Lindsay Lohan als Ashley Albright | |
Chris Pine als Jake Hardin | |
Samaire Armstrong als Maggie | |
Bree Turner als Dana | |
Faizon Love als Damon Phillips | |
Missi Pyle als Peggy Braden | |
Makenzie Vega als Katy | |
Carlos Ponce als Antonio | |
Danny Jones als Danny Jones | |
Tom Fletcher als Tom Fletcher | |
Harry Judd als Harry Judd | |
Dougie Poynter als Dougie Poynter | |
Tovah Feldshuh als Madame Z | |
Dane Rhodes als Mac | |
Jaqueline Fleming als Tiffany | |
Ira Hawkins als Doorman Oscar | |
J.C. Sealy als Aunt Martha | |
Mikki Val als Tough Jailbird | |
Marcus Hester als Tom Gilpin | |
Ameer Baraka als Phillips Minion | |
Anne Ewen als Phillips Minion | |
Hannah Tointon als Concert Goer | |
Mark Wystrach als Phillips Minion | |
Kathy Tong als Art Gallery PR Woman |
Dennis Bradford | Art Direction |
Michael Hothorn | Casting |
Arnon Milchan | Producer |
Arnold Rifkin | Producer |
Debra Neil-Fisher | Editor |
Chuck Potter | Set Decoration |
Donald Petrie | Producer |
Ray Kluga | Production Design |
Teddy Castellucci | Original Music Composer |
Dean Semler | Director of Photography |
Donald Petrie | Director |
Joseph M. Caracciolo Jr. | Executive Producer |
Gary Jones | Costume Design |
Meegan E. Godfrey | Stunt Double |
Amy Harris | Screenplay |
I. Marlene King | Screenplay |
I. Marlene King | Story |
James Greer | Story |
Mark Blackwell | Story |
Jonathan Bernstein | Story |
Marjorie Shik | Co-Producer |
Ellen H. Schwartz | Co-Producer |
Francesca Paris | Hair Department Head |
Bernadette Mazur | Makeup Department Head |
Allison Gordin | Makeup Artist |
Kimberly Greene | Makeup Artist |
Qodi Armstrong | Hairstylist |
Roxanne Ferguson | Hairstylist |
LeDiedra Richard-Baldwin | Makeup Artist |
Anthony Veader | Hairstylist |
Paige Reeves | Makeup Artist |
Dana Robin | Unit Production Manager |
Melissa Yonkey | Hairstylist |
Ellen H. Schwartz | First Assistant Director |
Jack Gill | Second Unit Director |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Shoaf | Visual Effects Supervisor |
Randall Balsmeyer | Visual Effects Supervisor |
Jack Gill | Stunt Coordinator |
Charlie Brewer | Stunt Coordinator |
Kym Washington Longino | Stunts |
Stephen A. Pope | Utility Stunts |
Chris O'Hara | Stunt Double |
Pat Romano | Stunt Coordinator |
David Waters | Stunts |
Jalil Jay Lynch | Stunts |
Tim Gallin | Stunts |
Frank Ferrara | Stunts |
Jimmy P. Wong | Stunts |
John Cenatiempo | Stunts |
Bill Anagnos | Stunt Driver |
Daniel Pearl | Second Unit Director of Photography |
Andy Day | Gaffer |
Barry Wetcher | Still Photographer |
Gary Varney | Gaffer |
Lisa Brown | Music Supervisor |
Tommy Harper | Second Assistant Director |
Scott Grossman | Choreographer |
Al Cerullo | Pilot |
Susan Bierbaum | Script Supervisor |
Emily Beck | Assistant Art Director |
Hinju Kim | Assistant Art Director |
Michelle Schluter-Ford | Art Department Coordinator |
John Davis | Storyboard Artist |
George DeTitta Jr. | Set Decoration |
Summer Eubanks | Assistant Set Decoration |
Christine Mayer | Assistant Set Decoration |
Polar Bear Shaw | Leadman |
Chris Edwards | Set Dresser |
Richard Nelson | Set Dresser |
Patrick Fuhrman | Set Dresser |
Cory Parker | Set Dresser |
Steve Krieger | Set Dresser |
Michael Shapiro | Set Dresser |
David Lee Toth | Set Dresser |
Alan Muzeni | Set Dresser |
David Waters | Second Second Assistant Director |
Eric Yellin | Second Second Assistant Director |
