Daniel Radcliffe als Harry Potter | |
Rupert Grint als Ron Weasley | |
Emma Watson als Hermione Granger | |
Imelda Staunton als Dolores Umbridge | |
Helena Bonham Carter als Bellatrix Lestrange | |
Robbie Coltrane als Rubeus Hagrid | |
Gary Oldman als Sirius Black | |
Ralph Fiennes als Lord Voldemort | |
Michael Gambon als Albus Dumbledore | |
Alan Rickman als Severus Snape | |
Richard Griffiths als Vernon Dursley | |
Brendan Gleeson als Alastor "Mad-Eye" Moody | |
Jason Isaacs als Lucius Malfoy | |
Evanna Lynch als Luna Lovegood | |
Katie Leung als Cho Chang | |
Warwick Davis als Filius Flitwick | |
Fiona Shaw als Petunia Dursley | |
Maggie Smith als Minerva McGonagall | |
David Thewlis als Remus Lupin | |
Emma Thompson als Sybill Trelawney | |
Julie Walters als Molly Weasley | |
David Bradley als Argus Filch | |
Tom Felton als Draco Malfoy | |
Robert Hardy als Cornelius Fudge | |
George Harris als Kingsley Shacklebolt | |
Natalia Tena als Nymphadora Tonks | |
Mark Williams als Arthur Weasley | |
Harry Melling als Dudley Dursley | |
Jason Boyd als Piers | |
Richard Macklin als Malcolm | |
Kathryn Hunter als Arabella Figg | |
Miles Jupp als TV Weatherman | |
Jessica Hynes als Mafalda Hopkirk (voice) | |
Adrian Rawlins als James Potter | |
Geraldine Somerville als Lily Potter | |
Peter Cartwright als Elphias Doge | |
Brigitte Millar als Emmeline Vance | |
Timothy Bateson als Kreacher (voice) | |
James Phelps als Fred Weasley | |
Oliver Phelps als George Weasley | |
Bonnie Wright als Ginny Weasley | |
Jamie Wolpert als Newspaper Vendor | |
Nicholas Blane als Bob | |
Daisy Haggard als Lift (voice) | |
Chris Rankin als Percy Weasley | |
Sian Thomas als Amelia Bones | |
Jamie Waylett als Vincent Crabbe | |
Josh Herdman als Gregory Goyle | |
Matthew Lewis als Neville Longbottom | |
Ryan Nelson als Slightly Creepy Boy | |
William Melling als Nigel 2nd Year | |
Apple Brook als Wilhelmina Grubbly-Plank | |
Devon Murray als Seamus Finnigan | |
Alfred Enoch als Dean Thomas | |
Afshan Azad als Padma Patil | |
Shefali Chowdhury als Parvati Patil | |
Jim McManus als Barman | |
Nick Shirm als Somewhat Doubtful Boy | |
Sam Beazley als Everard | |
John Atterbury als Phineas | |
Arben Bajraktaraj als Azkaban Death Eater | |
Richard Leaf als Dawlish | |
Tony Maudsley als Grawp | |
Alec Hopkins als Young Severus Snape | |
Robbie Jarvis als Young James Potter | |
James Walters als Young Sirius Black | |
Charles Hughes als Young Peter Pettigrew | |
James Utechin als Young Remus Lupin | |
Jason Piper als Centaur | |
Michael Wildman als Centaur | |
Richard Cubison als Death Eater | |
Peter Best als Death Eater | |
Tav MacDougall als Death Eater | |
Richard Trinder als Death Eater | |
Nathan Clarke als Gryffindor Student (uncredited) | |
David Heyman als Healer in Portrait (uncredited) | |
Cliff Lanning als Edgar Bones (uncredited) | |
James Payton als Frank Longbottom (uncredited) | |
Christopher Rithin als Dennis (uncredited) | |
Lauren Shotton als Pansy Parkinson (uncredited) | |
Timothy Spall als Peter Pettigrew (uncredited) | |
Lisa Wood als Alice Longbottom (uncredited) | |
Saskia Strallen als Dumbledore's Army Member (uncredited) | |
Robert Pattinson als Cedric Diggory (archive footage) |
James Boyle | Sound Designer |
Jany Temime | Costume Design |
David Yates | Director |
David Heyman | Producer |
Mark Day | Editor |
J.K. Rowling | Novel |
