Will Smith als Alex 'Hitch' Hitchens | |
Eva Mendes als Sara Melas | |
Kevin James als Albert Brennaman | |
Amber Valletta als Allegra Cole | |
Julie Ann Emery als Casey Sedgewick | |
Adam Arkin als Max | |
Robinne Lee als Cressida Baylor | |
Nathan Lee Graham als Geoff | |
Michael Rapaport als Ben | |
Jeffrey Donovan als Vance Munson | |
Paula Patton als Mandy | |
Philip Bosco als Mr. O'Brian | |
Kevin Sussman als Neil | |
Navia Nguyen als Mika | |
Matt Malloy als Pete | |
Maria Christina Thayer als Lisa | |
Ato Essandoh als Tanis | |
Marlyne Barrett als Stephanie | |
Jack Hartnett als Tom Reda | |
David Wike als Chip | |
Frederick B. Owens als Larry | |
Jenna Stern als Louise | |
Austin Lysy als Magnus “Maggie” Forester | |
Adam LeFevre als Speed Dating Guy | |
Joe Lo Truglio als Music Lover Guy | |
Ryan Cross als Charles Wellington | |
Beau Sia als Drugstore Clerk | |
Fran Kranz als Coca Cola Guy (uncredited) | |
Amy Hohn als Marla | |
Mimi Weddell als Grandma Wellington | |
Caprice Benedetti als Gorgeous Wife | |
Rain Phoenix als Kate | |
Anya Avaeva als Hot Date | |
Brielle Barbusca als Student on Class Trip | |
Kimberly Cash als Kissing Girl | |
Valbona Coba als Bar Girl | |
Michelle Carlsen | |
Michelle DiBenedetti als First Date Woman | |
Alexa Lane als Yoga Student | |
Christina Lauren als Bar Girl | |
Rebecca Mader als Kim | |
Amy Metroka als Female Speed Dater | |
Maria Nomi als Club Girl | |
Jennifer Pedersen als Bar Girl | |
Keri Uribe als Sara's Nosey Officemate | |
Olivia Weston als Beautiful Yatch Owner | |
Dianne Zaremba als Sara's Co-Worker | |
Joanna Lu als Elevator Girl (uncredited) | |
Mercedes Renard als Maria | |
Tony Travis als Tony | |
Ptolemy Slocum als Ron |
Andrew Dunn | Director of Photography |
George Fenton | Original Music Composer |
Tracey Wadmore-Smith | Editor |
Kevin Bisch | Screenplay |
Will Smith | Producer |
James Lassiter | Producer |
Andy Tennant | Director |
Troy Takaki | Editor |
Joseph S. Alfieri | Construction Coordinator |
Henry Antonacchio | Construction Foreman |
Frank Ferrara | Stunt Coordinator |
Peter Bucossi | Stunt Coordinator |
Al Cerullo | Pilot |
Roy T. Anderson | Stunts |
Greg Wattkis | Stunts |
Janet Paparazzo | Stunts |
Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Gino Lucci | Stunts |
Justin Moritt | Unit Production Manager |
Scott Printz | First Assistant Director |
Michael Pitt | Second Assistant Director |
Patricia Woodbridge | Art Direction |
Ellen Christiansen | Set Decoration |
Martin Lasowitz | Property Master |
Robin Squibb | Script Supervisor |
Kathleen Chopin | Casting |
Michael Tadross | Executive Producer |
Wink Mordaunt | Executive Producer |
Marlene Stewart | Costume Design |
Jane Musky | Production Design |
Teddy Zee | Producer |
David Knox | "A" Camera Operator |
Jim McConkey | "B" Camera Operator |
Jim McConkey | Steadicam Operator |
Larry Huston | First Assistant "A" Camera |
Mark Schwartzbard | Second Assistant "A" Camera |
Geb Byers | First Assistant "B" Camera |
Lee Kazista | Second Assistant "B" Camera |
Christopher Peterson | Assistant Costume Designer |
Ira M. Hammons-Glass | Assistant Costume Designer |
Pashelle Clayton-Robinson | Costume Supervisor |
Winsome G. McKoy | Costume Supervisor |
Marta Font | Key Costumer |
Tommy Boyer | Costumer |
Judy Murdock | Makeup Department Head |
Toy Van Lierop | Key Makeup Artist |
Richard Dean | Makeup Artist |
Pierce Austin | Hair Department Head |
Brian Sherratt | Hairstylist |
Kenneth Walker | Hairstylist |
Rod Ortega | Hairstylist |
Gene Engels | Chief Lighting Technician |
Steve Comesky | Assistant Chief Lighting Technician |
Francis J. McBride | Rigging Gaffer |
George Patsos | Key Grip |
Keith Bunting | Dolly Grip |
James V. Gartland | Dolly Grip |
Billy Patsos | Key Rigging Grip |
T.J. O'Mara | Production Sound Mixer |
Joe White | Boom Operator |
Kim Maitland | Boom Operator |
Michelle Mader | Video Assist Operator |
Paul Kramer | Location Manager |
Terry Ladin | Production Coordinator |
Kory O'Donnell | Assistant Production Coordinator |
Nadine F. Wilson | Production Accountant |
Jacq Donegan | Production Secretary |
Barbra Matis | Set Designer |
Toni Barton | Assistant Art Director |
Darrell K. Keister | Assistant Art Director |
Addison Pettit | Assistant Art Director |
Alyson Wellins | Art Department Coordinator |
Dave Weinman | Leadman |
Michael Jortner | Assistant Property Master |
Julie Kuehndorf | Unit Publicist |
Barry Wetcher | Still Photographer |
Murphy Occhino | Second Second Assistant Director |
Robert Dickerson Jr. | Additional Second Assistant Director |
Eric Zuckerman | Casting Associate |
Meredith Jacobson Marciano | Extras Casting |
Steven R. Hammond | Transportation Captain |
Peter Clores | Transportation Co-Captain |
Frank Capra III | Second Unit Director |
Matt Evans | First Assistant Editor |
George Watters II | Supervising Sound Editor |
Suhail Kafity | Supervising Sound Editor |
R.J. Palmer | Sound Effects Editor |
Gary Wright | Sound Effects Editor |
F. Hudson Miller | Sound Effects Editor |
Douglas Parker | Assistant Sound Editor |
Melissa Lytle | Assistant Sound Editor |
Ron Vignone | Assistant Sound Editor |
Teri E. Dorman | Supervising Dialogue Editor |
Ulrika Akander | Dialogue Editor |
Allen Hartz | Dialogue Editor |
Gloria D'Alessandro | Dialogue Editor |
Christopher T. Welch | ADR Supervisor |
Andrea Horta | ADR Editor |
Susan Kurtz | ADR Editor |
Victoria Martin | Foley Editor |
Matthew Harrison | Foley Editor |
Brian Ruberg | Foley Mixer |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Nancy Parker | Foley Artist |
Howard London | ADR Mixer |
Paul J. Zydel | ADR Mixer |
Jeffrey J. Haboush | Sound Re-Recording Mixer |
Bill W. Benton | Sound Re-Recording Mixer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Michael T. Ryan | Music Editor |
Skip Kimball | Digital Color Timer |
Mo Henry | Negative Cutter |
Mat Beck | Visual Effects Supervisor |
Eli Jarra | Digital Effects Supervisor |
Leighton Greer | Visual Effects Producer |
Mark Alan Loso | Compositor |
Angela M. Catanzaro | Assistant Editor |