Mark O'Kane | "A" Camera Operator |
Mark O'Kane | Steadicam Operator |
Heather Norton | First Assistant "A" Camera |
Eric Swanek | First Assistant "A" Camera |
Michael Cambria | Second Assistant "A" Camera |
Ed Nessen | Second Assistant "A" Camera |
Michael Green | "B" Camera Operator |
Susan Starr | "B" Camera Operator |
Stan Keitt | First Assistant "B" Camera |
Chris Silano | First Assistant "B" Camera |
Caesar S. Carnevale | Second Assistant "B" Camera |
Hollis Meminger | Second Assistant "B" Camera |
Amy Albano | Camera Loader |
Alisa M. Colley | Camera Loader |
Patrick J. Don Vito | Additional Editor |
David S. Clark | First Assistant Editor |
Harold Parker | Assistant Editor |
Robert Malina | Assistant Editor |
Tom Nelson | Production Sound Mixer |
Frank Graziadei | Boom Operator |
Tommy Louie | Cableman |
Aaron Zeller | Cableman |
Joel Holland | Video Assist Operator |
Kevin Ladson | Property Master |
R. Vincent Smith | Assistant Property Master |
Charlie Grubbs | Rigging Gaffer |
Ralph G. Crowley | Best Boy Electric |
George Patsos | Key Grip |
Tom Prate | Key Grip |
Chris Kilduff | Best Boy Grip |
Gus Magalios | Best Boy Grip |
Keith Bunting | Dolly Grip |
Ronald Burke | Dolly Grip |
Michael Yurich | Dolly Grip |
Kevin Flynn | Key Rigging Grip |
Billy Patsos | Key Rigging Grip |
Kate Edwards | Wardrobe Supervisor |
Cheryl Kilbourne-Kimpton | Key Costumer |
Sue Gandy | Assistant Costume Designer |
Robin Borman-Wizan | Costumer |
Bruce Ericksen | Set Costumer |
Pamela Waggoner | Set Costumer |
Michael Meinardus | Special Effects Coordinator |
Angela Quiles | Production Coordinator |
Sam Hutchins | Location Manager |
Keith A. Adams | Assistant Location Manager |
Robert Cavalluzzo | Assistant Location Manager |
Ron Petagna | Construction Coordinator |
Vincent Guarriello | Key Construction Grip |
Nicholas J. Mongelli, Jr. | Construction Grip |
Pat Jackson | Studio Teacher |
Edward O'Donnell | Transportation Captain |
Ida Lee Henderson | Production Accountant |
Sara Lane | Payroll Accountant |
Marianne Shiffrar | Payroll Accountant |
Stephen Lee Davis | Second Unit First Assistant Director |
Paul Hughen | Second Unit Director of Photography |
Gary Alper | Sound Mixer |
Joseph Quirk | Gaffer |
John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
R.J. Kizer | Supervising ADR Editor |
Helen Luttrell | Dialogue Editor |
Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Dave Kulczycki | Sound Effects Editor |
John Murray | Foley Supervisor |
Steve F. Price | Foley Editor |
Skip Longfellow | First Assistant Sound Editor |
Warren Hendriks | Assistant Sound Editor |
David Burk | Assistant Sound Editor |
Geoff Ethridge | Sound Engineer |
Erin Michael Rettig | Sound Engineer |
Robert Renga | Sound Recordist |
Craig Heath | Sound Recordist |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Dawn Fintor | Foley Artist |
David Betancourt | Foley Mixer |
Derek Casari | Foley Recording Engineer |
Nick Abdo | ADR Coordinator |
Tom O'Connell | ADR Mixer |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Rick Canelli | ADR Recordist |
David Lucarelli | ADR Recordist |
John Lawson | ADR Engineer |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Andrew Silver | Music Editor |
Carl Turnquest | Projection |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Mike Stanwick | Color Timer |
Steve Bowen | Digital Intermediate Colorist |
Andy Gill | Utility Stunts |