Andy Kaufman als Val | |
Bernadette Peters als Aqua | |
Randy Quaid als Charlie | |
Kenneth McMillan als Max | |
Christopher Guest als Calvin | |
Melanie Mayron als Susan | |
Richard B. Shull als Factory Boss | |
Dick Miller als Factory Watchman | |
Kathleen Freeman als Helicopter Pilot | |
Mary Woronov als Party House Owner | |
Paul Bartel als Party Guest | |
Anne Wharton als Party Guest | |
Barry Diamond als Firing Range Technician / Catskil | |
Stephanie Faulkner als Firing Range Technician | |
Jeffrey Kramer als Party Butler Robot | |
Irene Cagen als Party Maid Robot | |
Karsen Lee Gould als Party Maid Robot | |
Gene LeBell als Forklift Driver Robot | |
Jerry Garcia als Phil (voice) | |
Jack Carter als Catskill (voice) | |
Ron Gans als Crimebuster Deluxe (voice) |
Allan Arkush | Director |
John Hill | Writer |
Michael Phillips | Producer |
Charles Rosher Jr. | Director of Photography |
Douglas Green | Executive Producer |
John Hill | Associate Producer |
Tina Hirsch | Editor |
John Williams | Original Music Composer |
William Batliner | Casting |
John W. Corso | Production Design |
Anita Dann | Casting |
Stan Winston | Makeup Effects |
Madeline Ann Graneto | Costume Design |
Marc E. Meyer Jr. | Set Decoration |
Albert Whitlock | Visual Effects |
Ronald G. Smith | Unit Production Manager |
Don Roberts | Unit Production Manager |
Don Zepfel | First Assistant Director |
Dean Lyras | Second Assistant Director |
Paul M. Pollard | Camera Operator |
Louis Niemeyer | First Assistant Camera |
Joseph Cosko Jr. | Second Assistant Camera |
Katherine Wooten | Script Supervisor |
Theadora Van Runkle | Costume Design |
Zoltan Elek | Makeup Artist |
Vince Prentice | Makeup Artist |
James R. Alexander | Production Sound Mixer |
Roger Heman Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Rex Slinkard | Sound Re-Recording Mixer |
Phil Flad | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Finan | Assistant Editor |
Tom Finan | Post Production Coordinator |
Colin C. Mouat | Sound Designer |
Gil Hudson | Dialogue Editor |
Tally Paulos | Dialogue Editor |
Kenneth Hall | Music Editor |
Ora Green | Hairstylist |
Grace Kuhn | Costume Supervisor |
Alex D'Alessio | Costume Supervisor |
Lorry Richter | Costume Supervisor |
Gene Nohlman | Set Designer |
Pat Clark | Boom Operator |
Conrad E. Palmisano | Stunt Coordinator |
Faith Minton | Stunts |
Debby Porter | Stunts |
Diane Peterson | Stunts |