Jean-Claude Van Damme als Eddie Lomax | |
Pat Morita als Jubal Early | |
Danny Trejo als Johnny Six Toes | |
Gabrielle Fitzpatrick als Rhonda Reynolds | |
Larry Drake als Ramsey Hogan | |
Vincent Schiavelli als Mr. Singh | |
David "Shark" Fralick als Matt Hogan | |
Silas Weir Mitchell als Jesse Hogan | |
Jonathan Avildsen als Petey Hogan | |
Jaime Pressly als Dottie Matthews | |
Bill Erwin als Eli Hamilton | |
Ford Rainey als Pop Reynolds | |
Kevin West als Vern | |
Priscilla Pointer als Mrs. Henry Howard | |
Robert Symonds als Henry Howard | |
Paul Koslo als Ives | |
Brett Harrelson als Buck | |
Jeff Kober als Beserko | |
Gregory Scott Cummins als Leon | |
Neil Delama als Lester | |
Nikki Bokal als Carol Delvecchio | |
Lee Tergesen als Luke | |
Erik Audé als Soldier | |
Natalie Barish als Old Woman Buyer | |
Philip Bruns als Old Man Buyer | |
Ray Chang als Mr. Chang | |
Jim Hanks als Tour Bus Driver | |
Cynthia Palmer als Woman on the Bus | |
Michael Papajohn als Creep | |
Ed Trotta als Jack |
Ross A. Maehl | Director of Photography |
Mayes C. Rubeo | Costume Design |
Samuel Hadida | Producer |
John G. Avildsen | Director |
Bill Conti | Original Music Composer |
Cathy Henderson | Casting |
Bennett R. Specter | Executive Producer |
Lawrence Howard Levy | Producer |
Joseph Merhi | Executive Producer |
Tom O'Rourke | Screenplay |
Dori Zuckerman | Casting |
Evzen Kolar | Producer |
Jean-Claude Van Damme | Producer |
Michael Novotny | Production Design |
Vanessa Theme Ament | Foley |
Charles Maynes | Sound Effects Editor |
Rusty Amodeo | Sound Effects Editor |
Cecilia Hyoun | First Assistant Editor |
Neil Jacobs | Still Photographer |
Perry Santos | Visual Effects Producer |
Rudy Perez | Special Effects Coordinator |
Bobby J. Foxworth | Stunt Coordinator |
Roger L. King | Art Direction |
Katalin Elek | Makeup Artist |
Samuel J. Tell | Leadman |
Derek Raser | Transportation Coordinator |
Andre Perreault | Sound Re-Recording Mixer |
Calvin Maehl | Gaffer |
Ron Finn | Music Editor |
Nicholas James | Supervising ADR Editor |
Steven Schalk | Property Master |
Chris McGeary | Supervising Music Editor |
J. Douglas Seelig | Editor |
Tim Gilbert | Stunts |
William Curtin | Special Effects |
Clarke Coleman | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
William H. Burton Jr. | Stunts |
Darrell Davis | Stunts |
Thomas DeWier | Stunts |
Richard Epper | Stunts |
Jon H. Epstein | Stunts |
Tim Trella | Stunts |
Christopher J. Tuck | Stunts |
Randy Hall | Stunt Double |
Evzen Kolar | Stunts |
David J. Frederick | Second Unit Director of Photography |
Richard G. Murphy | Co-Producer |
Ken Solarz | Co-Producer |
Kamel Krifa | Co-Producer |
David Hallinan | Second Assistant Director |
Clifford C. Coleman | Assistant Director |
Steve Stafford | Second Unit Director |
Peter Malota | Fight Choreographer |