Freddy RodrĂguez als Joseph Keller | |
Brion James als Frank Childress | |
Robert Townsend als James Saunders | |
Martin Kove als Thompsonn | |
Angus Macfadyen als Carl | |
John Saxon als Jacob Keller | |
Sam Bottoms als Robert Keller | |
Ben Bottoms als Ashton Keller | |
Joseph Bottoms als Simon Keller | |
John Dennis Johnston als Parker | |
Mickey Cottrell als John Forister | |
Pamela Bellwood als Rachel Keller | |
Marcel Marceau als The Snake | |
David Arrow als Justin Keller | |
Mark Paskell als Lee Kellar | |
Allelon Ruggiero als Grant Kellar | |
Tamara Schneiter als Diane Kellar | |
Jennifer Buttell als Sally Kellar | |
Cynthia Preston als Lydia | |
Caroline Ambrose als Clara Childress | |
Dublin James Wahlberg als Benjamin Kellar | |
Rana Kirkland als Nurse | |
Larrs Jackson als Dr. Russelle | |
Robert Christopher als Martinez | |
Philip Elins als Newsman | |
Cynthia MacAdams als Martha | |
Georges Mora als Young Benjamin | |
Dominic Mora als Depression Urchin |
Philippe Mora | Director |
Phil Elins | Production Manager |
Phil Elins | First Assistant Director |
Jennifer Cook | Second Assistant Director |
Kevin Anthony Wyrauch | Second Second Assistant Director |
Valerie A. Landes | Production Coordinator |
Steven Buhai | Production Supervisor |
Gail Bradley | Script Supervisor |
Ted Caloroso | First Assistant Camera |
James Gilbert | Second Assistant Camera |
Brent Fleury | Loader |
Carlos Montaner | Second Unit Director of Photography |
James Dehr | Production Sound Mixer |
Coburn Hawk | Art Direction |
Michele Kohse | Set Decoration |
L. Matt Hill | On Set Dresser |
Michel Groleau | Assistant Art Director |
Jean Kautzky | Costume Supervisor |
Christie Wittenborn | Set Costumer |
Tania Hohenhovevel | Set Costumer |
Meghan McDonald | Costumer |
Rori Bishop | Costumer |
Lindsay McGrail | Costumer |
Jacqueline Perez | Costumer |
Elizabeth Ann De Neeve | Costumer |
Francie Hart | Key Makeup Artist |
Laurie Markert | Key Hair Stylist |
Tyson Fountaine | Makeup & Hair Assistant |
Pamela Robinson-Hardie | Makeup & Hair |
Suzi Haydon | Makeup & Hair |
Kirsten Croll-Spugnardi | Makeup & Hair |
Nick Plantico | Special Effects Coordinator |
George Phillips | Pyrotechnic Supervisor |
Corey Roberts | Special Effects Technician |
Nick Plantico | Stunt Coordinator |
Nick Plantico | Stunts |
Dorenda Moore | Stunts |
Thomas Thacker | Extras Casting |
John Rosenberg | Post Production Supervisor |
Robert Gordon | Additional Editing |
Eugene Spektor | Assistant Editor |
Clive Taylor | Supervising Sound Editor |
Clive Taylor | Sound Designer |
Raymond E. Spiess III | Dialogue Editor |
Zane D. Bruce | Foley Artist |
Joseph T. Sabella | Foley Artist |
Walter Michael Bost | Foley Artist |
Cary Butler | Foley Mixer |
Bill Seaman | Sound Effects Editor |
Christian Sandino-Taylor | Assistant Editor |
Yael Shpiller | Assistant Editor |
Fred Law | Sound Re-Recording Mixer |
Don Barnes | Casting |
Jack Phelan | Casting |
Judi Jensen | Costume Designer |
Robert Hummel | Production Designer |
Joseph Bishara | Original Music Composer |
John Rosenberg | Editor |
Carlos González | Director of Photography |
Patricia Monville | Screenplay |
Jed Nolan | Novel |
Scott French | Co-Executive Producer |
Paul L. Miller | Executive Producer |
Roland Carroll | Executive Producer |
Ryan Carroll | Executive Producer |
Greg A. Cozine | Executive Producer |
Jed Nolan | Producer |
George Peirson | Producer |