Linda Blair als Marti Gaines | |
Vincent Van Patten als Seth | |
Peter Barton als Jeff Reed | |
Suki Goodwin als Denise Dunsmore | |
Kevin Brophy als Peter Bennett | |
Jenny Neumann als May | |
Jimmy Sturtevant als Scott | |
Hal Ralston als Older Cop | |
Carey Fox als Younger Cop | |
Ron Gans als Driver (as Ronald Gans) | |
Gloria Heilman als Party Girl |
Joseph Wolf | Executive Producer |
Johanna Ray | Casting |
Tom DeSimone | Director |
Bruce Cohn Curtis | Producer |
Steven Legler | Art Direction |
Lennie Barin | Costume Design |
Ken Horn | Makeup Effects |
Irwin Yablans | Producer |
Chuck Russell | Executive Producer |
Anthony DiMarco | Editor |
Mark L. Rosen | Producer |
Mac Ahlberg | Director of Photography |
Randy Feldman | Writer |
Dan Wyman | Original Music Composer |
Tom Schwartz | Makeup Effects |
Pamela Peitzman | Makeup Artist |
Michael Mills | Prosthetic Makeup Artist |
Lee Lazarow | Set Dresser |
Jeff Knight | Assistant Art Director |
Jan Brodin | Sound Mixer |
Douglas B. Arnold | Boom Operator |
Michael J. Ford | Sound Editor |
Roxanne Jones McCarthy | Assistant Sound Editor |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Paul A. Sharpe | Sound Re-Recording Mixer |
Sam F. Shaw | Sound Effects Editor |
Ken Dufva | Foley Artist |
John Eggett | Special Effects Supervisor |
Jacqueline Saint Anne | Key Costumer |
Frank Darabont | Production Assistant |
Michael Fottrell | Production Manager |
Barbara Javitz | Production Coordinator |
Johanna Ray | Casting Director |
John Ross Bush | First Assistant Director |
Jim Charleston | Second Assistant Director |
Harry Haskell | Third Assistant Director |
Jenny Townsend | Script Supervisor |
Danny Toback | Key Grip |
Robert Fischer | Best Boy Grip |
Patrick Hall | Grip |
Patrick Hall | Driver |
Bradley S. Christian | Grip |
Larry Lapointe | Gaffer |
Rick Rolnick | Best Boy Electrician |
Richard Groetchen | Best Boy Electrician |
Marty Carrillo | Electrician |
John Buckley | Electrician |
Theresa Nicholls | Assistant Costume Designer |
Christopher Gibson | Wardrobe Assistant |
Loma Lee Brookbank | Property Master |
Robert Ulrich Jr. | Assistant Property Master |
Freddie Hice | Stunt Coordinator |
Kerrie Cullen | Stunt Double |
Marcia Holley | Stunt Double |
Steve Holladay | Stunt Double |
Jeff Staggs | Construction Coordinator |
George Herthel | Art Department Assistant |
Mark Tarnawsky | Art Department Assistant |
Mark Luine | Art Department Assistant |
David Clark | Art Department Assistant |
Robyn Jill Harwood | Art Department Assistant |
David Daniels | Art Department Assistant |
Richard Singletary | Art Department Assistant |
Michael Wilson | Second Assistant Camera |
Robert Harmon | Still Photographer |
Randy Nolen | Steadicam Operator |
Warren Chadwick | Assistant Editor |
Alan Schultz | Assistant Editor |
Kenneth Karman | Music Editor |
Bob Walter | Music Coordinator |
Sheryl Roberts | Production Secretary |
Robert J. Howard | Location Casting |
Steve Ringel | Location Casting |
Victor J. Kubitschek | Extras Casting |
Barry Schneier | Transportation Captain |
Steven G. Henderson | Production Assistant |
Carol Krupa | Production Assistant |
Kevin Rock | Production Assistant |
Kerry Alexander | Carpenter |
Charles Edwards | Carpenter |
Robert Long | Carpenter |
Steve Meyer | Carpenter |
Elliot Nachbar | Carpenter |
David Pentacost | Carpenter |
Richard Portillo | Carpenter |
Mark Pritchard | Carpenter |
Guy Ring | Carpenter |
Reggie Rook | Carpenter |
Brian Shelton | Carpenter |
Bob Siegert | Carpenter |
Peter Tkacheff | Carpenter |
Steve Walsh | Carpenter |
Chris Woodward | Carpenter |
John M. Woodward | Carpenter |
Dale Tate | Title Designer |