Andie MacDowell als Sarah Lloyd | |
Elias Koteas als Yeager Pollack | |
Brendan Gleeson als Marc Stevenson | |
Adrien Brody als Kyle Morris | |
David Strathairn als Harrison Lloyd | |
Quinn Shephard als Margaux Lloyd | |
Gerard Butler als Chris Kumac | |
Alun Armstrong als Samuel Brubeck | |
Caroline Goodall als Johanna Pollack | |
Diane Baker als Mary Francis | |
Marie Trintignant als Cathy | |
Christian Charmetant als Jeff | |
Scott Anton als Cesar Lloyd | |
Dragan Antonic als Chetnik | |
Christopher Clarke als David | |
Marie-Béatrice Bernert als Austrian Woman | |
Antony Boehm als Freddy | |
Predrag Bjelac als Doctor in Vukovar | |
Kurt Cramer als CNN Journalist | |
Amy Huck als Cybil | |
Corey Johnson als Peter Francis | |
Joel Kirby als Michael | |
Joel Sugerman als Nelson | |
Bruce Solomon als Rabbi | |
Simon Francis als Layout Technician | |
Milan Gargula als Katzman | |
Bela Grushka als Nina Portnoy | |
Jessica Horváthová als HTV Interviewer | |
Rianne Kooiman als Newsweek Journalist | |
Ljiljana Krstić als Old Woman | |
Zivko Petrov als Nustar Peasant | |
Dragan Radivojevic Lav als Sniper | |
Rich Gold als Journalist | |
Gregory Linington als Journalist | |
Deborah Michaels als Journalist | |
Dale Wyatt als Mistress of Ceremony |
Élie Chouraqui | Director |
Didier Le Pêcheur | Screenplay |
Isabel Ellsen | Screenplay |
Albert Cohen | Producer |
Nicola Pecorini | Director of Photography |
Bruno Coulais | Music |
Amanda Mackey | Casting |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Lucinda Syson | Casting |
Sandra Terryn | Casting |
Donatienne de Goros | Script Supervisor |
Emmanuelle Castro | Editor |
Jacques Witta | Editor |
Baxter | Editor |
Élie Chouraqui | Producer |
Élie Chouraqui | Screenplay |
Karine Bensa | Second Assistant Director |
Petr Hartl | Assistant Director |
Lucie Pascu | Assistant Director |
Pavel Typolt | Assistant Director |
Matthias Weber | Assistant Director |
Jessica Horváthová | Casting |
Mercedes Kelso | Casting Assistant |
Alena Kubálková | Extras Casting |
Ondřej Nerud | Production Manager |
Eliane Lacroux | Production Manager |
François Pulliat | Unit Production Manager |
Petr Šplíchal | Unit Production Manager |
Šárka Cimbalová | Production Coordinator |
Alexandre Vernerey | Production Coordinator |
Laurence Henaff | Production Secretary |
Tomáš Pavlacký | Translator |
Michal Stama | Translator |
Danielle Foatelli | Accountant |
Jiri Tichacek | Accountant |
Vladana Mrazova | Assistant Accountant |
Élie Chouraqui | "A" Camera Operator |
Stefano Falivene | "B" Camera Operator |
Łukasz Bielan | "B" Camera Operator |
Steve Itano | Focus Puller |
Francesco Di Giacomo | Focus Puller |
Marek Prokes | Focus Puller |
Ladislav Hrubý | Camera Loader |
Zdeněk Mrkvička | Camera Loader |
Tomas Munzberger | Clapper Loader |
Václav Pražský | Clapper Loader |
Valerio Villalba | Clapper Loader |
Nicola Pecorini | Steadicam Operator |
Isabel Ellsen | Still Photographer |
Martin Boissau | Boom Operator |
Tomáš Červenka | Boom Operator |
Vojtěch Větrovec | Boom Operator |
Martin Martinec | Art Direction |
Ludek Minarik | Assistant Art Director |
Miroslav Zdenek | Assistant Art Director |
Vincenzo Forletta | Assistant Production Design |
Aleš Čepelka | Assistant Production Design |
Jan Mates | Construction Coordinator |
Nello Giorgetti | Set Decoration |
Tiziano Santi | Property Master |
Jiří Žůček | Property Master |
Pavel Hemmy | Props |
Stefan Mily | Props |
Jiří Dušek | Set Dresser |
Tomas Hais | Set Dresser |
Josef Večerek | Set Dresser |
Dan Hampel | Location Manager |
Tonda Navratil | Location Manager |
Kamel Tazit | Storyboard Artist |
Lionel Pouchard | Storyboard Artist |
Jana Dolejší | Costume Supervisor |
Anjali Lenglet | Wardrobe Supervisor |
Laëtitia Harvey | Costumer |
Lena Tajerova | Costumer |
Petr Pluhař | Costumer |
Hana Rambová | Wardrobe Assistant |
Nada Rerichova | Wardrobe Assistant |
Helena Rovná-Dvořáková | Wardrobe Assistant |
Stanislava Šlosserová | Wardrobe Assistant |
Jana Smetanová | Wardrobe Assistant |
Eva Vacková | Wardrobe Assistant |
Giannetto De Rossi | Makeup Department Head |
Giuseppe Desiato | Makeup Artist |
Alena Marečková | Assistant Makeup Artist |
Jiří Farkaš | Makeup Artist |
Tamara Koubová | Assistant Makeup Artist |
Jaroslav Šámal | Assistant Makeup Artist |
Jacques Stephane Lempire | Hairstylist |
Mirella De Rossi | Hairstylist |
Tereza Kolihova | Hairstylist |
Slavomír Mikovec | Gaffer |
Bohumil Bojohavlicek | Best Boy Electric |
Radek Černý | Electrician |
Josef Jancer | Rigging Gaffer |
Maria Angela Quiroga | Key Grip |
Giampaolo Bagalà | Key Grip |
Petr Canilla | Dolly Grip |
Robert Kodera | Dolly Grip |
Aïlo Auguste-Judith | Additional Editor |
Sylvie Petat | Assistant Editor |
Nadine Verdier | Assistant Editor |
Andrea Pugner | Assistant Editor |
Claude Broutin | Assistant Editor |
Jean-Pierre Halbwachs | Sound Editor |
Selim Azzazi | Assistant Sound Editor |
Roman Dymny | Assistant Sound Editor |
Bridget O'Driscoll | Dialogue Editor |
Jean-Marc Schick | Dialogue Editor |
Catherine Constant-Grisolet | Post Production Supervisor |
Michel Filippi | ADR Supervisor |
Denis Prud'hon | ADR Editor |
Gilles Missir | ADR Mixer |
Laurent Lévy | Foley Artist |
Judith Guittier | Foley Artist |
Loïc Moniotte | Sound Recordist |
Vincent Cosson | Sound Recordist |
Patrick Delamotte | Color Timer |
Patrick Mery | Visual Effects Editor |
Ladislav Lahoda | Stunt Coordinator |
Jana Hrbková | Transportation Captain |
Pascal Launay | Unit Publicist |
Cliff Eidelman | Conductor |
Lesley Langs | Music Editor |
Cliff Eidelman | Orchestrator |
Paul S. Henning | Orchestrator |
Penka Kouneva | Orchestrator |