Rowan Atkinson als Johnny English | |
Natalie Imbruglia als Lorna Campbell | |
Ben Miller als Bough | |
John Malkovich als Pascal Sauvage | |
Greg Wise als Agent One | |
Tasha de Vasconcelos als Exotic Woman | |
Douglas McFerran als Carlos Vendetta | |
Steve Nicolson als Dieter Klein | |
Terence Harvey als Official at Funeral | |
Kevin McNally als Prime Minister | |
Tim Pigott-Smith als Pegasus | |
Nina Young als Pegasus' Secretary | |
Rowland Davies als Sir Anthony Chevenix | |
Philippa Fordham als Snobby Woman | |
Tim Berrington als Roger | |
Simon Bernstein als Assailant | |
Martin Lawton als Hearse Driver | |
Neville Phillips als Priest | |
Oliver Ford Davies als Archbishop of Canterbury | |
Takuya Matsumoto als Sushi Waiter | |
Peter Tenn als Sushi Bar Customer | |
Sam Beazley als Elderly Man | |
Kevin Moore als Doctor | |
Faruk Pruti als Truth Serum Guard | |
Marc Danbury als Guard | |
Jack Raymond als French Reception Waiter | |
Jenny Galloway als Foreign Secretary | |
Haylie Ecker als String Quartet | |
Tania Davis als String Quartet | |
Eos Chater als String Quartet | |
Gay-Yee Westerhoff als String Quartet | |
Chris Tarrant als Radio Announcer (voice) | |
James Greene als Scottish Bishop | |
Clive Graham als Welsh Bishop | |
Trevor McDonald als Newscaster (voice) | |
Tina Simmons |
Tim Bevan | Producer |
Eric Fellner | Producer |
Mark Huffam | Producer |
Ed Shearmur | Original Music Composer |
Remi Adefarasin | Director of Photography |
Robin Sales | Editor |
Peter Howitt | Director |
Peter N. Brown | Supervising Carpenter |
Lucette Legot | Producer |
Frédéric Bovis | Producer |
Jo Burn | Co-Producer |
Liza Chasin | Co-Producer |
Chris Clark | Associate Producer |
Debra Hayward | Co-Producer |
Priscilla John | Casting |
Chris Seagers | Production Design |
Alan Gilmore | Art Direction |
David Warren | Art Direction |
John Bush | Set Decoration |
Jill Taylor | Costume Design |
Kate Benton | Makeup Artist |
Graham Johnston | Hair Designer |
Sallie Jaye | Makeup Artist |
Bernard Bellew | Production Manager |
Tom Crooke | Unit Manager |
Tim Field | Production Manager |
Ted Ladlow | Unit Manager |
William Booker | First Assistant Director |
Peter Chiang | Second Unit Director |
Ben Dixon | Second Assistant Director |
William Dodds | Third Assistant Director |
Richard Goodwin | Third Assistant Director |
Emma Horton | Second Assistant Director |
Gil Kenny | Assistant Director |
Alex Kirby | Assistant Director |
Eliot Mathews | Third Assistant Director |
Adam Somner | First Assistant Director |
Ian Stone | Second Assistant Director |
Alex Streeter | Third Assistant Director |
Kim Whittaker | Assistant Director Trainee |
Rob Burgess | Third Assistant Director |
Sam Donovan | Script Supervisor |
Kirsten Lane | Music Consultant |
Jeanette Haley | Post Production Supervisor |
Jeremy Hattingh | Digital Compositor |
Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Nick Angel | Music Supervisor |
Robbie Williams | Theme Song Performance |
Graham Johnston | Makeup Designer |
John Frankish | Supervising Art Director |
Peter Lindsay | Production Sound Mixer |
Michael Higham | Music Editor |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Elaine Burt | Production Coordinator |
John Bowman | Video Assist Operator |
Angus More Gordon | Location Manager |
Simon McNair Scott | Location Manager |
Jonathan Sales | First Assistant Editor |
Alan Bailey | Property Master |
Peter Howitt | Additional Writing |
Neal Purvis | Writer |
Robert Wade | Writer |
William Davies | Writer |
Jo McLaren | Stunts |
Lucy Allen | Stunt Double |
Tracey Eddon | Stunts |