Michael Goldenberg | Screenplay |
Lynda Armstrong | Makeup Artist |
Stuart Craig | Production Design |
Slawomir Idziak | Director of Photography |
Greg Powell | Stunt Coordinator |
James Mather | Supervising Sound Effects Editor |
Ben Cooke | Stunts |
Nicholas Hooper | Original Music Composer |
Andrew Ackland-Snow | Art Direction |
Fiona Weir | Casting |
Alastair Bullock | Art Direction |
Mark Bartholomew | Art Direction |
Luke Emrose | Special Effects |
Tim Alexander | Visual Effects |
Richard Davies | Assistant Costume Designer |
Tim Burke | Visual Effects Supervisor |
Robert Edwards | ADR Recordist |
Sean MacKenzie | Compositing Supervisor |
John Walker | CG Supervisor |
John Moffatt | Visual Effects Supervisor |
Anthony Knight | Stunt Double |
Joanna Whitney | Stunt Double |
Nicholas Daines | Stunt Double |
Matthew Stirling | Stunts |
Mark Archer | Stunts |
Gabrielle Fritz | Stunt Double |
Rick English | Stunts |
Diz Sharpe | Stunt Double |
David Holmes | Stunt Double |
David Barron | Producer |
Lionel Wigram | Executive Producer |
John Trehy | Co-Producer |
Tim Lewis | Unit Production Manager |
Tim Lewis | Associate Producer |
Stephen Woolfenden | Second Unit Director |
Cliff Lanning | First Assistant Director |
Simon Emanuel | Production Manager |
John Richardson | Special Effects Supervisor |
Nick Dudman | Makeup Effects Designer |
Emma Norton | Visual Effects Producer |
Mike Brewster | Second Unit Director of Photography |
Chris Shaw | Visual Effects Supervisor |
José Granell | Modelling Supervisor |
James Mather | Supervising Sound Editor |
Neil Lamont | Supervising Art Director |
Stephenie McMillan | Set Decoration |
Matthew Sharp | Second Assistant Director |
Anna Worley | Script Supervisor |
Martin Schadler | Art Direction |
Gary Tomkins | Art Direction |
Alexandra Walker | Art Direction |
Stuart Wilson | Production Sound Mixer |
Andy Kennedy | Sound Designer |
Dominic Gibbs | Sound Effects Editor |
Jon Olive | Sound Effects Editor |
Jethro Loughran | Sound Effects Editor |
Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Cooper | Sound Re-Recording Mixer |
Graham Churchyard | Costume Supervisor |
Amanda Knight | Makeup Designer |
Belinda Hodgson | Makeup Artist |
Sharon Nicholas | Makeup Artist |
Paul Spateri | Prosthetic Makeup Artist |
Shaune Harrison | Prosthetic Makeup Artist |
Mark Coulier | Prosthetic Makeup Artist |
Theresa Corrao | Visual Effects Producer |
Paul J. Franklin | Visual Effects Supervisor |
Dominic Sidoli | Visual Effects Producer |
Greg Butler | Visual Effects Supervisor |
Jason Heapy | Visual Effects Producer |
Tim Alexander | Visual Effects Supervisor |
Stephanie Hornish | Visual Effects Producer |
Craig Lyn | Visual Effects Supervisor |
Amy Beresford | Visual Effects Producer |
Ann Koska | Thanks |
Alisha Smith | Stunt Double |
Joanna Whitney | Stunts |
Tina Maskell | Stunts |
Emma Mac | Stunts |
Charlotte Hunter | Stunts |
Jade Gordon | Stunts |
Sarah Franzl | Stunts |
Amanda Foster | Stunts |
Kelly Attfield | Stunts |
Lucy Allen | Stunts |
Peter Burgis | Foley Artist |
Andie Derrick | Foley Artist |
Nigel Heath | Foley Mixer |
Rachael Tate | ADR Recordist |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Lorne Orleans | Producer |
Satarupa Bradley | Set Decoration |
Tolga Kenan | Stunts |
Marc Mailley | Stunts |
Rob Bliss | Concept Artist |
Ferran Domenech | Animation Supervisor |