Anna Kendrick als Cinderella | |
Meryl Streep als Witch | |
James Corden als Baker | |
Emily Blunt als Baker's Wife | |
Daniel Huttlestone als Jack | |
Lilla Crawford als Little Red Riding Hood | |
Chris Pine als Cinderella's Prince | |
Johnny Depp als Big Bad Wolf | |
Christine Baranski als Stepmother | |
Tammy Blanchard als Florinda | |
Lucy Punch als Lucinda | |
Mackenzie Mauzy als Rapunzel | |
Billy Magnussen als Rapunzel's Prince | |
Tracey Ullman als Jack's Mother | |
Richard Glover als Steward | |
Frances de la Tour als Giant | |
Simon Russell Beale als Baker's Father | |
Joanna Riding als Cinderella's Mother | |
Annette Crosbie als Granny | |
Andy Hayes als Villager (uncredited) | |
Scott Plumridge als Villager (uncredited) |
Andrew Bennett | Art Direction |
Rob Marshall | Director |
James Lapine | Screenplay |
Francine Maisler | Casting |
Colleen Atwood | Costume Design |
Wyatt Smith | Editor |
Dion Beebe | Director of Photography |
Marc Platt | Producer |
Stephen Sondheim | Songs |
Stephen Sondheim | Musical |
James Lapine | Musical |
John DeLuca | Producer |
Rob Marshall | Producer |
Callum McDougall | Producer |
Dennis Gassner | Production Design |
Bernard Telsey | Casting |
Tiffany Little Canfield | Casting |
Angus More Gordon | Co-Producer |
Michael Zimmer | Co-Producer |
Michael Higham | Music Supervisor |
Paul Gemignani | Music Supervisor |
Jonathan Tunick | Orchestrator |
Peter Swords King | Hair Designer |
Peter Swords King | Makeup Designer |
J. Roy Helland | Makeup Artist |
J. Roy Helland | Hairstylist |
Callum McDougall | Unit Production Manager |
Angus More Gordon | Unit Production Manager |
Matt Johnson | Visual Effects Supervisor |
Kendrick Wallace | Visual Effects Supervisor |
Renée Tondelli | Supervising Sound Editor |
Blake Leyh | Supervising Sound Editor |
Mark Mottram | Stunt Coordinator |
Hannah Godwin | Production Supervisor |
Chris Lowe | Supervising Art Director |
Ben Collins | Art Direction |
Mary Mackenzie | Art Direction |
Anna Pinnock | Set Decoration |
Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
John Casali | Production Sound Mixer |
Peter Robertson | Camera Operator |
Peter Robertson | Steadicam Operator |
Damien Beebe | Camera Operator |
Lisa Vick | Script Supervisor |
Michael Higham | Music Editor |
Jennifer Dunnington | Music Editor |
Joel Harlow | Makeup Artist |
Jennifer Lane | Post Production Supervisor |
Dulcie Scott | Costume Supervisor |
Paul McGeachan | Gaffer |
Stefano Pepin | Special Effects Supervisor |
Nick Pelham | Storyboard |
Laura Revitt | Assistant Costume Designer |
Paul Gooch | Makeup Artist |
Paul Gooch | Hairstylist |
Paula Price | Makeup Artist |
Paula Price | Hairstylist |
Donald McInnes | Makeup Artist |
Donald McInnes | Hairstylist |
Flora Moody | Makeup Artist |
Flora Moody | Hairstylist |
Chris Murphy | Boom Operator |
Heather Gross | Sound Effects Editor |
Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Laura Davison | Special Effects Coordinator |
Bertie Spiegelberg | Production Coordinator |
Katherine McCormack | Unit Publicist |
Peter Mountain | Still Photographer |
Barry H. Waldman | Thanks |
Celia D. Costas | Thanks |
Alexa Zimmerman | Dialogue Editor |
Michael Feuser | Dialogue Editor |
Brian Bowles | Dialogue Editor |
Stephen Sondheim | Original Music Composer |
Terry Woods | Property Master |
Thomas Napper | Second Unit Director |
Ben Howarth | First Assistant Director |
Stephen Sondheim | Lyricist |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |