |
Ross Major | Production Design |
Ross Major | Costume Design |
Peter Hepworth | Screenplay |
James Bartle | Director of Photography |
Not Drowning Waving | Original Music Composer |
Ben Gannon | Producer |
Vicki Niehus | Art Direction |
Ann Turner | Screenplay |
Sash Lamey | Hairstylist |
Jane Surrich | Makeup Artist |
Beverley Freeman | Additional Hairstylist |
Suzie Warhurst-Steele | Makeup Artist |
Gary Buss | Unit Manager |
Barbara Gibbs | Production Manager |
Chris Webb | First Assistant Director |
Monica Pearce | Second Assistant Director |
Geoffrey Giuffre | Third Assistant Director |
Guy Allain | Painter |
Peter Collias | Scenic Artist |
Tony Cronin | Set Dressing Buyer |
Julie Ferrand | Property Builder |
Brenton Grear | Carpenter |
John Moore | Construction Manager |
Tamara Pankiw | Draughtsman |
Tony Cronin | Set Dresser |
Andrew Plumer | Set Dressing Buyer |
Andrew Plumer | Set Dresser |
Christo Reid | Painter |
Tony Rosella | Runner Art Department |
John Santucci | Standby Property Master |
Tim Stanley | Carpenter |
Arthur Vette | Carpenter |
Deborah Wilde | Art Department Coordinator |
Tony Xeros | Set Dresser |
Steve Burgess | ADR Recordist |
James Currie | Sound Mixer |
Dean Gawen | Sound Editor |
Ashley Grenville | Sound Editor |
Paul Huntingford | Sound Editor |
Anne Le Campion | ADR Recordist |
Scott Piper | Boom Operator |
Ronny Reinhard | Assistant Sound Editor |
John Simpson | Foley Mixer |
Pete Smith | Sound Mixer |
Phil Tipene | Location Sound Recordist |
Rex Watts | Sound Editor |
Zev Eleftheriou | Stunt Coordinator |
Lea Reid | Stunt Double |
Bernadette Van Gyen | Stunt Double |
Darrin Ballangarry | Electrician |
David Foreman | Additional Camera |
Werner Gerlach | Best Boy Grip |
Hugh Hartshorne | Still Photographer |
Darrin Keough | First Assistant Camera |
Jennifer Mitchell | Additional Still Photographer |
Robin Morgan | Grip |
Brad Shield | Steadicam Operator |
Serge Thomann | Additional Still Photographer |
Trevor Toune | Gaffer |
Robbie Van Amstel | Assistant Grip |
Lyddy Van Gyen | Additional Camera |
David Williamson | Camera Operator |
Jules Wurm | Clapper Loader |
Jan Killen | Extras Casting |
Sandi Cichello | Costumer |
Ruth De la Lande | Wardrobe Supervisor |
Tracey Richardson | Seamstress |
Christopher Webster | Dresser |
Maria Kaltenthaler | First Assistant Editor |
Ian Letcher | Color Grading |
David Lightfoot | Location Manager |
Christine Woodruff | Music Coordinator |
Peter Gawler | Script Editor |
Sue Smith | Script Editor |
Kristin Witcombe | Continuity |
Oliver Streeton | Title Designer |
Heather Muirhead | Production Secretary |